OZCAN AKYOL 'Ga zitten en wees alert op tintelingen bij gebruik lachgas' kpn SÉ&P 6 En ontvang 100,- bovenop de inruilwaarde van je oude smartphone. SAMSUNG donderdag 8 augustus 2019 Column Het schoolvak Duits is in ge vaar. Dat viel gisteren in deze krant te lezen. Het Duitsland Instituut Amsterdam (DIA) signaleert twee ontwikke lingen: docenten zijn moeilijker te vinden en scholen kiezen vaker voor andere talen. Toen het bericht tot mij kwam, moest ik onwillekeurig denken aan mijn periode op de mavo, ruim twintig jaar geleden. Wij hadden Engels, Frans en Duits in het eerste jaar. van onze oosterburen. Voor alle proefwerken en schriftelijke over horingen haalde ik dikke onvol doendes. Alleen 'Schweinhund' kon ik moeiteloos uitspreken, omdat mijn vader dat vaak tijdens ruzies tegen andere mannen riep. Tegen het einde van het jaar moest ik een proefwerk maken waarvan veel afhing. De lesstof betrof een lijst van vijftig Duitse woorden, inclusief de Neder landse betekenis. Ik noteerde de woorden op een klein spiekbriefje. Maar omdat mevrouw Woltersom ons wel va ker had betrapt, bedacht ik iets nieuws: ik las thuis alle woorden en hun definities hardop voor, liet dat door de recorder vastleggen op een cassetteband en stopte die in mijn walkman. ,,Bist du bereit, Soldat?" vroeg Woltersom toen ze de formulieren in het lokaal uitdeelde. Jawohl, mein Führer", antwoord de ik. Dat leverde me een ouder wetse oorvijg op. De stilte daalde neer. Ik pro beerde de tekst op het spiekbriefje te ontcijferen, maar dat lukte me niet, vooral door slechte ogen en een treurig handschrift. „Wasmachstdu, Ratte?" Ze griste het papier uit mijn hand. „Scheisse", fluisterde ik. „Nu blijf ik zitten." Maar ze stuurde me niet weg. Ik drukte op de playknop van mijn walkman en luisterde naar de woorden. Het ging allemaal veel te snel. Op het moment dat ik terug spoelde, werd ik wederom betrapt. ,,Du Dummkopf." Het vuur spoot uit de ogen van mevrouw Wolter som. Ze nam mijn walkman in be slag en vertelde dat ik op een West-Duitse smokkelaar leek. Ik kreeg een laatste kans. Er gebeurde iets vreemds: ik had me zo erg ingespannen voor mijn spiekmateriaal, dat ik tijdens het schrijven en inspreken, dus met extra hersenarbeid, alsnog die woorden op een correcte manier had geleerd. Drie dagen later kreeg ik een acht voor mijn proefwerk. Met mijn Duits is het nooit meer goedgekomen. Maar wat ik wel heb geleerd: dankzij hard werken, kan zelfs een onbenul als ik doelen bereiken. Dankzij hard werken kan zelfs een onbenul als ik doelen bereiken Naz Taha Den Haag ,,We raden lachgas natuurlijk af, maar als je het toch doet, dan zijn er simpele manieren om te voor komen dat er grote problemen ontstaan'', aldus woordvoerder Naomi Nolte. Het geur- en kleurloze lachgas wordt al vele jaren als narcose- middel of pijnstiller gebruikt in de zorg, of in een industriële va riant in bijvoorbeeld slagroom spuiten. De laatste jaren heeft het een vlucht genomen als party drug. Het Rode Kruis heeft nu beslo ten, onder het mom van 'als het dan toch gebeurt', advies te geven voor veilig gebruik. Zo waar schuwt het gebruikers om lachgas niet rechtstreeks uit een tank, pa troon of spuit te inhaleren, omdat dit kan leiden tot bevriezing van lippen of longen. De hulporganisatie heeft meer adviezen: ga zitten tijdens het ge bruik (omdat je 'out' kunt gaan), voorkom zuurstofgebrek (wees alert op tintelingen) en neem tij dens en na het gebruik geen deel aan het verkeer. Als het misgaat met recreatief lachgasgebruik, dan komt dat vol gens het Rode Kruis vaak doordat mensen het gas in combinatie met alcohol hebben gebruikt. ,,Deze combinatie brengt extra ri sico's met zich mee'', zeggen zo wel Nolte als Lars van Driel, EHBO-instructeur van het Rode Kruis. Van Driel wijst op de ver- i Rode Kruis geeft adviezen om risico's te beperken dovende werking van zowel alco hol als lachgas. ,,De ademprikkel wordt minder, wat in sommige gevallen tot zuurstoftekort leidt.'' Ook ggz-instelling Trimbos instituut wijst op de toename van het gebruik van lachgas. ,,Het is makkelijk en legaal verkrijgbaar en de gevaren lijken op het eerste gezicht beperkt. Toch is het be langrijk om hier voorzichtig mee om te gaan'', zegt woordvoerster Marjan Heuving. ,,Het beste ad vies is uiteraard om niet te ge bruiken.'' KPN winkel kpn.com 0800-0115 PC ^0 @OzcanAkyol Dummkoo Ik snapte niets van het taaltje Het Rode Kruis komt met tips om de risico's van lachgasge- bruik op festivals te beperken. Reden is de snel groeiende po pulariteit van de partydrug. PRE-ORDER NU Deze actie is geldig t/m 22 augustus. Kijk op kpn.com voor de voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6