Man met auto vol hennep steekt middelvinger op naar de politie Gezochte Canadese tieners dood gevonden Veelbesproken pil tegen MS komt in het basispakket NIEUWS 3 Noodweer teistert Alpen, vakantiegangers in de problemen donderdag 8 augustus 2019 jsr^ Op beelden van vakantiegangers uit de omgeving van het Garda- meer is te zien hoe tenten aan de laatste haringen in de grond han gen. Door de harde wind waaiden campingstoelen weg en vlogen er takken door de lucht. Op veel plek ken viel de stroom uit doordat stroomkabels beschadigd raakten. Het noodweer trok vooral over het zuidoosten van Frankrijk, het noorden van Italië, Slovenië en Kroatië. Nancy van Eindhoven uit Maastricht hing bij het Gardameer letterlijk in haar pyjama met haar echtgenoot aan de voortent om er voor te zorgen dat het doek niet weg zou waaien. ,,De tentstokken waren er al onderuit gewaaid. Dit was het enige wat we nog konden doen om het te redden, maar het was doodeng buiten'', zegt ze vanaf camping La Quercia. De hele dag hield het gezin het weer al in de gaten. ,,We zagen het noodweer aankomen over het Gar- dameer. Dat was een prachtig ge zicht met die bliksem op het water. Tot het bij ons kwam. Zo heftig heb ik het nog nooit meegemaakt." Ook op de vlakbij gelegen cam ping Cisano San Vito schrokken campinggasten zich rot. Eén Ne derlands gezin kreeg zelfs een boom op hun tent, maar bleef nage noeg ongedeerd. ,,De vader had een zere arm, maar zijn vrouw en twee kinderen mankeerden niets'', zegt medekampeerder André Leuve- rink. Het gezin kreeg daarna onder dak in een stacaravan. Leuverink zelf sliep ook in een tent, maar die Doodsbange Nederlanders hingen in hun pyjama aan de voortent had geen schade. Hijzelf schuilde tijdens het noodweer in een toilet gebouw. De avond ervoor was het namelijk ook al losgegaan. ,,Het personeel van het restaurant werd toen totaal verrast. Parasols gingen stuk en tafels en stoelen lagen op een hoop. Op de bodem van het nieuwe zwembad lag tien centime ter modder.'' Volgens de Nederlandse Miranda was het noodweer kort maar heftig. „Ineens was er een flinke wind met een korte plensbui. Het duurde ge lukkig niet zo lang, ik denk onge veer 15 tot 20 minuten. Ik zag van al les door de lucht gaan: luchtbed den, tenten, luifels. Er is zelfs een boom bij ons strandje omgewaaid. En daarna was het ineens weer rus tig, heel raar.'' Het slechte weer heeft volgens alarmcentrale SOS International vooral veel overlast en klein cam pingleed veroorzaakt. Bij het noodnummer kwamen niet meer hulpverzoeken binnen dan anders. Tot ontruimingen of evacuaties op vakantieparken heeft het volgens een woordvoerder niet geleid. Het gaat om de rivier Nelson waar eerder deze week een zwaar beschadigde roeiboot werd aangetroffen, die mogelijk door Kam McLeod (19) en Bryer Schmegelsky (18) is gebruikt. Volgens de Canadese politie worden de gevonden lichamen momenteel onderzocht om hun identiteit definitief te kunnen vaststellen. Hoewel het onder zoek nog niet is afgrond, melden Canades media op basis van po litiebronnen dat de stoffelijke overschotten van McLeod en Schmegelsky zijn. De twee waren al zo'n drie we ken op de vlucht. De vrienden hebben tussen 14 en 19 juli mo gelijk drie mensen vermoord in British Columbia. De slachtof fers zijn een stel toeristen, de Australiër Lucas Fowler (23) en zijn Amerikaanse vriendin Chynna Deese (24), en een 64- jarige Canadees, Leonard Dyck. De politie heeft tijdens de klopjacht naar McLeod en Schmegelsky onder meer vlieg tuigen van de luchtmacht, heli kopters, speurhonden en drones ingezet in de provincie Mani toba. De enorme operatie speelde zich voornamelijk af rond Gillam in het noorden van die provincie, waar een uitge brande auto is gevonden die de twee tieners zouden hebben ge bruikt. McLeod en Schmegelsky ko men uit de westelijke provincie British Columbia. Ze werkten in een Walmart-winkel in Port Al- berni maar vertrokken 12 juli plotseling in een pick-up truck richting het noorden. Ze wilden 'veel geld' gaan verdienen. De automobilist reed op snelweg A2 bij Driebergen en viel agenten van de Landelijke Eenheid op, om dat hij op de middelste rijbaan 110 kilometer per uur reed waar 130 ki lometer is toegestaan. Na het sei nen op het onnodig links rijden, haalde de man de agenten weer in en stak hij uitvoerig zijn middel vinger op. Dit was genoeg voor de politie om de man aan te houden. Na controle in het politiesys teem, bleek dat de chauffeur voor een bedrag van 10.466,95 euro boetes had openstaan. Verder beschikte hij niet over een kentekenbewijs, want de auto zou namelijk zijn ge leend van een vriend uit Bel gië. Ook de bijrijder had nogal wat op zijn kerfstok: hij moest nog 1911 euro aan boetes betalen. Ook kon hij geen gel dig legitimatiebewijs laten zien. Bij het bekijken van de auto vonden de agenten vervolgens ze venhonderd jonge hennepplant jes in dozen en tassen. Hij moest het vrachtje naar Antwerpen rij den, zo vertelde de man, en zou niet geweten hebben dat het trans port van zevenhonderd planten niet legaal is. De bestuurder en zijn bij rijder werden gefouilleerd, hierbij werden nog dertig briefjes van 50 euro, der tien briefjes van 20 euro en twee zakjes hash ge vonden. Uiteindelijk zijn twee telefoons, de auto mét inhoud, het geld en de hasj ingenomen. DEN HAAG Fampyra, een ge neesmiddel voor mensen met multiple sclerose, komt per 1 september in het basispakket voor patiënten van 18 jaar en ou der. Dat schrijft minister Bruno Bruins (Medische Zorg) aan de Tweede Kamer. Over Fampyra was de afgelo pen jaren veel te doen. Het Zorginstituut, dat de minister adviseert over de effectiviteit van geneesmiddelen, conclu deerde tot twee keer toe dat het middel niet bewezen effectief is. Er was echter een groep pa tiënten die aangaf er wel baat bij te hebben. De afgelopen tijd werd weer onderzoek gedaan en nu ligt er een nieuw, positief advies van het Zorginstituut, dat Bruins dus overneemt. MS- patiënten met ernstige loopbe perkingen krijgen het middel vanaf volgende maand vergoed. Omdat Fampyra niet in alle ge vallen aanslaat, krijgt een pa tiënt een proefperiode van twee weken. De fabrikant betaalde de afgelopen tijd 60 procent van de 128 euro die de pillen per maand kosten. Patiënten betaalden een eigen bijdrage. Die krijgen ze te rug. Veel schade in het Italiaanse Casargo. Inzet: Nederlands gezin kreeg een boom op de tent. foto epa 'Zo heftig heb ik het nog nooit meegemaakt' Slecht weer in de Alpen heeft op veel plekken voor flinke overlast gezorgd. Nederlandse vakantie gangers zagen op veel cam pings spullen door de lucht vlie gen. Eén gezin kreeg zelfs een boom op hun tent, maar bleef wonderwel ongedeerd. Raymond Boere Rotterdam Lazise De Canadese politie heeft in een rivier de lichamen gevon den van twee voortvluchtige tieners die verdacht worden van een drievoudige moord op een jong stel en een ou dere man. Tom Tates Rotterdam Winnipeg Een automobilist met zeven honderd hennepplanten in de achterbak van zijn auto stak zijn middelvinger op naar een passerende politiewagen. Dat was niet zo slim. Bas Middendorp Paap Driebergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3