Mysterieuze ziekte bedreigt Mon Plaisir 4 Raad van State geeft groen licht voor omvangrijke metamorfose unünZSülT* m^rft-wwV donderdag 8 augustus 2019 Bcm !r*«!^h rr II r. u r'"r«n w r irüfrrnrirr ntnrrmrr ,,We zijn blij dat we verder kunnen en gaan gas geven", zegt directeur Ron van Pamelen van Van der Poel. De Raad van State heeft na jaren lange juridische procedures groen licht gegeven voor de realisatie van het omvangrijke havenplan. Op de Middenhavendam komt als eerste stap het viscentrum met daarin een plek voor het Visserijmuseum, de visveiling, horeca en een vis winkel. Dat moet het thema 'visse rij' recreatief aantrekkelijk maken. Slopen Het ambitieuze plan van de ge meente Sluis moet de verpauperde haven van Breskens nieuw leven inblazen, en daarmee ook de visse rij in het kustdorp in leven houden. Het totale plan omvat een heleboel deelplannen en is daardoor juri disch best ingewikkeld. In het kort: een groot deel van de huidige be bouwing in de haven - zoals over bodig geworden loodsen - wordt gesloopt. Dat gebeurt in de loop van september. Daarvoor in de plaats worden door ontwikkelaars zo'n 460 appartementen gebouwd. Van Pamelen: ,,Eind november beginnen we met de bouw van het eerste appartementengebouw." Dat telt 159 appartementen, ver deeld over drie blokken. De eerste fase omvat 39 appartementen. In de eerste week van september begint de verkoop van de tweede fase. Formaat Er komt verder ruimte om van Breskens een 'zeezeilhaven' van formaat te maken. De jachthaven wordt met bijna honderd plekken uitgebreid op de plek van de hui dige visserijhaven, en de vissersbo ten verhuizen naar de huidige han delshaven. Bijna onvermijdelijk was er ook tegenstand. Zo ging de uitbreiding ten koste van DC Dredging. Daar voor was geen plek meer in de ha- We zijn blij dat we verder kunnen en gaan gas geven ven. Het bedrijf begon een juridi sche procedure, maar het kreeg on gelijk en verhuisde naar Sluiskil. Bewoners van appartementen gebouwen De Remise en het Wa pen van Breskens, vlakbij de haven, bleven wel procederen. De Raad van State behandelde de afgelopen tijd hun bezwaren en oordeelt dat ze geen punt hebben. De bewoners protesteren vooral tegen het feit dat ze straks geen vrij uitzicht op de Westerschelde meer hebben. Niemand heeft echter 'recht op blijvend vrij uitzicht', oordeelt de Raad van State. Die gelooft ook niet dat er sprake zal zijn van geluids overlast, zoals de omwonenden vrezen. Die trokken ook de nood zaak van de komst van het Viscen- trum en de uitbreiding van de jachthaven in twijfel. De Raad van State vindt echter dat de gemeente Sluis de onderbouwing prima op orde heeft. De eerste inzet is gericht op het red den van de bomen, benadrukt bos wachter Arco Goedkoop. Achter ie dere boom op het perceel van bui tenplaats Mon Plaisir schuilt een persoonlijk en veelal emotioneel verhaal. ,,We onderzoeken welke maatregelen we kunnen nemen, zo dat de kastanjes hun vitaliteit terug krijgen." Of de hoop daarop groot is, durft Goedkoop nog niet te zeggen. Hij verwacht binnen een maand de resultaten te hebben van de mon sters en foto's die zijn opgestuurd. Mot De bladeren van de kastanjes wor den al voor het derde achtereenvol gende jaar vroeg in het seizoen bruin en sterven af. In eerste instan tie werd de oorzaak gezocht bij de mineermot, maar die laat juist de tamme kastanjes links liggen, aldus de boswachter. ,,Dat beestje zoekt het in de overige kastanjesoorten. Dus moet het iets anders zijn." Aan- tasting door de mineermot is rede lijk succesvol te bestrijden door het ruimen van dode bladeren met lar ven van het insect. De tamme kastanje staat vooral bekend als sterke boom Goedkoop heeft het ziektebeeld van Schuddebeurs ergens anders nog niet gezien of van gehoord. ,,De tamme kastanje staat vooral bekend als sterke boom, die niet vatbaar is voor allerlei ziektes. Daarom is des tij ds bij de aanplant van het Bos van de Toekomst ook voor deze soort ge kozen. Net als de es. Maar daarvan kennen we inmiddels spijtig genoeg ook de ellende met de essentak- sterfte." De boswachter houdt er re kening mee dat de tamme kastanjes al langer iets onder de leden dragen en dat de periodes van droogte de af gelopen jaren het ziekteproces heb ben versneld. Gekapt In het slechtste geval moeten de zieke bomen in Schuddebeurs wor den gekapt. In verband met de emo tionele lading die aan het Bos van de Toekomst kleeft, gaat Goedkoop er- vanuit dat de exemplaren in dat ge val worden vervangen. ,,Dat hebben we op Walcheren en Zuid-Beveland ook gedaan. Zo'n speciaal bos wil je gewoon in de benen houden. Daar is het ooit om begonnen ook." Formeel is Staatsbosbeheer ge houden aan een onderhoudsplicht. Bomen die binnen de 'garantieter mijn' dood gaan, worden kosteloos vervangen. Voor Schuddebeurs is die periode op vijftien jaar gesteld en daarmee verlopen. De laatste groep van in totaal 163 bomen werd in 2003 geplant. Het bos werd drie jaar eer der gesticht. De andere boomsoor ten op het terrein bij Mon Plaisir zijn zo op het eerste gezicht nog ge zond. Een impressie van het Havenplan Breskens. illistratie gemeente sluis Havenplan Breskens gaat door De bouw van een viscentrum in de haven van Breskens is de eerste grote stap naar een com plete metamorfose van het ge bied. Projectontwikkelaar Van der Poel begint daar in novem ber mee. Sophie Stockman Martijn de Koning Breskens - Ron van Pamelen, directeur projectontwikkelaar Van der Poel Ongeveer tweederde van de tamme kastanjes in het Bos van de Toekomst in Schuddebeurs is aangetast door een nog onbe kende ziekte. Staatsbosbeheer heeft een gespecialiseerd bu reau ingeschakeld om te achter halen wat er de hand is. Marcel Modde Schuddebeurs - Arco Goedkoop, boswachter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32