laii NIEUWS 13 Duizenden meiden zijn er razend druk mee: het zelf maken en verkopen van de mooiste sieraden en accessoires. Ook inkopen en de financiën regelen, doen ze zelf. En op Insta delen ze alles. BH \V .Vf Ede a loomen, spinners en Pokémon Go is er een nieuwe rage: sieraden maken en (ver)kopen via Instagram. Duizenden meiden zijn er deze zo mer druk mee. Ze maken armbanden, oorbellen, bedeltjes en niet te vergeten scrunchies. Elke dag zijn ze bezig met het inkopen, het maken en het in- en uitpakken van sieraden. Zo'n beetje alles wordt gedeeld op hun Insta-accounts. ,,Je leert met geld om te gaan. Ik denk dat ik on dernemer word.'' Wie weet nog wat een scrunchie is? In de jaren 90 liepen meiden en vrouwen er mas saal mee rond: een met stof overtrokken haarelastiek. Wie dacht dat de scrunchie voorgoed verleden tijd was, heeft het mis. Het haaraccessoire is terug van wegge weest. Ilse Houvast uit Ede kan erover mee praten. De 17-jarige scholiere (account: scrunchiebyilse) verkoopt sinds december scrunchies in alle soorten en maten. „Vooral de laatste maanden groeit de vraag, ze zijn megapopulair. Dat komt goed uit, want ik maak ze zelf. Met dank aan uitleg filmpjes die ik op YouTube heb bekeken. Dat is handig, want dan kun je zelf stofjes uitzoeken die je leuk vindt. Mijn allereerste scrunchie heb ik met de hand genaaid, maar dat zag er niet zo netjes uit. Gelukkig heeft mijn moeder een naaimachine, dat gaat een stuk beter.'' Het is niet de eerste keer dat Ilse online spullen verkoopt. Toen ze 14 jaar was, ver kocht ze samen met haar zus kleding via een webshop. ,,We kregen het vervolgens druk met onze examens en stopten ermee. Toch bleef ik het leuk vinden dingen te ver kopen, zeker in relatie met mode. Ik denk dat ik ondernemer word.'' Ze heeft al bijna vierhonderd bestellingen afgewerkt. ,,Als je iets bij mij bestelt, stuur ik een tikkie en dan wacht ik tot het geld is overgemaakt. Ver volgens doe ik de bestelling op de bus. De enveloppen zijn vaak licht en kunnen ge woon in de brievenbus.'' Ook van het inpakken wordt werk ge maakt. Ilse stopt onder meer stickertjes en haar visitekaartje in de envelop. „Confetti niet, hoor, dat geeft alleen maar troep.'' De gene die het pakketje krijgt, maakt vervol- gens weer een filmpje van het uitpakken (unboxing-video). De unboxing-filmpjes laten de eerste, spontane reacties zien. Op Instagram lijken de reacties nogal op elkaar. De inhoud van de pakketjes is vooral 'super leuk'. Vriendinnen Ook de 11-jarige Maiken Barker uit Gouda is ingesprongen op de sieradentrend. Sinds een paar weken heeft ze haar eigen account (mb_jewels_). De eerste bestellingen zijn al de deur uit. ,,Ik werd door mijn beste vrien dinnen op het idee gebracht. Ik vind het leuk om zelf onderdelen te bestellen bij webshops, of sieraden te ruilen via Insta- gram. Oorbellen maken vind ik het allerleukste. En ik weet sinds kort hoe je scrun- chies moet maken, dus die kun je nu ook bij mij bestel len.'' Uit haar klas kent ze nie mand die ook een sieraden- account is begonnen. ,,Dus ik heb niet zo veel concurrentie in de buurt.'' Die concurren tie is er wel landelijk, wie op Insta de zoektermen jewels of scrunchies intikt, ziet honderden pa gina's voorbijkomen. Toch gelooft Maiken dat ze best nog wat kan verkopen. ,,Als je zorgt dat je mooie dingen hebt en anderen delen je account, kan het snel gaan.'' Voor deel van de in- en verkoop is dat Maiken ook met geld leert omgaan. ,,Ik heb een investe ringspotje. Ik houd goed in de gaten hoeveel Mijn eerste scrunchie heb ik met de hand genaaid. Gelukkig heeft mijn moeder een naaimachine ik kwijt ben aan inkoop en wat de verkoop oplevert.'' Volgers Isa Aaij (13) uit Bussum is ook een onder nemer in de dop. Eerst verkocht ze slijm via haar webshop, maar toen deze rage over het hoogtepunt heen was, stapte ze in januari samen met twee vriendinnen over op siera den en scrunchies via jewellery_xoxox. ,,We hebben nu meer dan duizend volgers en ik ben er elke dag mee bezig. Je moet toch zorgen dat je account er goed uitziet, dat scheelt een hoop.'' Het is niet zo dat Isa er veel mee verdient. ,,Nee, de in koop is best prijzig en je kunt niet veel vragen. Dat is ook niet het belangrijkst, het is vooral inspirerend hiermee bezig te zijn. Nu zijn schelp jessieraden bijvoorbeeld helemaal in, daar maak ik dan oorbellen en kettinkjes van. Het is toch superleuk dat je die zelf kan maken en dat vervolgens anderen jouw sieraden dragen?'' Groothandels in sieraden en haarmode zien de laatste maanden een piek in de verkoop. ,,Vooral de vraag naar scrunchies is flink gestegen. Dit jaar hebben we er al bijna honderdduizend verkocht'', zegt Bart Schenning van Menga Trading uit Valkenswaard. Volgens hem houdt deze trend nog wel even aan. ,,De bestellingen voor de najaarscollecties beloven veel goeds.'' vrijdag 9 augustus 2019 GO vUm A Maiken Barker maakt haar sieraden en selfies op haar slaapkamer. FOTO MARLIES WESSELS Ilse Houvast uit Ede met een van haar zelf gemaakte scrunchies. Isa Aaij uit Bussum laat haar zelfgemaakte oorbellen zien. Zomertrend: zelf sieraden maken... én op Insta verkopen Sanne Schelfaut -Ilse Houvast

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13