Inspirerende anekdotes 9 Netflix legt makers Game of Thrones vast man met de fm crofoon 24 MEDIA CULTUUI TIJD VOOR PODCAST MAN MET DE MICROFOON INTERVIEW SOY KROON Soy Kroon (24) hervat na een afwezigheid van vier maanden zijn rol van Sky in Mamma Mia!De acteur was in die periode druk met de opname van een tv-serie, waarvan hij de titel vooralsnog geheim moet houden. C Documentaire- en hoorspelmaker Chris Bajema toert met een oranje Ford Transit (zijn mobiele studio) en gewapend met een microfoon door zijn eigen wijk Amsterdam-Oost, waar hij speurt naar verhalen van gewone mensen. Er zijn de 'echte' en 'bijna echte' verhalen, telkens rond één thema. Aan die tweede categorie werken schrijvers en ac teurs als Diederik Ebbinge en Lies Visschedijk. De dunne scheidslijn tussen feit en fictie, het is naar eigen zeggen een van Bajema's grote fascinaties. De podcast (te vinden op alle bekende audioplat- forms) telt inmiddels 25 afleveringen van elk zo'n drie kwartier a een uur. Flauw en kort door de bocht: voer voor VPRO- liefhebbers. Vriendelijker geformuleerd: voor ie dereen die openstaat voor inspirerende anekdotes, wil weten wie er toch schuilgaat achter die ene man of vrouw die je dikwijls gedag zegt, maar vervolgens weer voorbijloopt en voor wie altijd smulde van het tv-programma Man Bijt Hond, maar de Veerkampjes te excentriek vond. Dankzij Bajema's engelengeduld voor mooie ver halen (lang niet elk gesprek haalt de podcast) en precieze vraagstelling, is eigenlijk elke aflevering wel de moeite waard. Het is daarbij heel prettig dat niet iedere gast meteen een paradijsvogel hoeft te zijn. We horen een autoverkoper die tot grote ergernis van zijn ouders verliefd werd op een Afrikaanse dame, en een man die on danks vele ge vechten tegen kanker een opti mistische le vensgenieter blijft. Voor het fraaie 'Knippen voor 8 euro!' sprak Bajema wekenlang met klan ten van Ali, de kapper om de hoek, in ruil voor wat lessen in de Nederlandse taal. De podcast inmiddels zo populair is dat steeds meer ruimte wordt opgeslokt door advertenties. Bajema integreert de reclames voor het Amster dam Fonds voor de Kunst en de franchise Coffee Company wel mooi in zijn uitzendingen (met bij voorbeeld een korte anekdote van een bezoeker), maar het blijven hinderlijke onderbrekingen. Sfeervol, grappig, ontroerend en rustgevend. Man met de Microfoon is al sinds december 2015 een van de absolute juweeltjes in het Nederlandse podcastlandschap. Maggé volgt Stax op Brosnan in komedie p zijn zestiende woonde Soy Kroon moeder ziel alleen in Ant werpen. Hij moest en zou deel uitmaken van de amusementswereld - zijn ultieme jongensdroom, waar hij veel, zo niet alles voor over had. ,,Ik heb me daar het eerste jaar verschrikkelijk alleen gevoeld. Kende er niemand. Liep vaak met muziek in m'n oren door de stad te slenteren. Of zat op een bankje mijn teksten te leren." Maar Kroon was een jongen met een missie: hij deed auditie voor de Belgisch-Nederlandse jeugdsoapse- rie Galaxy Park, die van 2011 tot 2014 bij de NPO was te zien, en kreeg de rol van Diederik, in de reeks liefko zend tot Didi afgekort. Omdat er werd opgenomen in België, onder meer in de Ardennen, vestigde hij zich drie jaar in Vlaanderen. ,,Ik wilde van jongs af artiest wor- Ik wilde altijd al artiest worden, een plan B heb ik nooit gehad den. Spelen, zingen, op een podium staanEen plan B heb ik nooit gehad. Mijn moeder, die doceerde aan de theaterschool in Eindhoven, nam me vaak mee. Dan liep ik als 10-jarige in een indianenpakje rond en mocht ik soms meedoen aan repetities. ,,Ze begreep mijn verlangen. 'Dat voel je bij een kind', zei ze. En als ik geen acteur was geworden, was het ongetwijfeld decorbouwer geweest. Of fotograaf. Of cameraman. Als ik maar creatief in en rond het theater bezig kon zijn." De carrière van Kroon is daarom zo bijzonder, omdat hij anders dan veel collega's een vooropleiding mist. ,,Ik ben een echte selfmade man. Soms ervaar ik dat als nadeel. Dan speel je met iemand die bepaalde technieken beheerst waar ik wel jaloers op ben. Maar het is ook voordelig. Ik ken geen regeltjes, geen keurslijf. Mijn kracht is mijn onbevangenheid. Ik speel dikwijls op gevoel. Maar ik besef dat ik nog lang niet ben uitgeleerd." In Mamma Mia!, dat vorig jaar in pre mière ging en deze maanden nog in BIEDINGSOORLOG De zomervakantie is een ideaal moment voor het ontdekken van podcasts. Waar moet u beginnen? Deze krant brengt er deze week zes onder uw aandacht. Gudo Tienhooven De formule Voor wie? Waarom deze? Wel jammer dat.... Kortom ANGELA DE JONG is met vakantie vrijdag 9 augustus 2019 TELEVISIE Saïda Maggé (32) wordt een van de vaste gezichten van het NOS Jour naal, waar ze Di- onne Stax op volgt. Maggé werkte bij AT5, is invalpresenta- tor bij Nieuw- suur en is op Radio 1 te horen bij Nieuws en Co. FILM Pierce Brosnan, bekend van zijn rol als James Bond, heeft een rol in de Netflix- komedie Eurovi- sion, over het Eurovisiesong festival. De 66- jarige Ier speelt de vader van een IJslandse muzikant die deelneemt aan het songfestival. 3 "U 0) PC 'Ik ben een echte selfmade man Arno Gelder 44 —Soy Kroon (24) Na een biedingsoorlog met onder meer Disney, Amazon en HBO heeft Netflix de ma kers van Game of Thrones ge strikt. David Benioff (48) en D.B. Weiss (48) gaan voor meerdere jaren aan de slag bij de streamingservice, waar ze films en televisie gaan maken. De contentbaas van Netflix liet gisteren aan entertainmentsite Deadline weten behoorlijk in zijn sas te zijn met de aanwinsten. ,,David Benioff en Dan Weiss zijn creative grootmachten die een wereldwijd publiek hebben vermaakt met hun epische ma nier van verhalen vertellen", Beniof en Weiss. FOTO REUTERS aldus Ted Sarandos. ,,We kun nen niet wachten te zien wat hun fantasie zal brengen voor onze abonnees." Carice van Houten Details over het contract dat de twee mannen tekenden zijn niet bekendgemaakt. Opvallend: de hitserie Game of Thrones, waarin onder meer de Neder landse actrice Carice van Hou ten speelde, werd exclusief uit gezonden bij HBO. De Ameri kaanse fantasyserie begon in 2011 en telt acht seizoenen, het laatste werd dit jaar uitgezon den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 24