Fel verzet tegen wind- parken 9 Ik zat tussen de moordenaars en pedofielen. Met de meesten had ik goed contact donderdag 8 augustus 2019 rechtkomt. Het is een soort kopieer gedrag. Maar ik weet zeker dat ze niks vinden. Ze hebben alles: mijn com puters, mijn telefoon, mijn bedrijfs netwerk, mijn agenda's. Ik heb ook gehoord dat de politie peilbakens on der onze auto geplaatst heeft, en dat we zijn afgeluisterd.'' „Jazeker. Ik heb heel vaak tegen mijn vrouw gezegd: hou er rekening mee dat ik een keer aangehouden wordt, ik ben de spin in het web. Ze zullen denken: via hem kunnen we de ge weldplegers pakken.'' ,,Ik heb geen flauw idee. Dat kan ik zonder enig voorbehoud zeggen.'' ,,Jazeker. Ik heb geen enkele aanwij zing om te denken dat hij het gedaan heeft. Ook hij hield trouwens reke ning met een arrestatie.'' ,,Dat is natuurlijk heel jammer. Ik zou er zelf niet voor kiezen. Maar ik heb wel begrip voor het feit dat men sen in hun opperste wanhoop daar toe overgaan.'' Dat klinkt als het goedpraten van zware vergrijpen. Toch is Nieboer be paald niet de enige in de regio die er zo over denkt. Mensen op straat vin den dat de actievoerders voor 'de goede zaak' vechten. Lies Zondag, een belangrijke medestander van Nieboer, zegt het als volgt. ,,Ik vind het moeilijk om dit soort dingen te veroordelen. Het spel is zó vals ge speeld. Hoe vaak moet je in je gezicht geslagen worden voordat je terug slaat?" Nieboer oogt onaangedaan. Toch werd hij opgepakt voor strafbare fei ten waarop een maximumstraf van twaalf jaar staat. ,,Het doet me niks. He-le-maal niks. Als ik het gedaan had, had ik hier anders gezeten, zo van joh, hoe loopt dit in godesnaam af. Maar ik zit hier ontspannen. Prima dat ze me opgepakt hebben, maar dat betekent niet dat ze de dader hebben. Ze hebben helemaal niks.'' ,,Het is me meegevallen. Ik zat tussen de moordenaars, geweldsdelinquen- ten, pedofielen, drugshandelaren, al les wat je maar kunt bedenken. Maar met de meesten had ik goed contact. We zijn allemaal gelijk daar. Ik kreeg allerlei bijnamen. Ze noemden me de burgemeester, de directeur, de rij dende rechter zelfs.'' ,,Ik heb het maar over me heen laten komen. Je kunt je wel druk maken, maar daar heb je alleen jezelf mee. Tijdens het luchten heb ik telkens een half uur hardgelopen. En ik heb meegedaan met voetbal, daar werd ik dan 'de ouwe' genoemd. Ik kon ook vrij snel aan het werk, dat was pret tig. Je hebt wat te doen en spreekt medegevangenen. Nee, geen wan klank over hen, en complimenten voor de bewaking. Dat zijn uiterst so ciale mensen.'' Tijdens zijn zes weken durende de tentie - 'Ik vraag me sterk af of dat toeval is' - werd in het buitengebied bij ie Exloërmond de eerste molen gebouwd van het park waar Nieboer zo fel tegen strijdt. Rond de molen is goed te zien hoe serieus de dreiging van tegenstanders wordt genomen. Het terrein is afgezet met hekken, en staat vol met camera's en bewegings sensoren. Nergens is het sentiment tegen windmolens zo sterk als hier. Vol gens streekbewoners wordt hun re gio opnieuw gebruikt als wingewest. In het open gebied ten zuidwesten van Stadskanaal worden 45 windmo lens neergezet, stuk voor stuk 210 meter hoog. Windpark Drentse Monden en Oostermoer viel onder de rijkscoördinatieregeling. Die maakte het mogelijk om sneller be sluiten te nemen. Bewoners en lokale overheden voelden zich buitenspel staan. In mei werd de vergunning door een uitspraak van de Raad van State definitief. ,,De overheid heeft zich een aura ver schaft van een dictatuur. Burgers zijn alleen maar lastige mensen. We zijn hier in de Veenkoloniën gewoon voor de gek gehouden. Jarenlang heb ben we energie vergooid in het voe ren van procedures, allemaal voor de bühne. We hebben bij de Raad van State honderden bezwaren inge diend, honderden rapporten. Ze gin gen in één veeg van tafel. Toen was voor mij het vertrouwen weg. Ik zie de overheid niet meer als hoeder van de belangen van de burgers, maar als de grootste vijand van de burgers.'' ,,Ik denk dat uitkomt wat ik vaak ge zegd heb. Dat mensen hun rust niet kunnen bewaren. Ik heb mensen ge sproken die handgranaten en semtex in de schuur hebben staan. Dat zijn huisvaders en mensen op leeftijd, van wie je niet denkt dat ze daartoe in staat zijn. Maar als je de Veenkolo niale burger hard genoeg tergt, komt er een moment dat hij voor zichzelf kiest.'' GO weet van niks' Had u het gevoel dat ze bij u te recht zouden komen? Wie hebben het volgens u gedaan? Kunt u voor de onschuld van Jan H. in staan? Wat vindt u eigenlijk van de feiten die in Drenthe zijn gepleegd? —Jan Nieboer Hoe was het om in de cel te zitten? Tegen een aantal windparken in het noorden van het land bestaat fel verzet. De strijd van Jan Nieboer betreft windpark Drentse Monden en Oostermoer, dat gaat bestaan uit 45 windmo lens, die ten zuid westen van Stads kanaal worden op gericht. De eerste molen van dat park is vorige maand gebouwd. Iets ten noorden ervan komt komt windpark N33, een park met 35 mo lens. Dat verrijst ten oosten en noorden van Veen- dam, in de provin cie Groningen. Vooral in het dorp Meeden, dat in de directe omgeving 27 windmolens ziet verrijzen, is het protest fel. Jan H., die nog vastzit, is een belangrijk ge zicht van dit pro test. De vergunningen voor beide wind- parken zijn dit voorjaar definitief goedgekeurd door de Raad van State. In december stak de hoogste be stuursrechter van Nederland deels wel een stokje voor de bouw van een windpark bij Delf zijl. Dat werd in het Noorden als een belangrijke over winning gezien. De molens maken deel uit van afspra ken tussen provin cies en rijk, waarbij in totaal 6000 Me gawatt aan wind energie op land is voorzien. Dat zijn ongeveer 1500 tot 2000 windmolens, die samen voor 4,5 miljoen huishou dens energie op wekken. Het lijkt me een vreemde gewaar wording. Eerst zit u op kantoor, vervolgens tussen de criminelen. Dat het zover is gekomen, met as best, hakenkruizen, camera's, noem maar op. Wat zegt dat in uw ogen over dit dossier? Hoe denkt u dat het nu verder gaat?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9