9 Overvloedige en rommelige kijk in Playmobilwereld Voetbalgod in Napels 7 Dora treedt in de voetsporen van schatzoeker Indiana Jones onwillig potje honing te openen en neemt een flinke slok van haar thee. ,,Ik heb de afgelopen dagen zoveel ge sproken dat ik bang ben om mijn stem te verliezen.'' Longoria, 44 jaar geleden in Texas geboren uit Mexicaanse ouders, is niet de doorsnee ster van wie er in Hollywood dertien in een dozijn gaan. Sinds zij bekend werd door haar rol als het ex-model Gabrielle in de serie Desperate Housewives heeft zij haar status gebruikt om zich ook in te zetten voor diverse goede doelen, waaronder een eigen stichting die Latijns-Amerikanen in de Verenigde Staten door middel van onderwijs een betere toekomst wil bieden. Haar betrokkenheid bij de avontu renfilm voor tieners, Dora and the Lost City of Gold, past bij die missie. In de film speelt zij de moeder van de 16-jarige Dora, een doerak die in de jungle is opgegroeid. Ogenschijnlijk lijkt de film op escapistisch vermaak, maar Longoria ziet er veel meer in. ,,De film is gebaseerd op een anima tiefilm waarin Dora veel jonger was, maar die wereldwijd een succes is. Omdat Dora in een Latijns-Ameri kaans gezin opgroeid, kregen de jonge kijkers ook een beeld van hoe deze gemeenschap leeft. Dat geldt ook voor deze speelfilmversie waarin Dora zich op de middelbare school moet zien te redden. Die omgeving vindt zij veel enger dan de jungle waarin zij met wilde dieren werd ge confronteerd.'' Bevoorrecht De keuze voor deze rol kenmerkt de achtergrond van Longoria die haar carrière ook benut om de wereld een beetje beter te maken. ,,Ik vind dat mensen zoals ik, die bevoorrecht zijn, niet weg moeten kijken. Dat geldt trouwens niet alleen voor film sterren, ook andere beroepsgroepen moeten zich laten horen. De wereld om ons heen gaat helemaal de ver keerde kant op. Dan is het in mijn ogen bijna een zonde om niets te doen. Mensen moeten vooral nu voor hun rechten opkomen.'' Muur Als de muur van president Trump - bedoeld om illegale immigranten bij de grens met Mexico tegen te houden - ter sprake komt, trekt Longoria een vies gezicht. Wat haar betreft mag daar wel wat feller tegen geprotes teerd worden. Zelf zet zij zich vooral in voor de positie van Latijns-Amerikanen die al in de Verenigde Staten verblijven. Zo regisseerde zij persoonlijk in 2010 de documentaire Latino's Living The American Dream die aantoonde dat ook deze bevolkingsgroep een waar devolle bijdrage levert aan de huidige samenleving. Longoria vindt het te ver gaan om zich een activiste te noemen. Voorlo pig heeft zij haar handen vol aan haar pasgeboren zoontje. ,,Hij staat nu bij mij op de eerste plaats, maar ik blijf vechten voor de goede zaak. Amerika is een land van immigranten, zoals mijn ouders waren. Daar heb ik alles wat ik heb bereikt aan te danken. Ik vind het doodnormaal dat ik iets te rugdoe.'' DORA AND THE LOST CITY OF GOLD Playmobil the Movie Natuurlijk, ook geliefd speelgoed als Playmobil kan een prima uit gangspunt zijn voor een bios- coopavontuur. Men zet hier in op live action-personages die par does als Playmobilfiguren terecht komen in een animatiewereld. Dat is een aardig idee, maar heel geslaagd pakt het niet uit. Deze kijk in Playmobilland is dermate overvloedig en rommelig dat te rugkeer naar het echte leven opeens aanlokkelijk lijkt. Een se rieuze tiener en haar broertje moeten het samen rooien omdat hun ouders verongelukten. Hun speelkwartier lijkt definitief voor bij. Maar als het duo door magi sche omstandigheden in de Play- mobilwereld terecht komt, moe ten ze juist al hun speelse roeke loosheid en fantasie aan de dag leggen. Ze buitelen samen met een lummelige vrachtwagen chauffeur door onder meer de we relden van Vikingen, Romeinen, tussen draken en in het Wilde Westen. Alsof alle avonturen die je met Playmobil kan spelen in één verhaal gepropt moesten wor den om de veelzijdigheid ervan aan te tonen. Helaas zonder die schuine grappen die de concurre rende Lego-avonturen juist origi neel maken. - M.N. Maradona Regisseur Asif Kapadia heeft een duidelijke voorkeur voor groothe den die tragisch aan hun einde komen. Hij maakte bekroonde documentaires over zangeres Amy Winehouse en autocoureur Ayrton Senna, op basis van vaak onbekende archiefbeelden waar uit hij een meeslepend drama distilleerde. Met Diego Maradona slaat hij een andere weg in. Om te beginnen leeft de voetballegende nog. Bo- vendien zoomt Kapadia in op een bepaalde periode in het leven van het Argentijnse fenomeen: zijn tijd bij AS Napoli, een armlastige club uit het zuiden van Italië die hij eigenhandig de landstitel be zorgde. Met de onvermijdelijke val van de voetbalgod, met drugs, maffiosi en een buitenechtelijk kind, be geeft Asif zich weer op het be kende terrein. Net als Senna en Winehouse kan Maradona de weelde van het succes niet ver dragen. En dat proces is verreweg het meest fascinerende onderdeel van deze film die ook voetbalha ters zeker zal bevallen. - A.Z. donderdag 8 augustus 2019 GO va Longoria: wegkijken is een zonde Eva Longoria vindt de Dora-film belang rijk, omdat het een kijkje geeft in het leven van Latijns Amerikanen. FOTO EPA Eva Longoria (l) als moeder van Dora. FOTO PARAMOUNT PICTURES ACTIEKOMEDIE Regie: James Bobin. Hoofdrollen: Isabel Moner, Eva Longoria, Michael Pena. Een titel als Dora and the Lost City of Gold zou niet misstaan in een nieuw avontuur van Indiana Jones. Het ruikt naar schatzoeken op gevaarlijke locaties, exo tische avonturen en schur ken met een foute agenda. Er is één verschil: Dora is een meisje van amper 16, gespeeld door Isabel Moner. Als Dora en wat klasgenoten de locatie van een Incaschat hebben ge vonden in de jungle blijken er andere kapers op de kust te liggen. Door de toonzetting en de leeftijd van de heldin mikken de makers van Dora and the Lost City of Gold duidelijk op een jong publiek, dat niet teveel opgeschrikt mag worden. Niemand zal hier nachtmerries aan overhou den. Wat de film toch de moeite waard maakt is de hoofdpersoon Dora. Zij is een opgewekt, doortas tend, alleswetend, ook enigszins naïef meisje dat de pesterijen op school veel enger vindt dan de wilde dieren in het oer woud. -A.Z s: Jeff Wahlberg als Diego en Isabela Moner als Dora. FOTO PARAMOUNT PICTURES FAMILIEFILM Regie: Lino DiSalvo. Hoofdrollen: Gabriel Bateman, Anya Taylor- Joy. Hoofdpersoon Marla (l) zoekt haar broertje. foto independent films DOCUMENTAIRE Regie: Asif Kapadia. Hoofdrol: Diego Maradona.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51