ZEELAND 13 EK TIJDRIJDEN ZEEUWSE ZEGE De zeventienjarige wielrenster uit Kapelle wordt in Alkmaar Europees kampioene tijdrijden bij de junioren. Totaal onverwacht. donderdag 8 augustus 2019 Alkmaar Een megatalent. Een andere kwa lificatie had Marc Herremans gis teren niet voor Shirin van Anrooij, nadat de juniore in Alkmaar Euro pees kampioene tijdrijden was ge worden. De Belgische trainer ge loofde zijn ogen niet toen zijn ze ventienjarige pupil, geenszins fa voriet, de eerste tijd noteerde op het lange, winderige parkoers. ,,Ze verbaast wéér iedereen." Even verderop hijgde Van An- rooij zelf nog uit. De wielrenster uit Kapelle was als laatste gestart in een veld van 44 jonge vrouwen en mocht meteen na haar finish mee naar zowel de podiumcere monie als een kleine persconfe rentie. Ze kon het enkele minuten na haar winnende tijd - 30.18 mi nuten na 22,4 kilometer - allemaal amper bevatten. ,,Ik weet dat ik al vaker kampioenschappen gewon nen heb, maar dit steekt er wel bo venuit. Ik was al blij geweest met een plaats bij de beste tien. Als eerstejaars juniore rekende ik he lemaal nergens op." De Bevelandse is pas bezig aan haar eerste wegseizoen. Van An- rooij heeft meer ervaring als veld- rijdster, duatlete en triatlete. Dat ze ook op het asfalt goed uit de voeten kan, liet ze de voorbije maanden al meteen zien in een etappekoers in Denemarken, bij het NK tijdrijden in Emmen en tijdens een lastige klimkoers in België - alle drie won ze. Maar Alkmaar was anders, met een lang en vlak parkoers. ,,Dit was niet mijn terrein", zei ze. ,,Het waren vooral rechte wegen door de pol ders, terwijl ik liever op bochtig en glooiend terrein fiets. Ik was nog wel blij met de harde tegenwind op de terugweg en de korte bui aan het begin. Dat zorgde toch nog voor wat lastigere omstandighe den." Hoge hartslag Van Anrooij besloot in overleg met bondscoach Loes Gunnewijk haar tijdrit niet in te delen. Ze ging ge woon meteen volle bak, met het idee dat ook te blijven doen. ,,Ik weet dat ik in de veldritten een uur met een hoge hartslag kan rij- Ik weet dat ik al vaker kampioenschappen gewonnen heb, maar dit steekt er wel bovenuit den", zei ze. ,,Dan moest het hier een half uur lang ook wel vol te houden zijn." Bij de eerste en enige tijdwaar neming onderweg, na zo'n 12 kilo- meter, was de Oranje-kopvrouw de snelste van allemaal. Ze had toen de Fran^aise Maeva Squiban, die een minuut voor haar was ge start, al gepasseerd. ,,Ik had alleen met Loes afgesproken dat ik geen tussentijden wilde weten. Wel wilde ik dat ze in de laatste 10 kilo meter veel in mijn oortje zou pra ten. Het maakte niet uit wat ze zei, als ze maar iets zei. Dan had ik af leiding en zat ik niet tegen mezelf te fietsen en dacht ik niet aan mijn zere benen. Pas in de laatste 3 kilo meter vertelde Loes me toch dat ik voor een podiumplek aan het rij den was. En pas 500 meter voor het einde zei ze: 'Je kunt gaan voor die trui'." De Russin Aigul Gareeva zat toen al een tijdje in de hotseat, met 30.20 minuten had ze veruit de snelste tijd neergezet. Met een ul tieme sprint dook Van Anrooij daar twee tellen onder. Pas 100 meter na de streep, waar haar fa milie stond te wachten, hoorde ze Ze is tot zó veel in staat. Echt een megatalent dat ze het goud gepakt had. ,,On- derweg merkte ik al wel dat het hard ging, hoor. Ik had het NK tijdrijden, dat over 15 kilometer ging, in 43,5 km/u gemiddeld ge reden. Toen ik op mijn tellertje 44 km/u als gemiddelde zag staan, wist ik dat ik wel hoog kon eindi gen. Maar pas na de streep wist ik waar ik echt aan toe was." Van Anrooij mag nu als Neder lands kampioene en Europees kampioene ook nog naar het WK in Yorkshire. Dat toernooi is over anderhalve maand. Van Anrooij: ,,Ik ga na dit EK - ik rijd vrijdag ook nog de wegwedstrijd - probe ren in Engeland ook nog een piek te leggen. Ik zal er nu heel gericht naartoe gaan werken. En het mooie is: met een klimmetje en meer bochten in het parkoers is dat wel écht een rondje voor mij." Geslaagd Herremans verheugt zich ook al op dat WK. Hij meent dat Van An- rooij daar zonder druk heen kan gaan. ,,Haar seizoen is al meer dan geslaagd. Ga maar na: ze debu teerde in 2019 op het WK veldrij- den met een zestiende plaats, heeft zowel een Nederlandse als een Europese titel bij het tijdrij den en is Nederlands kampioene duatlon bij de elite-vrouwen ge worden. Op het WK hoeft ze dus niets meer." De Belg heeft grootse plannen met Van Anrooij. ,,Waar dit ein digt? Nou, als het aan mij ligt met een eerste plaats bij de Iron Man van Hawaii. Dan heb ik het over een jaartje of tien verder. Zij kan goed lopen, kan tijdrijden, kan klimmen, herstelt snel van zware inspanningen en heeft er alleen maar plezier in.Daarmee kun je zo'n hele triatlon aan. MMr Shirin heeft wel vijftien verschillende wegen te kiezen. Ze kan straks ook misschien mooie wielerrondes voor vrouwen rijden. Ze heeft daar de capaciteiten voor. En weet je: ze kan vast ook goed darten. Als ze die sport kiest, doet ze het daarin ook goed." Maar terwijl Herremans zit te praten over de toekomst, realiseert hij zich dat dat misschien niet het juiste moment is. ,,Misschien is het beter dat Shirin nu vooral ge niet van het moment. Even niet langetermijndenken, maar blij zijn met dit onverwachte succes. Je hebt het deze week aan Bjorg Lambrecht gezien, de wielrenner die verongelukt is in de Ronde van Polen Het kan zo afgelopen zijn. En ik heb het zelf natuurlijk ook ondervonden." Herremans was de bekendste triatleet van België toen hij in 2002 een dwarslaesie opliep. Sindsdien zit hij in een rolstoel. In Van An- rooij ziet hij een meisje dat nu zijn droom kan leven. ,,Ik noem haar 'smurfke'. Ze is klein en weegt maar 49 kilo. Maar ze is tot zó veel in staat. Echt een megatalent." GO A Shirin van Anrooij tijdens het EK tijdrij- nan crvr/^ n-r\r> /r\c- Roeland van Vliet - Shirin van Anrooij Shirin van Anrooij in haar kam pioenstrui. FOTO ROELAND VAN VLIET - Marc Herremans, trainer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41