Zorgwekkend conflict ji H Actie tegen sluiting Bravis Ziekenhuis Man schenkt knuffelbeer met camera aan kind (2) Boodschapjes 2 Waar je ook kijkt zie je damherten op de Haringvreter. Op het eilandje in het Veerse Meer lopen er tegen de 700 rond, twee jaar geleden waren het er nog geen 300. HARINGVRETER OVERBEVOLKING Commentaar Opnieuw is het knokken tussen de ziekenhuizen in de grensstreek. In een interview in deze krant veegt direc teur Frank Lescrauwaet van het Knokse ziekenhuis AZ Zeno de Zeeuws-Vlaamse zorgorganisatie Zorgsaam de man tel uit. Ze overleggen al een tijdje over de zorg in de grensregio, maar er wordt volgens hem amper vooruitgang geboekt. Vooral de schuld van Zorgsaam, vindt Lescrauwaet. Zorgsaam wil niet samenwerken om zo 'het beste resultaat voor de Zeeuwse pa tiënt te bereiken', is zijn kritiek. De besturen van beide ziekenhuizen liggen al langer met el kaar overhoop. Zorgsaam verwijt AZ Zeno West-Zeeuws- Vlaamse patiënten te willen wegkapen. Daarbij zijn de Vlamin gen in het voordeel. Nederlandse zorgverzekeraars vergoeden vaak behandelingen in Vlaanderen. Omgekeerd niet. Dan sta je als Zorgsaam al 1-0 achter. Om niet te veel patiënten aan de zuiderburen te verliezen, breidde Zorgsaam vorig jaar de spoedzorg in Oostburg uit. Daar was AZ Zeno weer boos over. Met die kinnesinne schiet de patiënt niks op. Die wil gewoon goede zorg in de buurt, maar mogelijk wordt met deze concur rentiestrijd zorggeld niet efficiënt besteed. Het lijkt tijd voor een bemiddelaar. Iemand als Piet Hein Donner, oud-minister en voormalig vicepresident van de Raad van State. Hij gaat al on derzoeken of er een mouw is te passen aan de botsende wet ten en regels in het grensoverschrijdende havengebied van North Sea Port. Misschien kan hij en passant een eind maken aan het zorgconflict. Met die kinnesinne schiet de patiënt niks op. Die wil gewoon goede zorg in de buurt ZUIDZANDE Een jong gezin is zich rotgeschrokken nadat hun tweejarig kindje een knuffelbeer kreeg van een onbekende man waarin een camera en microfoon zat. Ze stapten direct naar de poli tie. Het jonge gezin liep woensdag met hun kindje over de rommel markt in Zuidzande. Een onbe kende man sprak hen aan. Hij zei dat hij het kindje erg lief vond en gaf het een klein knuffelbeertje. De ouders vonden het vreemd dat er iets hards in het knuffelbeer ALMANAK tje zat. Bij het open maken van het beertje bleek er een klein formaat camera met microfoon in verbor gen. Het neusje van het knuffel beertje vormde de lens van de ca mera. De ouders zochten direct contact met de politie. Die onder zoekt de zaak. De politie waarschuwt mensen voor soortgelijke verdachte situa ties. "Mocht u of uw kinderen aan gesproken worden door een onbe kende en er wordt een gratis knuf feltje aangeboden; kijk het dan even goed na!" Op zo'n vakantiedag dat je de nieuwste Donald Duck uit hebt en wel weer even klaar bent met Lego en voetballen, op zo'n dag zijn er gelukkig altijd nog bood schapjes te doen. Dat geeft de 7- jarige David de kans er in zijn eentje op uit te gaan. Rugzak om, fiets uit de schuur en hup, naar de buurtsuper. Dan is het ook echt niet vervelend om zonder de gevraagde boontjes terug te komen. ,,Ik kon ze niet vinden." Dan had je het even moeten vra gen, opperde mama. ,,Ja maar die mensen waren ook druk aan het werk! Ze hadden wel broccoli, zal ik die halen?" Gemeente wil pauwen weghalen Derde editie Slag om Domburg BRESKENS Kunstwerk Beerens verhuist mogelijk Een groepje jonge bokken staat als een welkomstcomité bij de steiger van de Haringvreter, het grootste van de zeventien eiland jes in het Veerse Meer. Van hun natuurlijke vluchtgedrag is wei nig meer over. Een van de dam herten loopt zelfs nieuwsgierig af op de bordercollie die juist van boord is gesprongen. De gespikkelde damherten met hun grote Bambi-ogen hebben een hoge aaibaarheidsfactor, ze ker als ze hun natuurlijke schuw heid hebben afgeworpen. Bos wachter Karel Leeftink weet dat recreanten de herten soms ook voeren. ,,Niet alle damherten zijn zo tam hoor. Het is een klein clubje herten dat gewend is aan mensen en op je afkomt om ge voerd te worden. Dat moet na tuurlijk niet, want zo worden ze nog makkelijker naar mensen toe. Het moeten toch wel een beetje wilde dieren blijven. Als een hert naar een hond loopt, is van natuurlijk gedrag geen sprake meer." Particulier De damherten zijn afstammelin gen van een groepje van dieren dat in 1984 door een particulier naar het eiland waren gebracht. De kudde is de afgelopen paar jaar met sprongen gegroeid. Twee jaar geleden waren het er nog geen 300, begin dit jaar zo'n 500 De actiegroep Red Bravis Bergen houdt maandag 19 augustus een thema-avond over de aanstaande sluiting van het ziekenhuis in Ber gen op Zoom. Bravis heeft nu nog twee zieken huislocaties, in Bergen op Zoom en Roosendaal. In april dit jaar werd echter besloten tot de bouw van één nieuwe hoofdlocatie bij Roo sendaal. Vanaf 2025 blijft in Bergen op Zoom alleen een polikliniek over. De actievoerders van Red Bravis Bergen verzetten zich tegen de slui ting van het ziekenhuis in Bergen op Zoom. Zij vinden dat de regio - met 325.000 inwoners - groot ge noeg is om twee volwaardige zie kenhuizen in stand te houden. Ze wijzen er bovendien op dat voor in woners van onder meer Tholen de zorg op grotere afstand komt te staan. Er is inmiddels een Face- bookpagina aangemaakt en er is al een petitie tegen de sluiting van het ziekenhuis aangeboden aan het be stuur van Bravis. Tijdens de thema-avond zal on der meer Henk van Gerven spre ken; hij is Tweede Kamerlid en woordvoerder ziekenhuiszorg van de SP. De bijeenkomst is van 19.00 tot 22.00 uur in Den Enghel aan de Grote Markt in Bergen op Zoom. vrijdag 9 augustus 2019 II M Het bewuste beertje. FOTO POLITIE ZEEUWS- VLAANDEREN Tip? redactie@pzc.nl BRESKENS Twee, sinds half juni in Breskens loslopende pauwen worden maan dag weggehaald, als de eigenaar zich niet voor die tijd meldt. De ge meente Sluis heeft dit laten weten. De pauwen horen niet in een dorp en geven overlast, aldus de gemeente. Vandaar de oproep aan de eigenaar de dieren te vangen en terug naar huis te bren gen. Reageert hij niet, dan vraagt Sluis maan dag de dierenambulance om ze mee te nemen. Be woners deden eerder zonder al een oproep. DOMBURG Windsurfers komen mor gen naar Domburg voor de derde editie van De Slag om Domburg. Het voorspelde onstuimige weer zorgt voor ideale omstandigheden. De slag om Domburg vindt alleen plaats bij een windver- wachting van minimaal 30 knopen (windkracht 7 8). Tijdens de wedstrijd strijden zeer geoefende windsurfers tegen elkaar. Ze moeten de beste golf- ritten en de meest radi cale sprongen maken om te kunnen winnen. De wedstrijd vindt plaats ter hoogte van de strandop gang Noorderhoofdweg- Baaiweg en begint om 10.00 uur. De finales zijn vanaf 16.00 uur. Het beeldbepalende kunstwerk van Johnny Beerens op de vroegere graansilo in het haven gebied van Breskens krijgt mogelijk een an dere plek. De silo moet weg voor nieuwbouw van onder meer appar tementen, waarvoor de Raad van State deze week groen licht gaf. Behoud van het werk uit 1997 met de immense broden en vissen zou 'mooi' zijn, aldus burge meester Marga Vermue van Sluis. Met Beerens is al gesproken. Over een nieuwe locatie en de kosten is nog geen helderheid. Het krioelt Theo Giele Haringvreter "A E'ci v' Arjen Nijmeijer Bergen op Zoom »PolZVL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30