'Doe iets aan Russische boycot van peren' 4 Pootje eraf of ruggetje open: De Mikke vangt verminkte nachtdiertjes op vrijdag 9 augustus 2019 ,,Het gaat nog niet echt om tiental len egels die we binnenkrijgen, maar het is zeker een fenomeen dat in opmars is", zegt Louwerse, die erop wijst dat steeds meer mensen hun gazon door een robotmaaier laten kortwieken. ,,Die maaien ook 's nachts, terwijl een egel natuurlijk een nachtdier is. Op dit moment zijn er veel jonge egels. Zijzitten precies op de hoogte van die robotmaaiers. De messen van die maaiers snijden ge woon een stuk van hun vel, met de stekels, weg." Heel erg aannemelijk Dit is het eerste jaar dat De Mikke regelmatig egels met dergelijke ver minkingen binnenkrijgt. Louwerse gaat ervan uit dat die zijn veroor zaakt door robotmaaiers. ,,Je kan het natuurlijk nooit bewijzen, maar dat is wel heel erg aannemelijk." Het behandelen van de dieren vergt veel van de opvang. ,,Het is ontzettend moeilijk en bewerke lijk. Losse flappen vel hechten we en we geven de egels antibiotica. Zeker in de zomer heb je van die groene vliegen, die door het vlees van de egels worden aangetrokken. Die leggen er eitjes op en dan heb je binnen een paar uur maden." ,,Als ze echt een stuk vel kwijt Je kan het natuurlijk nooit bewijzen, maar dat is wel heel erg aannemelijk zijn met stekels, dan ligt zo'n hele rug of flank open", zegt Louwerse. ,,Dat is behoorlijk ernstig en het is dan nog maar de vraag of die stekels terugkomen. Die hebben ze wel nodig. Zonder stekels missen egels een deel van hun bescherming." De medewerkers van De Mikke Frank Balkenende Kapelle De Nederlandse Fruittelers Organi satie (NFO) en de Belgische Boeren bond slaan alarm. In 2014 troffen Eu ropa en de Verenigde Staten econo mische sancties tegen Rusland, na dat het land de Krim had gean nexeerd. Ze richtten hun vizier op hele sectoren van de Russische eco nomie: de wapenindustrie, de ener giesector en Russische banken. Rus- land antwoordde met een import verbod voor groente en fruit uit de EU. Na vijf jaar lijkt Rusland de sanc ties van de EU en de VS redelijk te hebben verteerd. De Nederlandse en Belgische fruittelers gaan echter nog steeds gebukt onder de Russische boycot. Rusland was een belangrijke afzetmarkt voor peren, met name voor de Conference, de zonneko ning van de export Volgens de NFO ging voor 2014 nog 20 procent van de Nederlandse peren naar Rusland. In België zelfs 40 procent. Oost-Europa Het verlies van de grote Russische afzetmarkt hebben de fruittelers niet kunnen opvangen door hun pe ren in andere landen te verkopen. Dat komt mede doordat de peren teelt in Europa is gegroeid. Met forse subsidies uit Brussel zijn in Oost Europa veel peren bij geplant. Ge volg: regelmatig een te groot aanbod van peren in Europa, waardoor de prijzen kelderen. Het is niet moeilijk te raden wie er in de bikkelharde strijd om de afzet markten aan het kortste eind trek ken: de Nederlandse en Belgische fruittelers. Door strengere en duur- Belgische Boerenbond en Nederlandse Fruittelers Organisatie slaan alarm dere productie-eisen zijn hun kos ten hoger dan in Oost-Europa. Zo hebben fruittelers de afgelopen ja ren regelmatig hun peren ver onder de kostprijs van 50 cent per kilo moeten verkopen. Soms nog niets eens voor 25 cent. Terwijl ze al het zout in de pap niet verdienden, hadden ze de afge lopen jaren ook schade door ex treme weersomstandigheden. Om de risico's van stormen, nachtvorst en droogte in te perken, moeten ze fors investeren. Maar niet iedere fruitteler heeft het geld voor extra verzekeringen, een zoetwateropslag en netten boven hun fruit. Om de Nederlandse en Belgische fruitteelt duurzaam en rendabel te houden, vragen de NFO en Boeren bond de steun van Brussel. Bij voor keur moet het Russische importver bod van tafel. Daarom moet de EU met Rusland praten om de handels relatie te verbeteren. Tegelijkertijd moet de Europese Unie stoppen met subsidies voor uitbreiding van hard- fruitteelt in Oost-Europa. Sterker nog, beide fruitteeltbonden pleitten voor inkrimping van het Europese areaal aan hardfruit. Dat zou kun nen met een rooiregeling. KLEINE OOGST proberen alles wat in hun vermo gen ligt om de dieren op te lappen. ,,Is het te doen, dan krijgen ze zeker een kans. Maar als ze heel erg ge wond zijn, dan laten we ze insla pen. Dat is beter dan wanneer ze dat hele traject in moeten en we ze later misschien alsnog moeten la ten inslapen." Eigenaren van robotmaaiers die willen voorkomen dat het apparaat egels verwondert of zelfs scalpeert, kunnen beter eerst een rondje ma ken om te zien of er egels zijn, voor dat ze de maaier aanzetten. De duurdere modellen hebben senso ren die ervoor zorgen dat de mes sen inklappen als de maaier een voorwerp of een dier raakt. 's Nachts uitschakelen Nog simpeler is het om de robot overdag zijn werk te laten doen en 's nachts uit te schakelen. ,,Dat zou in principe het beste zijn", zegt Louwerse. „Maar dan komen men sen weer in opstand, omdat ze overdag in hun tuin zitten en daarvan rustig wil len genieten. Dat zijn allemaal problemen die erbij komen." GO Robotmaaier funest voor egel Soms ligt de hele rug van een egel open. Of het diertje mist een pootje. Ook in Zeeland neemt het aantal gevallen van verminkte egels toe, consta teert Coby Louwerse van vogel en zoogdieropvang De Mikke in Middelburg. De - waarschijnlijke - boosdoener: de robotgras maaier Rolf Bosboom Middelburg - Coby Louwerse, De Mikke Een robotmaaier aan het werk. foto pixabay Om de Nederlandse en Belgi sche fruitteelt te redden, moet Europa uit een ander vaatje tap pen. Fruittelers dreigen kapot te gaan aan de Russische boycot en moordende concurrentie van de sterk groeiende fruitteelt in Oost-Europa. Daarom moet de Europese Unie haar economi sche sancties tegen Rusland 'heroverwegen'. Europa stevent af op een kleine appel- en perenoogst, meldt de Nederlandse Fruitte lers Organisatie (NFO). Naar verwachting produceren de 28 EU-landen samen ruim 10.500 miljoen kilogram appe len. Dat is een vijfde minder dan vorig jaar. De perenoogst is 14 procent kleiner dan in 2018. Er hangen ruim 2000 miljoen kilo peren in Europese boomgaarden. Dat is de kleinste oogst in de afgelopen tien jaar. Dat hoeft telers zeker niet de kop te kosten. Een kleinere oogst betekent doorgaans goede marktprijzen. De NFO ziet de afzet dan ook allerminst som ber in. Kijk op de site bij /video Robotmaaiers zijn funest voor egels Egeltje dat verwond is door een robotmaaier, fotoronaldhissink Coby Lou werse van vogel- en zoogdierop vang De Mikke. ARCHIEFOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32