II 'Ontsporen trein is uitzonderlijk' ZEELAND 3 vrijdag 9 augustus 2019 en inmiddels lopen volgens bos wachter Leeftink 680 dieren rond op het eiland. ,,Het aantal dieren neemt jaarlijks met zo'n dertig procent toe", zegt boswachter Leeftink. ,,Door de zachte winters was de natuurlijke sterfte heel ge ring. Het aantal damherten neemt dus heel sterk toe. Dit jaar zijn er zo'n 180 bijgekomen. Dat betekent dat er wel wat moet gaan gebeu ren." Damherten kunnen goed zwemmen, maar volgens Leeftink is er geen sprake van een emigra tie van herten naar een nabijgele gen eiland of de vaste wal. ,,Je hebt weleens dat herten, meestal jonge bokken, overzwemmen naar de Schotsman of de Goud plaat. Tegelijkertijd zwemmen er ook weer dieren terug. Incidenteel Het aantal dieren neemt jaarlijks met zo'n dertig procent toe zie je wel eens een damhert op een ander eiland. Op de Middel plaat zijn er wel een of twee ge zien, maar die zijn ook zo weer verdwenen." Veel andere eilanden zijn door hun dichte begroeiing ook niet geschikt voor de damher ten. De Haringvreter bestaat uit een bos dat door een brede grasvlakte is omzoomd. Wie op een warme dag langs het eiland vaart ziet een beeld dat aan een Afrikaanse sa vanne doet denken. Waar je ook kijkt zie je damherten. Rustig herkauwend kijken de volwassen dieren naar de bootjes. De jonge hertjes spelen in het gras. Afschot Begin dit jaar kreeg Staatsbosbe heer na jaren wachten toestem ming van het provinciebestuur om het aantal damherten terug te brengen tot 150. Volgens het dage lijks provinciebestuur zijn er vol doende redenen om tot afschot van honderden damherten over te gaan: 'het beschermen van flora en fauna tegen overbegrazing door damherten, en het voorko men van onnodig lijden bij de damherten zelf, als gevolg van voedseltekort en parasitaire ziek ten'. Leeftink ziet de gevolgen van de overbevolking. Al het blad aan de onderzijde van de bomen is weggevreten zo hoog een halsrei kend hert kan komen. In oktober of november begint het afschieten van de herten. Dat zal waarschijnlijk in fases gebeu ren, is de verwachting van Leef tink. Mogelijk gaan er twee of drie winters overheen voordat de kudde damherten tot de gewenste proporties is teruggebracht. Over een maandje zal duidelijk zijn hoe het plan van aanpak er uit ziet. De oorzaak klonk verontrustender dan het gevolg: spoorschade door een ontspoorde goederentrein. Het ging om een lege goederentrein voor auto's. Die reed rond het mid daguur richting Bergen op Zoom toen ter hoogte van Krabbendijke vermoedelijk een wagon met één as ontspoorde. Na enkele honderden meters is de as bij een overgang met een klap weer op het spoor beland, met spoorschade tot gevolg. Hoe de wa gon uit de rails heeft kunnen lo- Dit gebeurde op een hoofdspoor. Het is met een sisser afgelopen pen, is volgens René Vegter van spoorbeheerder ProRail nog niet duidelijk. ,,Dat wordt onderzocht, zowel door politie als de Inspectie voor Leefomgeving en Transport. Er wordt zowel naar het spoor als de wagon gekeken." Volgens Veg- ter is de situatie 'uitzonderlijk'. „Meestal gebeurt zoiets bij het ran geren op wissels. Maar dit was op het hoofdspoor de trein reed ver moedelijk met een normale snel heid. Het is met een sisser afgelo pen." Er waren zelfs stukken beton over de geluidswal op het fietspad naast het spoor terechtgekomen, verklaarde een getuige tegenover Omroep Zeeland. En het ging in dit geval weliswaar om een lege auto trein, maar het had ook zomaar een gastrein kunnen zijn. Twee maan den geleden meldde deze krant dat het aantal keteltreinen dat met lpg door Zeeland rijdt fors is toegeno men, met toenemende risico's. Als zo'n trein ontspoort in bewoond gebied kunnen de gevolgen cata strofaal zijn, zoals in het Belgische Wetteren zes jaar geleden. Ook in Zeeland zijn de afgelopen jaren al vaker goederentreinen ontspoord, in november 2017 december vorig jaar en in februari dit jaar. Dat ge beurde alle keren op de Sloelijn bij Nieuwdorp. Veel hinder Reizigers ondervonden woensdag veel hinder van het incident. De hele middag en avond konden geen treinen rijden tussen de stati ons Kruiningen-Yerseke en Bergen op Zoom. De resultaten van het onderzoek laten volgens Vegter nog een paar maanden op zich wachten. hier van de damherten Een hond schrikt veel herten niet meer af, zo tam zijn ze inmiddels, -Karel Leeftink, boswachter Het aantal damherten op de Haringvreter is in een paar jaar gegroeid van 300 naar bijna 700. Kijk op de site bij /video Haringvreter ziet zwart van de damherten Dat een goederentrein ont spoort op het hoofdspoor, zoals woensdag gebeurde bij Krab- bendijke, is uitzonderlijk. Dat zegt woordvoerder René Vegter van ProRail. Onderzocht wordt nog hoe dat heeft kunnen ge beuren. Luc Oggel Krabbendijke - René Vegter, ProRail UW SPECIALIST IN KUNSTSTOF KOZIJNEN, ZONWERING EN OVERKAPPINGEN Mortiereboulevard 40 Middelburg T 0118-441 944 www.ascozeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31