Fotograaf klaagt Facebook aan om verwijderen foto's Luchtmacht wil het tekort opvullen met 'tussenjaarders' 10 NIEUWS ABBEY ROAD JUBILEUM VERKEERSCHAOS BRUSSEL meningsuiting te verbieden ofin te perken, meent hij. Het hof in Straatsburg sprak zich al enkele malen uit over een botsing van de vrijheid van meningsuiting en het eigendomsrecht, waarbijde ui tingsvrijheid in bepaalde situaties voorop stond, aldus de fotograaf. Hij vindt dat Facebook ,,de rest van de wereld langzaam maar zeker dwingt in een Amerikaanse en pu riteinse blik op de wereld.'' Een woordvoerster van Facebook stelt dat de huisregels overal het zelfde zijn. ,,We hanteren een mid denweg tussen wat mensen wel en niet oké vinden, van oost tot west. Daarbij is bij naaktheid de con text belangrijk, zoals de nieuwswaarde of een uiting van kunst. Maar we kunnen nooit ieder een blij maken." Niet toege staan is volgens haar 'als het tegen het seksuele aanschurkt' en afbeel dingen van naakte kinderen mogen volgens haar sowieso niet worden geplaatst. Het gaat om foto's van vrouwen met een ontbloot bovenlijf in Afrika en van een meisje in Suri name. Nu zijn protest bij Fa cebook niets heeft opgele verd, dient hij vandaag zijn aangifte in bij de hoofdofficier van justi tie in Amsterdam met het verzoek te onderzoe ken of het bedrijf straf baar handelt. Heslenfeld (foto) is ook jurist en meent dat het beleid van de in ternetgigant in strijd is met de Grondwet, het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens en het Wetboek van Strafrecht. Vol gens hem gaat het om discrimina tie, omdat het bedrijf onder meer een onaanvaardbaar onderscheid maakt tussen de lichamen van mannen en vrouwen. Bovendien hekelt hij dat de houding van het bedrijf leidt tot het seksualiseren van een onschuldig kind, terwijl het platform dat juist denkt te voor komen. Verder is er in zijn ogen sprake van een ontoelaatbare inperking van de vrijheid van meningsuiting. Dat Facebook zijn eigen criteria mag bepalen, doet daar in zijn ogen niets aan af. Want ook voor private partijen is de vrijheid van hun be leid niet onbeperkt, stelt Heslen- feld. Juist omdat het om een we reldwijd platform gaat waarop 2,3 miljard mensen informatie delen, ligt de lat hoger om de vrijheid van Backpacken door Nieuw-Zeeland, Spaans leren in Zuid-Amerika of fulltime achter de kassa bij de su permarkt op de hoek. Jongeren die een tussenjaar doen, hebben veel keus. Vanaf komend schooljaar komt er een nieuwe optie bij: een jaar werken als militair, bij de luchtmacht. In oktober start de eerste groep met het gap year, zoals Defensie de proef heeft genoemd. Het tussen jaar was nét voor de invoering van het leenstelsel even uit de gratie, omdat studenten nog met een ba sisbeurs aan hun studie wilden be ginnen. Maar uit onderzoek van Nuffic, de organisatie voor inter nationalisering in het onderwijs, bleek vorig jaar dat het aantal jon geren dat voor een tussenjaar kiest hoger is dan ooit. ,,In Nederland neemt een op de tien jongeren een tussenjaar'', zegt Luitenant Mi randa van den Broek, die het pro ject leidt. Van de veertig jongeren die zich na een paar berichten op sociale media aanmeldden, voldeden er 22 aan alle voorwaarden: tussen de 18 en 24 jaar, een diploma van havo of vwo gehaald hebben of bezig zijn met een hbo-opleiding. Na de psy chologische test zijn er nu nog achttien over - tien mannen en acht vrouwen. Als zij hun medi sche keuring doorstaan, krijgen ze een contract als reservemilitair. Dan volgt een militaire training van twee weken, waarin ze onder andere leren schieten. Als ze daarna de rang 'soldaat 2' hebben, begint het echte werk. Nee, vliegen in een straaljager of helikopter zit er niet in, evenmin gaan ze op uitzending. Wel gaan ze twee keer vijf maanden aan de slag Als het rendement uiteindelijk 10 tot 20 procent is, is dat beter dan nul ergens binnen de luchtmacht: in de logistiek, bij de afdeling com municatie of in de techniek bij voorbeeld. Daarvoor krijgen ze een salaris: per maand ongeveer bruto duizend euro. Defensiedeskundige Dick Zan- dee, verbonden aan instituut Clin- gendael, noemt het luchtmacht tussenjaar 'een noodgreep'. ,,Er zijn ruim 8000 vacatures bij De- fensie en dat waren er een aantal jaar geleden nog 6000. Men trekt alles uit de kast.'' De landmacht heeft vooral tekorten in de lagere rangen en de luchtmacht een gil lend gebrek aan technisch perso neel. Maar met datzelfde probleem kampt het bedrijfsleven ook en daar kunnen jonge techneuten meer geld verdienen. Ambassadeurs De luchtmacht hoopt dat de jon geren na het jaar bij de krijgsmacht willen blijven, een officiersoplei ding bij Defensie gaan volgen of, als ze kiezen voor een vervolgstu die aan hogeschool of universiteit, wél bij defensie betrokken blijven. Dat kan door werkstudent te wor den als bijbaantje, of als reservist. Van den Broek: ,,Maar we willen vooral dat ze straks alle achttien ambassadeur voor Defensie wor den en hun ervaren delen met hun vrienden en familie.'' Defensie heeft geen idee hoeveel van de jongeren er uiteindelijk blijven hangen. ,,Maar als het ren dement 10 of 20 procent is, is dat beter dan nul'', zegt Zandee. Pre cies dat vindt Overste Johan Ver- bakel, bij de luchtmacht verant woordelijk voor werving en selec tie, ook. ,,Wij noemen Defensie ook wel de opleider van de bv Ne derland. De gap year-deelnemers hebben thuis de bank niet versle ten en wij hebben geïnvesteerd in achttien medeburgers. Dat is nooit voor niets.'' vrijdag 9 augustus 2019 Het lijkt voor heel veel mensen gisteren, maar het was gisteren toch echt een halve eeuw geleden dat Ringo Starr, John Lennon, Paul McCartney en George Harrison poseer den op dit zebrapad voor hun album Abbey Road. De lookalikes probeerden precies op het moment dat The Beatles vijftig jaar gele den overstaken, hetzelfde te doen. Of dat he lemaal lukte is onduidelijk. De poging voedde in ieder geval de nostalgie. foto ap Fotograaf Thijs Heslenfeld doet aangifte tegen Facebook. Hij vindt het onterecht dat het inter netbedrijf foto's van zijn Face- booksite verwijdert en zijn ac count al twee keer blokkeerde, omdat de beelden aanstootge vend zouden zijn. ANP Een door Facebook gewei gerde foto. FOTO THIJS HESLENFELD Amsterdam Een dramatisch ongeval op de Brusselse Ring heeft gisteren voor een enorme chaos gezorgd. Een automobilist reed een overstekende voetganger dood, waarna hij de macht over het stuur verloor en tegen een overhangend verkeersbord knalde. Dat viel daarop dwars over de weg. De voetganger was eerder in de nacht aangehouden wegens openbare dronkenschap. De bestuurder van de auto raakte lichtgewond. Hij werd in shock toestand overgebracht naar een ziekenhuis. foto screenshot vrt Jongeren met een havo- of vwo-diploma op zak kunnen vanaf oktober een tussenjaar doen bij de Koninklijke Lucht macht. Defensie, die moeite heeft alle eenheden te vullen, biedt ze een tijdelijk contract aan in de hoop er nieuw perso neel aan over te houden. Hanneke Keultjes Den Haag —Dick Zandee, Clingendael

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10