8 NIEUWS ACTIVIST JAN NIEBOER NET VRIJ Hij was één van de man nen die werd opgepakt voor de 'windmolenterreur' in het noorden. Jan Nieboer (61), een keurige accountant, zat zes weken tussen de 'moordenaars en pedofielen', zoals hij het zegt. De Drent is net vrij, maar nog steeds verdachte. Zijn verhaal. Prima dat ze me hebben opgepakt, maar dat betekent niet dat ze de dader hebben donderdag 8 augustus 2019 Jan Nieboer is op het eerste gezicht een keurige man. Getrouwd, kinde ren, eigenaar van administratiekan toor Nieboer. Elke ochtend gaat hij naar kantoor, strak in het pak. Hij zit in dertien besturen, is voorzitter van de plaatselijke ondernemersvereni ging. Nieboer (61) is een echte Drent, geboren en getogen in de Veenkolo niën, sinds 1981 woonachtig in 2e Ex- loërmond. Op de woensdagochtend van 19 juni zat Nieboer achter zijn bureau. ,,Er kwam een man van TNT binnen met een groot pakket in zijn handen. Of ik even wilde tekenen. Dus ik sta daar, en plots komen er tien tot twaalf agenten binnen. Ik werd aan gehouden. Het was een overval. Mijn medewerkers zeiden: als Nieboer vijftien mensen vermoord had, was de aanhouding niet anders verlo pen.'' De aanhouding, waarbij volgens de politie acht agenten waren betrok ken, vloeit voort uit zijn rol in het Drentse windmolenprotest. Nieboer is voorzitter en woordvoerder van stichting Tegenwind Veenkoloniën. Justitie houdt hem, met twee ande ren, verantwoordelijk voor bedrei gingen aan het adres van voorstan ders van windenergie. Die nemen in de loop der jaren steeds extremere vormen aan. Eerst worden landbouwmachines van boeren die profiteren van de windplannen gesaboteerd, en wor den pamfletten met hakenkruizen verspreid. In de maanden voor de aanhouding worden dreigbrieven verstuurd naar ondernemers en poli tici. Ook wordt asbest neergelegd bij bedrijven die zich bezighouden met de bouw van windmolens. Het woord 'windmolenterreur' valt. Opsporing Verzocht besteedt aan dacht aan de zaak. Dat uiteindelijk juist Nieboer wordt aangehouden, zorgt in de regio voor veel verbazing. ,,Ik ken Jan persoonlijk, ook van de ondernemersvereniging'', zegt een van de slachtoffers van de bedreigin gen. ,,Het heeft mij compleet verrast dat hij hiervan wordt verdacht.'' Sinds een week is de accountant weer vrij, in afwachting van zijn pro ces. Hij wordt nog steeds verdacht van de dreigbrieven. Aan het asbest wordt hij niet meer gekoppeld. Dit in tegenstelling tot medestander Jan H., de enige die nog wel vastzit. Na zijn voorlopige vrijlating heeft Nieboer zijn rol als windactivist meteen weer opgepakt. Van de beschuldigingen wil hij niets weten. ,,Het is heel simpel: ik ben er niet bij betrokken geweest. Niet bij dreig- brieven en niet bij het strooien van asbest.'' ,,Ze zagen teksten die ik in de pers gebruikt heb, terugkomen in de dreigbrieven. Dat kan. Mensen zei den vaak: Nieboer, die teksten van jou, die oneliners, die zinsopbouw: die gebruiken wij ook. Logisch dat dat dan ook in die dreigbrieven te- GO 'Windmolenterrorist? Ik Sander van Mersbergen 2e Exloërmond —Jan Nieboer, activist Even voor de duidelijkheid: u ontkent? Heeft de politie u uitgelegd waarom ze denken dat u wel be trokken bent? Jan Nieboer: ,,Ik heb geen flauw idee wie achter die dreig brieven en asbest zit.'' FOTO ANDRE WEIMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8