WERK Familie als collega Wanneer geld wel gelukkig maakt Woonbegeleider 18 Je brein op het werk WAT DOET EEN.... Zij komen uit hetzelfde gezin en werken voor dezelfde baas. Deze duo's zijn niet alleen broers, zussen of vader en zoon, ze zijn ook collega's. Hoe is het om te vergaderen met een familielid of op klant-bezoek te gaan met je vader? ,,Soms denk ik, potverdorie, dat doet hij goed.'' donderdag 8 augustus 2019 Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? it er dit jaar geen dikke vakantie in? Geen punt. Wie graag tevreden wil zijn met wat hij heeft, hoeft geen miljoen op de bank te hebben, verre rei zen te maken of in een villa te wonen, zolang die zich maar omringt met mensen die nét wat minder hebben. Hoe dat kan? Het heeft allemaal te ma ken met waar je jezelf mee vergelijkt, ofwel het zogeheten referentiepunt. nieuwe baan kreeg, voelde ik me ontzettend rijk. Ik ging een dag minder werken, maar verdiende evenveel als bij mijn vorige baan. Volgens mijn eigen referentiepunt ging ik er dus flink op vooruit. Totdat er een nieuwe collega in dienst kwam. Iets jonger dan ik, met evenveel ervaring. Zij bleek een kwart meer te verdienen. Plots vergeleek ik mijn vergoeding niet meer met mijn oude loon, maar met ha^r loon. Met dit nieuwe re ferentiepunt in mijn achter hoofd was ik doodongelukkig, met hetzelfde bedrag. Onderzoekers van de Uni versiteit van Warwick en Car diff voelden meer dan 80.000 mensen aan de tand en ont- dekten dat de hoeveelheid geld die iemand heeft, niets zegt over hoe tevreden hij is met zijn leven. Het gaat erom hoeveel je verdient ten op zichte van je vrienden en col lega's. Ook een miljonair kan doodongelukkig zijn, wanneer zijn vrienden een miljoen meer hebben. te houden als je een nieuw huis koopt of huurt. Misschien kan je het niet betalen om in die villawijk te wonen. Word je niet veel gelukkiger in een 'slechte' wijk, maar wel in het grootste huis, met de grootste tuin? Dan houd je mooi geld over om net een wat duurdere auto dan die van de buren voor je huis te zetten, zodat zij zich kunnen afvragen waar je 'het geld vandaan haalt'. Met deze kennis in je achter hoofd kun je ook meer tevre den worden over je vakantie. Vraag je collega's waar zij heengaan en doe daar een schepje bovenop. Lukt dat niet? Bedenk dan dat je net zo goed bij het kwart van de Ne derlanders had kunnen horen die dit jaar helemaal niet op vakantie gaan. Vergeleken met hen mag je in je handjes knij pen. 'Allebei voelden we ons het meest thuis bij de informele sfeer' Florien en Suzanne Klok hadden op dezelfde dag hun sollicitatiegesprek bij Deloitte, werden aangenomen en ze zijn tegelijkertijd begonnen. Het was overigens geen bewuste keuze om bij hetzelfde bedrijf aan de slag te gaan. ,,We wilden werken bij een van de vier grote accountantsorganisa ties'', zegt Suzanne. ,,Onafhankelijk van elkaar voelden we ons het meest thuis bij de informele sfeer van De- loitte en de mogelijkheden om ons te ontwikkelen.'' De twee zussen zijn beste vrien dinnen, woonden tot vorig jaar sa men en zijn ook nog eens collega's. ,,We hebben daarom gevraagd of we op verschillende afdelingen binnen Audit Assurance konden werken'', zegt Florien. ,,We wilden ons verder ontwikkelen als individueel persoon en een eigen netwerk opbouwen'', voegt Suzanne toe. Doordat ze regel matig op bezoek gaan bij klanten, zien ze elkaar maar af en toe op kan toor. ,,Nu we niet meer samenwo nen, spreken we soms af om samen te lunchen of koffie te drinken om bij te praten.'' Collega's reageren af en toe ver baasd als er 'nog een Florien of Su zanne' voorbij loopt. ,,Een collega had mij aan de telefoon en zag tege lijkertijd Florien lopen'', zegt Su zanne. ,,Hij vond het gek. Hoe kan het dat ik met jou praat, maar je tege lijkertijd daar loopt, vroeg hij.'' Ook bij de koffie-automaat ontstaat er soms verwarring. ,,Dan zegt een on bekende collega enthousiast gedag. Meestal zeg ik dan vriendelijk 'hallo' terug. Het is vast een collega van Flo- rien, denk ik dan.'' Afspraken om thuis niet over werk te praten of ruzies van thuis niet mee te nemen naar kantoor, hebben de twee nooit gemaakt. ,,Thuis praten we weinig over ons werk'', zegt Su- GO Toen ik jaren terug een Dat is iets om rekening mee NAOMI VERLAAN (28), woonbegeleider bij maatschappelijke zorginstelling Nico Adriaans Stichting Wat houdt je werk in? ,,Als sociaal werker help ik dak- en thuisloze jongeren die in onze doorstroomvoorziening wonen om te werken aan zichzelf. Was dit je droombaan? ,,Nee, ik wilde vroeger nooit met jongeren wer ken, dacht niet dat het bij me paste. Bij toeval kwam ik hier terecht. Hier werken is de beste keuze dit ik ooit heb gemaakt.'' In samenwerking met Nationale Vacaturebank Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt Met kind, broer MARJOLEIN KOOYMAN Tweelingzussen Florien en Su zanne Klok (28) werken allebei zes jaar bij Deloitte op de afdeling Au dit Assurance.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18