■7 "'"TE' ----- Vrienden van vroeger zijn nu vijanden :.A! IA V" 'Grote kans dat pensioenen moeten worden gekort' ECONOMIE 17 üUJ f"*< Xenos blijft toch open 'ö^r'C ainiiinia Hier zit ook de fotoboekenwin kel van Andrea Copetti, een van de vele onafhankelijke kunsthandela ren van Sint-Gillis, want ook die vinden hier hun klanten. Hij is een verkoper met een missie, of zoals hij zelf zegt: ,,Ik voer actie tegen de massadistributie." Copetti (39) verkoopt boeken die hij zelf mooi vindt, met name van Belgische en Aziatische fotografen. Er zitten ju weeltjes bij, en de prijs is er ook naar. Hier, een prachtig zelfge maakt boekje van een Japanse fo tograaf, ,,Daar doet hij drie dagen over, er zijn er maar zestig van'', voor 250 euro. Nieuwsgierigheid Het valt niet mee om klanten bin nen te krijgen, zegt hij. In de eta lage liggen over het algemeen on bekende namen, dus mensen moeten zich echt laten leiden door hun nieuwsgierigheid. ,,Sommi- gen lopen drie jaar lang mijn win kel voorbij en besluiten uiteinde lijk toch om een keer binnen te stappen. Ik heb dan de leukste ge sprekken met ze.'' Copetti begint Kijk, een winkel beginnen hier is niet zo moeilijk. Er zijn weinig regels. Het is de kunst om het vol te houden met iedereen een praatje en pro beert zo te achterhalen wat ze leuk vinden, dan kan hij daar een boek bij zoeken. ,,Dat is zó belangrijk. Anders verkoop je gewoon papier en verder niks.'' Hij zit misschien niet op de meest voor de hand lig gende plek, aan een drukke weg en uit de loop, maar hij wil voor geen goud verhuizen. „Hiernaast zit links een Arabische kapper bij wie ik al mijn dozen kwijt kan, en links een Poolse caféhouder die vijf talen spreekt. Ik zit goed.'' De misschien wel allerleukste winkel van Sint-Gillis is de Vidéo Express, een ouderwetse video theek (maar dan met dvd's), met duizenden films. Ook hier regeren de idealisten: 'Anti Netflix' staat er groot op de pui. In de etalage lig gen altijd films die door een klant zijn geselecteerd, klassiekers, do cumentaires, wereldcinema. Het is likkebaarden voor de liefhebber. En dan de prijs: 2,49 euro per film. ,,Dat is symbolisch", zegt de eige naar. ,,Precies honderd Belgische franken." Je mag zoveel films mee nemen als je wil en je mag ze ook terugbrengen wanneer je wil. ,,Geen haast. Plezier met kijken.'' De feestelijke ballonnenboog, dit voorjaar bij drie verschillende Xe- nosvestigingen in Amsterdam, was het waard. De winkels die op het punt stonden te verdwijnen, wer den heropend na een grondige ver bouwing. En dat terwijl nog geen jaar eer der het doek voor de knalgele kam pioen van de rotanmanden, sesam- crackers en huishoudprullaria leek te vallen. Als weeskind uit het wan kelende Blokkerimperium was Xe- nos in handen gevallen van Albert 'Ab' Blokker, die al eerder Casa, vijf honderd huishoudwinkels in der tien landen, had overgenomen. Van de honderdzeventig Xenos- vestigingen zouden er honderdtien de Nederlandse springplank wor den voor Casa: in 2018 moesten vijf tig winkels zijn omgebouwd, 'voor de zomer van 2019' de rest. Xenos zou met de resterende zestig zaken doorgaan totdat er een besluit over de keten zou vallen. Onduidelijk Nu blijkt de Casa-expansie gestokt. Xenos bevestigt dat besloten is de keten zelfstandig te laten voortbe staan met circa honderdvijftig ves tigingen. Ook het hoofdkantoor en distributiecentrum in Waalwijk, waar honderdtachtig banen zou den verdwijnen, blijven open.In- middels zijn tientallen Xenoszaken in heel het land alsnog opgekalefa terd. Ook zijn er nieuwe vestigin gen bijgekomen, zoals op het Am sterdamse Plein '40-'45. Casa, met nu zesendertig Neder landse winkels, zal op eigen kracht zijn Nederlandse expansie voort zetten. De eigenaar blijft de familie Blokker, maar verder is er geen en kele samenwerking met Xenos. De reden van de omslag is ondui delijk. Winkeldeskundige Paul Moers denkt dat het te veel geld kostte om oude filialen om te bou wen tot Casa-zaken. ,,Daar hebben ze zich eerder bij Blokker ook op verkeken.'' De keuze om met beide formules door te gaan, vindt hij onbegrijpe lijk. ,,Bij die familie Blokker vraag ik me altijd af of ze in gisteren zijn blijven hangen. Twee formules in de lucht houden, pfff. Een goede generaal kiest de oorlog die hij kan winnen.'' Bij die familie Blokker vraag ik me altijd af of ze in gisteren zijn blijven hangen Moers vermoedt dat Ab Blokker met de opfrisbeurt Xenos rijp maakt om alsnog te worden door verkocht. ,,Ze vinden er altijd wel een koper voor, dat is met Intertoys ook gelukt.'' Veel kans geeft hij de keten niet. ,,Xenos was tot een jaar of vijftien geleden een originele formule, maar die spullen krijg je inmiddels ook bij een Action of Big Bazar. Wat is nog de toegevoegde waarde?'' Daar komt nog bij dat het voor malige Blokkerconcern, dat dit voorjaar met een flinke bruidsschat door de familie Blokker is overge daan aan topman Michiel Witte- veen en inmiddels is omgedoopt tot Mirage, ook niet stilzit. Mirage gaat de voorheen aan Xenos ver wante koopjesdochter Big Bazar uitbreiden tot honderdzeventig vestigingen. ROTTERDAM De financiële positie van pensioenfondsen is de laatste dagen flink verslech terd door de extreme renteda ling en negatieve ontwikkelin gen op de beurzen. Volgens ad viesbureau Aon is de kans dat er volgend jaar of het jaar daarna gekort moet worden op de pen sioenen 'steeds realistischer' voor 'steeds meer fondsen'. De gemiddelde dekkingsgraad van de fondsen, die aangeeft in hoeverre ze aan hun verplich tingen kunnen voldoen, is be gin augustus gedaald van 102 naar 98 procent. Fondsen die al vijfjaar te maken hebben met onderdekking en aan het eind van dit jaar een dekkingsgraad lager dan 100 procent hebben, moeten de pensioenen korten om weer op 100 procent te ko men. vrijdag 9 augustus 2019 GO Hu Nil «ISBrainnnnn::::- f B jjMMjJB Modern Alchemist met z'n be roemde rumcocktails. -Sanjay, winkelier Ze waren boezemvrienden bin nen het grootste winkelconcern van ons land. Maar de verkering tussen Blokker en Xenos raakte uit en voor het voortbestaan van de laatste keten werd serieus gevreesd. Na een miraculeuze wederopstanding bindt Xenos nu de strijd aan met haar voor malige zusterketens. Herman Stil Amsterdam -Paul Moers, winkeldeskundige

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17