Vuilcontainer redt leven Nederlander na val van hotelbalkon op vijfde etage II 4 dagen Groningen 7 Paniek op de beurzen. Een almaar escalerende handelsoorlog tussen de VS en China. Ineens ligt de vrees voor een recessie weer op de loer. Maar is er wel reden voor paniek? donderdag 8 augustus 2019 Het ging de afgelopen dagen hard op de aandelenbeurzen. De Dow Jones kende maandag met min 3 procent zelfs de slechtste dag van het jaar. Ook in Azië gingen koer sen onderuit. De oplaaiende han delsoorlog tussen Amerika en China zorgt voor grote nervositeit op de beursvloer. Ook in Amster dam is dat sentiment voelbaar: de AEX verloor vooral vrijdag en maandag fors. Als de beurzen een graadmeter zijn voor de stand van de economie, dan kunnen burgers hun borst nat maken. Toch is er geen reden voor onmiddellijke paniek, stelt ING- econoom Bert Colijn. ,,De beurs is weliswaar een voorspeller, maar geeft ook een hoop valse signalen. Negatief nieuws over het handels conflict leidt tot heftige reacties, De tiener mag van geluk spreken dat hij nog leeft, melden plaatse lijke media. Zijn val van zo'n vijftien meter hoogte werd gebroken door een vuilcontainer in de steeg naast het hotel. Een groene kunststof con- tainer op vier wielen, zo is te zien op een foto op ultimahora.es. Volgens de nieuwssite kwam de Nederlander terecht op het deksel van de vuilcontainer. Die gaf wel iswaar iets mee, maar desondanks liep de tiener kneuzingen op over heel zijn lichaam en raakte hij ge wond aan verschillende organen en lichaamsdelen. Het slachtoffer ligt op de intensive care in het plaatselijke ziekenhuis. Oorzaak Het is nog onduidelijk hoe de Ne derlander van het balkon kon val len, maar het slachtoffer vertoonde duidelijke kenmerken van over- matig alcohol- of drugsgebruik, melden plaatselijke media op basis van politiebronnen. Volgens hen was er aanvankelijk sprake van dat de Nederlander van de tweede verdieping was gevallen, omdat meerdere mensen dat hadden ver klaard. Later bleek dat de tiener met een groep vrienden verbleef in een hotelkamer op de vijfde ver dieping. Volgens de website diariode- mallorca.es gingen de Nederlan ders zondagavond stappen en viel het slachtoffer omstreeks 05.45 uur van het balkon. Hij zou op dat moment alleen in de hotelkamer zijn geweest. www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 7ocpg positief nieuws echter ook. Wij zijn nog steeds optimistisch over een oplossing. De vraag is echter hoe snel die komt.'' Dat het handelsconflict zich laat voelen in de echte economie, is een ding dat zeker is. De opgeschroefde tarieven die president Trump op legt aan Chinese producten (en vice versa), zorgen ervoor dat prijzen stijgen. Die ontwikkeling heeft ook gevolgen voor de Ne derlandse indu strie: bedrijven in Amerika en China hebben minder geld om Neder landse producten te kopen. Ook de export van Neder landse halffabrica- ten via China naar de VS heeft last van de handelsbarrières. Tegenover de knauw voor de in dustrie staat echter de Nederlandse dienstensector, die meer op het binnenland is gericht. En die draait juist heel goed. Doordat de con tractlonen - eindelijk - de inflatie overstijgen, neemt de koopkracht We hoeven ons geen verschrikkelijke zorgen te maken, maar er is wel wat aan de hand toe en worden de bestedingen aan gejaagd. Ook de overheid doet een duit in het zakje, door miljarden euro's extra uit te geven. Hierdoor laat de Ne derlandse economie nog altijd groei zien. Weliswaar ligt het groeicijfer niet meer zo hoog als vorig jaar, maar met een verwachte groei van 1,7 procent in 2019 en 1,5 procent in 2020 is er volgens het Centraal Planbureau sprake van normale groei, die bovendien hoger ligt dan in de rest van Europa. Omslag Toch waarschuwt ook het CPB voor risico's: verdere escalatie van de handelsoorlog, zeker als ook Europa te maken zou krijgen met hogere tarieven, zal zich laten voelen. Ook het verdere verloop van de brexit en de 'precaire' politieke en economi sche situatie in Italië zijn reden voor bezorgdheid. Daarnaast zijn binnen de landsgrenzen de huizen prijzen zo hard gestegen dat het de vraag is of er binnenkort een om slag komt, met alle gevolgen van dien. Kortom, Nederland weet de schade tot dusver beperkt te hou- den, maar voorzichtigheid is gebo den. Colijn: ,,We hoeven ons geen verschrikkelijke zorgen te maken, maar er is wel wat aan de hand.'' Colijn wijst erop dat de economie al sinds 2013 groeit, maar er in 2015 en 2016 ook correcties waren. Dat kan nu weer het geval zijn. En be halve het doemscenario van een nieuwe recessie is er ook een posi tief scenario te bedenken, waarin er snel een handelsakkoord komt, waardoor het vertrouwen van de industrie een impuls krijgt en zelfs inhaalgroei mogelijk is. Veel zal afhangen van de onder handelingen in internationale ver gaderzalen. Voor de buitenwacht is het moeilijk na te gaan hoe die zul len aflopen, vandaar ook de onze kerheid op de beurzen. Colijn: ,,Uit- eindelijk is een recessie onafwend baar, zo weten we uit het verleden. Maar wanneer dat moment aan breekt, is de vraag.'' 7 dagen Duitsland 3 dgn Nijmegen**** Terrasje pakken? Geniet nu het nog kan De economie groeide hard tot 2017, nu wordt het minder voorpselt het CPB BRON: CPB^r Laurens Kok Amsterdam Een vakantie met vrienden op Mallorca is voor een 18-jarige Nederlander uitgedraaid op een drama. Hij viel van het balkon van hun hotelkamer op de vijf de verdieping en ligt in kritieke toestand in het ziekenhuis. Caspar Naber Palma de Mallorca Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosfen en toeristenbelasting -Bert Colijn, econoom Voor maar: Vier vakantie vlakbij het Paterv/oldsemeer. Er gaat niets boven Groningen! 3 nachten in 3* Nescio Hotel Groningen [7,8) --? O 3 keer uitgebreid ontbijtbuffet Tip: Op de fiets naar het Groninger Museum Gratis wifi en parkeren. Betaal pas bij aankomst! 3* Art Inn Hotel Dinslaken (8,0) 4* Van der Valk Cuijk-Nijmegen (8,4) 6 nachten incl. ontbijt en wifi 2 nachten incl. ontbijtbuffet Vlakbij Xanten Wesel Aankomsten t/m dec. Gratis wifi en parkeren Aankomsten t/m nov.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7