gooien juist olie op het vuur' Woonbond ziet tijdelijke huur als chantagemiddel Klanten profiteerden niet van nieuwe gaswet 5 OLlCE Senator Sherrod Brown uit Ohio, een Democraat, beschreef dat Trump voor stelde de agenten die de schutter doodden en erger voorkwamen, medailles te geven. ,,Ik zei, meneer de President, met alle res pect, het belangrijkste wat u voor deze agenten kunt doen is aanvalsgeweren van de straat halen'', zei Brown tegen journa listen. Na het bloedige weekend sprak Trump vooral over het bestrijden van haat en ge weld in videogames, niet over het enorme wapenarsenaal dat in de VS toegankelijk is voor wraakzuchtige burgers. Boze inwo ners van Dayton die strengere wapenwet ten willen, haalden een reusachtige pro testballon in de vorm van een baby-Trump naar Ohio. ,,Wees geen baby, sta op tegen de NRA," stond erop in een verwijzing naar de machtige Amerikaanse wapen lobby. Itj dat alles wat hij steunt, moet wor den bestreden. Dat alles wat hij bestrijdt, moet worden gesteund, waardoor zij soms het slechtste in eigen kring omarmen.'' De publist noemt daarbij domi nee Al Sharpton, de door Demo craten geprezen burgerrechtenac tivist met een verleden als dema goog. Een man, die volgens Kir- chick, ooit aanzette tot rellen te gen joodse 'diamantverkopers' in Brooklyn. En wat te denken van het woordgebruik van Ayanna Pressley, Democratisch Congres lid voor de staat Massachusetts: ,,We hebben geen behoefte meer aan zwarte gezichten die geen zwarte stem willen hebben. We hebben geen behoefte aan mos lims die niet als moslim willen spreken.'' Als iemands huidskleur of gezindheid moet bepalen hoe iemand denkt of handelt, is dat ook racisme, aldus Kirchick. Volgens hem staat het woord wit in progressieve kringen in middels synoniem voor 'onwe tend', 'kwezel' en 'slecht geïnfor meerd'. In sommige kringen wordt alles wat niet blank is heilig verklaard. Ook in de Democrati sche Partij. Kirchick wijst er bij voorbeeld op dat onlangs van Cheri Bustos, voorzitter van het Democratic Congressional Cam- paign Committee (DCCC), werd geëist dat zij 'onmiddellijk een gekwalificeerd gekleurd partijlid' tot directeur zou benoemen. Over de toekomst blijft James Kirchick somber. „Raciale voor oordelen blijven veruit het meest verdeeldheid zaaien in onze sa menleving. Het is aan de presi dent om daar iets aan te doen, al tijd en overal. Maar onze opperbe velhebber speelt net zo graag met onze meest gevoelige en pijnlijke sociale trauma's als een pyromaan met lucifers. Wat is het dan jam mer dat zijn tegenstanders niet de brand proberen te blussen maar olie op het vuur gooien.'' Vooral particuliere verhuurders maken gebruik van de mogelijk heid om een tijdelijk huurcontract aan te gaan. Opvallend is dat zij na twee jaar alle contracten opzeg gen en dus niet verlengen voor onbepaalde tijd. Dat blijkt uit cij fers van Centraal Bureau Statis tiek. ,,Ik ben bang dat dit vooral voor commerciële partijen de standaard gaat worden, zodat huurdersrechten vervallen en de huurprijs telkens omhoog kan'', zegt directeur Paulus Jansen van de Woonbond. Sinds juli 2016 kunnen verhuur ders tijdelijke huurcontracten in zetten voor maximaal twee jaar of vijf jaar. De wet heeft als doel om voor meer doorstroming op de woningmarkt te zorgen. De ver huurder mag het contract niet op zeggen vóór die twee jaar, of vijf jaar bij (studenten)kamers. Huur ders mogen dat wel. Maar de wet schiet z'n doel voorbij, meent Paulus Jansen. ,,Veel huurders kiezen niet be wust voor tijdelijke huur, maar omdat er geen alternatief is gaan ze akkoord.'' De Woonbond waar schuwde bij invoering van de tij delijke contracten voor het ver zwakken van de positie van de huurder. Die is bij hoop op verlen ging tot een contract voor onbe paalde tijd minder snel geneigd om een zaak te maken van slecht onderhoud, een te hoge huurprijs of servicekosten, denkt Jansen. ,,We krijgen signalen van bewo nerscommissies dat de tijdelijke huur als chantagemiddel wordt gebruikt. Bij woningcorporaties is dat niet het geval, maar met name particuliere verhuurders zien in de wet een mogelijkheid om van lastige huurders af te komen. Er komt geen rechter meer aan te pas, want het mag. Ik denk daarom ook dat het aantal ver huurders dat hier een standaard van maakt blijft groeien. Er ko men niet méér woningen op de huurdersmarkt, maar kannibali- seren de tijdelijke contracten de contracten voor onbepaalde tijd.'' Die analyse wordt niet gedeeld door Co Koning van Vastgoed Be lang, de vereniging waar een deel van de particuliere verhuurders lid van is. ,,Er bestaan ongetwij feld malafide verhuurders, maar mijn indruk is dat de tijdelijke contracten vooral worden ge bruikt waarvoor ze bedoeld zijn. Namelijk voor mensen die tijde- Verhuurders zien in de wet een mogelijkheid om van lastige huurders af te komen lijk op zoek zijn naar een woon ruimte.'' Verhuurders hebben er ook geen enkel belang bij om elke twee jaar op zoek te gaan naar nieuwe huurders, zegt Koning. ,,Je wilt huurders die zich netjes ge dragen en maandelijks op tijd be talen het liefste behouden.'' GroenLinks en de PVV hebben een paar maanden geleden al kri tische vragen gesteld over de tij delijke contracten. Minister Kajsa Ollongren van Binnenlandse Za ken zegt dat de wet in veel geval len ook zeker z'n nut bewijst. Om daar op in te kunnen zoomen, gaat ze later dit jaar de cijfers van het CBS nog eens analyseren. Vervolg van pagina 1 Zowel Eneco als Essent hebben volgens Wullink een schikking aangeboden, maar die was volgens de bedrijven te laag. Daarom is be sloten de stap naar de rechter te maken. Wullink: ,,Eneco bood 9000 euro, maar de schade be draagt 30.000 euro per jaar.'' De gang naar de rechter heeft tijd gekost, die Wullink verklaart: ,,De berekeningen zijn zo com plex en energieleveranciers zijn totaal niet transparant in de tot standkoming van de kosten. Daar door heeft het lang geduurd, maar inmiddels hebben we de overtui ging dat de wetswijziging in 2011 jarenlang de leveranciers geld be- spaarde, maar de klanten niet.'' Zowel Eneco en Essent willen niet inhoudelijk ingaan op de zaak, omdat die nog onder de rechter is. Wel stelt een woord voerder van Eneco dat het gaat om een zakelijk geschil dat 'iets com plexer dan gemiddeld is vanwege de voorgeschiedenis'. Eneco ontkent dat er sprake is van een schikkingsvoorstel. ,,Het bedrijf heeft een correctienota ontvangen over een bepaalde con tractperiode, maar dat houdt geen verband met de rest van de zaak.'' donderdag 8 augustus 2019 GO Donald Trump bezoekt Dayton en El Paso, waar dit week end aanslagen waren gepleegd, maar echt welkom was de president niet. foto reuters dayton en hielden borden vast met teksten als 'doe iets' en 'we kunnen vuurwapengeweld be ëindigen'. Een Amerikaanse vrouw geeft een duidelijk signaal af aan president Donald Trump als hij en Melania het zieken huis in Dayton verlaten. foto afp Bloemen, boodschappen en kaarsen bij het winkelcen trum in El Paso. foto reuters De tijdelijke huurcontracten die sinds 2016 bestaan worden door verhuurders misbruikt. Het is een chantagemiddel ge worden waarbij huurders hun woonzekerheid verliezen, vindt de Woonbond. Stefan ten Teije Amsterdam -Paulus Jansen, Woonbond Kijk op de site bij /video of uw bedrijf ook te veel heeft betaald

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5