10 ZEELAND Vloeiend Nederlands spreken is een van de wensen van de Litouwse Ernesta Arminaite voor de komende tien jaar. Dat ze dan nog steeds in Zeeland, woont lijkt ook een zekerheidje. ZOMER 2019 ERNESTA ARMINAITE donderdag 8 augustus 2019 WAT IS ER TE DOEN? TIP 1 Sleepnetvissen, Vrouwenpolder Speelweek, Hulst Abdijrondleiding, Middelburg Zeehondensafari, Zierikzee Het Omnium in Goes. TIP 5 Super Zomer Festival, Goes Speel op de trampolines en springkussens van het Pop-up Pretpark, ga op reis door Tro- penland, neem een duik in het Excursie in het Zwin, Retranchement Kinderactiviteiten Museum Scheldewerf, Vlissingen Toeristische markt, Burgh-Haamstede Kunstexpositie, Sluis TIP 10 Watersnoodmuseum, Ouwerkerk Om 11.00 en 13.00 uur starten er familierondleidingen in het Wa tersnoodmuseum. De rondleidin gen duren ongeveer 1,5 uur en zijn inbegrepen bij een betaald museumbezoek. Meer info en entreeprijzen: watersnoodmu- seum.nl. VAN LITOUWEN NAAR VLISSIN- GEN ijfjaar terug verruilde de Li touwse Ernesta Arminaite (23) haar duizend zielen tellende geboortedorp Dusetos voor Vlissingen. Ze koos voor een studie scheikunde aan de HZ. Het onderwijspro gramma met een mix van theorie en praktijk trok haar aan. Boven dien wilde ze internationale er varing opdoen. Inmiddels is de hoogblonde Ernesta diep gewor teld in de Zeeuwse klei. ,,Ik heb wat voorstudie gedaan. Dichtbij de zee, dat leek me aan trekkelijk. Ik woon in Vlissingen, vijf minuten van het strand. Ide aal." ,,Ik ben erg tevreden over de HZ. Het onderwijsprogramma is een uitgebalanceerde mix van theo rie en praktijk. Docenten zijn be hulpzaam en dagen je ook uit. Een ander voordeel is dat 'het onderwijspro gramma in het Engels is. In Litouwen is dat in onze eigen taal. Overigens leren we in Litouwen al vanaf ons achtste jaar Engels." ,,Ik werk in het laboratorium. We onderzoeken bestaande en nieuwe producten en proberen de verwerkingsprocessen te ver beteren. Ons moederbedrijf zit in Israël. Een formule die op het hoofdlaboratorium is ontwik keld, zetten wij om naar een ge schikt procedé voor de fabriek. Het is veel testen en optimalise ren.'' ,,Ik heb nu al vier jaar een vriend hier. Hij is trouwens Spaans en werkt in Vlissingen bij Medisol. Hij heeft net als ik een vast con tract. We wonen samen en wil len echt voor langere tijd in Zee land blijven. We kijken nu naar een koophuis. Er zijn genoeg huizen en de rente is laag, dus waarom niet? Huren is in feite duurder.'' ,,Ik kom uit een klein dorp. De grote stad is niks voor mij. Te veel stress. Vlissingen is kalmer. En ik geniet enorm van het strand en de natuur. Bovendien is Zeeland op alle fronten goedkoper dan bijvoorbeeld Amsterdam of Rot terdam. Ook zijn er nauwelijks fi les. Dat scheelt me zo veel vrije tijd. Ik heb geen zin om elke dag twee uur in de file te staan.'' ,,Zeker. Alleen al het salaris dat je hier verdient, is een enorm ver schil met de inkomens in Litou wen. Dat doet er echt toe. In Li- Benieuwd naar wat er allemaal leeft rond het strand van Neeltje Jans? Ga dan van 13:45 tot 15:45 uur mee sleepnetvissen. We lopen tot onze enkels in het water en slepen een net zo'n 50 meter met ons mee. De vangst is elke keer een verrassing. Meer info: np-oosterschelde.nl. TIP 2 Stichting Jeugd Vakantie Werk organiseert een speelweek voor kinderen van 6 t/m 12 jaar uit de gemeente Hulst. Vandaag wor den er workshops gehouden en bordspellen gespeeld bij 't Ja gertje (Zoutestraat 65). Inschrij ving start om 09.30 uur en de activiteiten duren tot 15.30 uur. TIP 3 De abdij van Middelburg werd rond 1100 gesticht door monni ken uit Vlaanderen. Tegenwoor dig is het complex in gebruik als zetel van de Staten van Zeeland. Verken met een gids de Staten zaal, de crypte, de Kloostergan gen, de kerken en de unieke wandtapijtenzaal in het Zeeuws Museum. Prijs volwassenen: 9 euro (kinderen t/m 18 jaar: 4 euro). Kinderen t/m 5 jaar kun nen gratis mee. TIP 4 Zin om de zeehonden van de Oosterschelde eens van dichtbij te bewonderen? Vaar van 14.00 tot 16.00 uur mee met de popu laire zeehondensafari vanuit Zie- rikzee. Prijs: 14 euro (kinderen 4 t/m 11 jaar: 10 euro). Kinderen t/m 3 jaar kunnen gratis mee. Reserveren is verplicht en kan via frisiarondvaarten.nl. zwembad en doe mee aan ver schillende sport- en spelactivi teiten. Bij het Omnium (Zwem- badweg 3, Goes) is er vandaag voor elk wat wils tijdens het Super Zomer Festival. Een com biticket voor kinderen is 16 euro en is de hele dag geldig. Het Zwin TIP 6 Natuurgebied het Zwin bestaat uit duinen, strand en een schor landschap. Hier groeien bijzon dere planten, die bestand zijn tegen zout water en er leven verschillende soorten kustvo- gels. Verken dit landschap in 2 tot 2,5 uur met een gids. Start om 10.00 uur bij het info-punt 'zand' (G. van Hoekestraat 2). Deelname volwassenen: 4 euro (tot 16 jaar: 2 euro). TIP 7 Vanaf 14.00 uur kunnen kinderen een fotospeurtocht doen in Mu seum Scheldewerf. Ook kunnen zij een eigen Delftsblauw-bordje en andere knutselwerken maken. Deelname is inbegrepen bij een betaald museumbezoek. TIP 8 In het centrum van Burgh-Haam- stede staan vandaag van 10.00 tot 17.00 uur verschillende marktkraampjes. TIP 9 Bewonder zowel de Belforttoren als de werken van Ria de Lijser, een kunsthistorica en beeldend kunstenares uit Zeeuws-Vlaan- deren. Een selectie van haar ab- stract-expressionistische schil derijen is te bewonderen in de Raadskelder van het Belfort. En treeprijzen en meer info: belfort- sluis.nl. Kijk voor een compleet over zicht op vvvzeeland.nl. Wie? Ernesta Arminaite Waar? ICL-IP in Terneuzen Waarvandaan? Dusetos in Litouwen Werk? Laborante 'Ik zie geen reden om te verkassen' Frank Balkenende Wist je iets van Zeeland? Hoe beviel de studietijd? Je werkt nu een jaar bij ICL-IP in Terneuzen. Het bedrijf maakt producten op basis van de grondstof broom. Ze worden toegepast in de medische we reld, de automobielindustrie, de verf- en foto-industrie, in brandvertragende middelen, oliewinning, waterbehandelin gen en energie-opslag. Wat is jouw rol als laborant? Je wilde per se in Zeeland blij ven? Je moeder komt hier een week end vakantie vieren. Heb je vol gens haar de goede keus ge maakt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38