gefeliciteerd met je nieuwe huis j independer experts in financieel inzicht Mallorca waarschuwt voor levensgevaarlijke situaties EUWS 11 De Nederlander die dinsdag zwaargewond raakte op Mallorca, is niet het eerste balkon slachtoffer deze zomer. Spanje telt ieder jaar tientallen slachtoffers na sprongen of valpartijen van (hotel)balkons. De omstreden lijst waarmee een Face- bookgroep op Mallorca bijhield hoe veel doden en gewonden er op het ei land vielen en van welke nationaliteit ze waren, bestaat niet meer. Maar de lijst gaf wel een indicatie van wat de bewoners van het vakantie-eiland vinden van het fenomeen dat overwe gend buitenlandse toeristen tijdens hun vakantie van het balkon van hun hotel vallen of springen en daarbij overlijden of (zwaar)gewond raken. De 18-jarige Nederlander die dins dagmorgen in alle vroegte van een balkon van de vijfde verdieping viel en nu op de intensive care van het zie kenhuis van Palma de Mallorca ligt, is niet het eerste slachtoffer deze zomer. Twee personen, een 20-jarige Brit en een 52-jarige Spanjaard, kwamen eer der dit jaar om het leven bij een val van hun balkon, minimaal vijf anderen zijn zwaargewond geraakt. Vorig jaar vielen er zes doden door zo'n val, en dat aantal betekende de terugkeer van een probleem dat langzaam onder controle leek. Begin dit decennium ontstond het fenomeen balconing, waarbijveelal jonge toeristen in Mallorca vanaf hun balkon in het zwembad van het hotel- of appartementencomplex probeer den te springen. Daarbij gebeurden veel ongelukken, wat anderen er ove rigens niet van weerhield, vaak geïn spireerd door filmpjes op YouTube, het ook eens te proberen. Meer bewaking en andere maatre gelen in hotels hebben dat fenomeen redelijk aan banden gelegd. De onge vallen van deze en vorige zomer ver tonen een ander patroon: ze spelen zich af in de nacht en de man - het is vrijwel altijd een man, meestal een Brit - heeft te veel gedronken. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken waarschuwt bij het reis advies voor Spanje voor die 'balcony falls': 'Neem geen onnodige risico's, zeker niet wanneer je onder invloed verkeert van drank of drugs.' Ook de politie op Mallorca adviseert regelma tig om vooral geen gekke dingen te doen. 'Stort je vannacht niet naar be neden. 'Balconing' kan je de rest van je leven in een rolstoel doen belanden. Gebruik je hersens en spring niet', waarschuwde de Guardia Civil vorig jaar nog op zijn Twitteraccount. De exacte oorzaak van de val van de Nederlander deze week is nog niet be kend. Volgens de politie bevond hij zich op de vijfde verdieping van hotel Luna Park in het bij Nederlanders po pulaire S'Arenal en had hij het geluk dat zijn val werd gebroken door een W De Spaanse politie roept feestgangers op om elkaar in de gaten te houden plastic vuilcontainer. Hij zou alleen zijn geweest, wat volgens de plaatse lijke autoriteiten een extra risico is; zij raden toeristen aan om elkaar na een nacht stappen op het eiland niet al leen te laten. Zo kan de één verhinde- ren dat een ander op de rand van een balkon klimt of, wat regelmatig ge beurt, probeert van het ene naar het andere balkon te klauteren. Nadat een 20-jarige Engelse rugbyer in juni bij een val van de tweede ver dieping om het leven kwam, klaagde zijn vriendin op Twitter nog over de minimale hoogte van de balkonhek ken in Spanje. ,,Als ik geweten had dat die 3,7 voet (110 centimeter, red.) is, dan had ik hem gezegd zich na het drinken niet op het balkon te bege ven.'' Maar die maat, tussen de 100 en 110 centimeter, is bijvoorbeeld ook de standaard in Groot-Brittannië en Ne derland, en neemt maar iets toe naar mate het balkon op een hogere verdie ping ligt. Maar nu begint het pas. Klussers polsen, vrienden ronselen, meubels kiezen. En je financiën uitzoeken. Want als je adres verandert, kan er vaak een hoop beter en voordeliger. Zoals je hypotheek, energiecontract of verzekeringen. Zelfs die van je auto. Check het maar eens op independer.nl. Dan hou je misschien nog een extraatje over voor een nieuw vloerkleed na de housewarming. vrijdag 9 augustus 2019 Balkons Spanje al jaren berucht Edwin Winkels Palma de Mallorca Stills uit YouTube- filmpjes waarbij jon geren van het balkon afspringen naar het zwembad. De beelden staan los van het on geluk van de 18-jarige Nederlander. Kijk op de site bij /video Waaghalzen springen van hoge balkons in het zwembad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11