Verdachte moord op Frik 'maalt en maalt' 7 donderdag 8 augustus 2019 „Allemaal water uit het Volkerak- Zoommeer." Van Gorsel vindt het mooi dat het systeem ten koste gaat van niets of niemand. ,,Alle dagen stroomt bij laag tij het reste rende kostbare zoete water uit het Bathse Spuikanaal (het 'eindstuk' van het Volkerak-Zoom meer, red.) met zo'n veertig kuub per se conde gewoon de Westerschelde in, erg zonde dat dit niet gebruikt wordt." Volgens Van Gorsel is daarom serieuze interesse om het ge bied dat zoet water krijgt, uit te breiden naar Oost Zuid-Beve land en ook op Schou- wen-Duiveland. Op tal van plekken in de polder wijst Van Gorsel op stu wen in de sloten. „Tegenwoordig worden die allemaal vanuit Mid delburg bediend. Nu staan ze alle maal open, maar aan het begin van het jaar gaan sommige stuwen omhoog. Voordat we water kun nen gebruiken om te beregenen, moet het brakke water in de sloten worden doorgespoeld", legt hij uit. Vooral in de beginjaren was het nog wel eens lastig het water in de sloten zoet genoeg te krijgen. ,,Bij één van de stuwen werd het zout gehalte gemeten. Zodra dat onder een bepaalde waarde kwam, ging er een lichtje branden en konden we aan de slag. Tegenwoordig loopt het allemaal prima en is er een goede samenwerking tussen het waterschap, Rijkswaterstaat en de boeren." BrabantseWal De vraag hoe lang Van Gorsel en zijn collega's nog kunnen profite ren van zoet water, komt tijdens de rit door de polder telkens terug. In 'Den Haag' hebben ze bedacht dat het water dat vanaf de Bra bantse Wal bij Bath in de Wester- schelde stroomt, als alternatief ge bruikt zou kunnen worden. ,,Maar ook in West-Brabant hebben ze last van de droogte. Vorig jaar zo mer hebben we zelfs water via de sifon onder het Schelde-Rijnka- naal en het Bathse Spuikanaal te ruggepompt naar Brabant, omdat ze daar ook niet meer konden be regenen. Ze hebben daar dus zelf water tekort." Aangekomen bij het Spuibek ken, waar het ongebruikte zoete water van de Rillandse boeren wordt opgespaard voordat het als nog de Westerschelde weer in gaat, wijst Van Gorsel op de vele vissers. ,,Oók zij zijn tegen verzil- ting van het Volkerak-Zoommeer. De biodiversiteit in de sloten is dankzij het zoete water enorm en er zit heel veel vis. Met ook de wa tersporters en de natuurorganisa tie aan zijn zijde, vindt de ZLTO- bestuurder het onbegrijpelijk dat het Rijk er over durft na te denken om nog voor 2030 het meer te ver- zilten. ,,Zoet water zal alleen nog maar belangrijker worden voor de landbouw. Maar zo lang deze ruis nog boven de markt hangt, is het niet eenvoudig na te denken over nieuwe investeringen. Dat is jam mer, want slechts 2,6 procent van al het water in de wereld is zoet. Daarvan is maar 0,015 procent zoet water in meren en rivieren, laten we dus vooral heel erg zuinig zijn op het zoete water dat we beschik baar hebben." tief lage investering van zo'n twee miljoen gulden van zoet water kon worden voorzien. Alle grondeige naren moesten dan wel jaarlijks 90 gulden per hectare blijven betalen. „Dat was een behoorlijk bedrag", herinnert Van Gorsel zich. „Een grote meerderheid stemde er toch mee in en niemand heeft ooit spijt gehad." De zomers zijn sinds 1994 al leen maar droger geworden, merkt Van Gorsel. „Als we vo rig jaar zomer niet hadden kun nen beregenen, hadden we een gi gantisch probleem gehad. En ook dit jaar is het weer erg droog." Veertig kuub Onderweg naar het gemaal dat het zoete water vanuit het Bathse Spuikanaal in de Rillandse sloten pompt, is goed te zien dat we ons in vruchtbaar gebied bevinden. ,,Kijk die sloot, hoe hoog het water staat! Als je een stukje verder bij Krabbendijke kijkt, staat zo'n sloot gewoon droog." Een boer is zijn aardappelen aan het beregenen. Het onderzoek naar de bloedspat- ten was gistermiddag punt van dis cussie tijdens de vierde voorberei dende zitting in de rechtszaak. B. werd in september vorig jaar aange houden voor de moord. Het levenloze lichaam van Frik werd op 3 augustus 2018 in zijn be- drijf aan de Ondernemingsweg in Alphen door de politie gevonden. Even daarvoor belde B. met 112 om dat hij zijn zakenpartner die och tend dood zou hebben aangetrof fen. Frik was enkele dagen voor zijn gewelddadige dood eigenaar ge worden van een bed and breakfast De Ring in Dreischor. Touw Volgens het OM was het direct dui delijk dat de man met 'veel geweld' om het leven was gebracht; hij zou met een bijl geslagen zijn en daarna gewurgd. Vlak bij het bedrijf vond de politie een touw met bloed van Frik, verpakt in een vuilniszak met daarop vingerafdrukken van de ver dachte. B. zou volgens de officier een fi- nancieel motief hebben gehad. ,,Deskundigen zeggen dat B. zo genoemde impactsporen op zijn Is er een scenario mogelijk waarin mijn cliënt geen geweld heeft gebruikt? -Maribel Schwab, advocaat kleding had", zei officier van justi tie Sanne van der Harg tijdens de zitting over de bloedsporen. ,,Dat wil zeggen dat de sporen zijn ont staan bij het uitoefenen van geweld in vloeibaar bloed." Ook zei ze: ,,Het einde van de on- derzoeksfase is in zicht. De verba zing over de ontkenning van ver dachte neemt toe." Scenario's Advocate Maribel Schwab vroeg namens B. om aanvullend onder zoek naar de bloedspatten. De drie onderzochte scenario's bieden vol gens haar onvoldoende inzicht. „Cliënt blijft erbij dat hij het niet heeft gedaan", zei Schwab. ,,Is er onderzocht of een ander scenario mogelijk is? Een scenario waarbij ervan wordt uitgegaan dat mijn cliënt geen geweld heeft ge bruikt", vroeg zij zich af. ,,Hij maalt en maalt", vervolgde Schwab. ,,Mijn cliënt heeft het niet gedaan, maar weet niet hoe het bloedspatpatroon op zijn rug is ontstaan. Hij was in shock." B. was, in tegenstelling tot de tweede en derde zitting, deze keer wel aanwe zig in de rechtbank. ,,Ik sluit me aan bij mijn advocaat", zei hij tegen de voorzitter. ,,Ik ontken schuldig te zijn. Een half leven hebben we lief en leed gedeeld. Ik heb nooit met geweld te maken gehad. Wat Aldrik is aangedaan, is de overtreffende trap van gewelddadig. Dat kan niet verder van mij afstaan." Verplicht aanwezig De rechtbank wees het verzoek van Schwab tot meer onderzoek naar de bloedspatten af. De inhoudelijke behandeling van de zaak gaat 30 oktober van start. B. moet daarbij verplicht aanwezig zijn. Wim van Gorsel bij een has pel van een beregeningsin- stallatie. fotos johan van der heijden Van Gorsel bij het eindpunt van het zoetwatercircuit door de Rillandse polders. Het zoete water stroomt hier een brakke sloot in, van waar het via het Spuibekken in de Wester- schelde loopt. De bloedspatten op de kleding van de Alphense moordver- dachte R. B. (58) geven aan dat hij zijn zakenpartner Aldrik Frik (54) heeft gedood, of dat hij erbij stond toen de man werd vermoord. Dat blijkt volgens het Openbaar Ministerie (OM) uit onderzoek. Serena Hofman Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35