Kinderen +2,4% <D \^m Bert (65) schrikt inbrekers af als u op vakantie bent 16 ECONOMIE S PSYCHOLOGELD Prins Harry zwengelde vorige week de dis cussie aan over minderen met kinderen voor het klimaat. Een kind is een wande lende broeikasfabriek. De prins wil er zelf daarom maximaal twee op de wereld zetten, wat uitzon derlijk weinig is voor een royal. Harry kreeg er be hoorlijk van langs na zijn uitspraak in de Britse Vogue. Allereerst omdat hij nou niet bepaald een duurzame levenstijl heeft, getuige zijn talrijke tripjes in zijn privévliegtuig. Maar ook omdat veel mensen er niet van houden als iemand zich be moeit met hun gezinsplanning. Hoezo mogen we nu ook al geen kinderen meer krijgen? Milieuorganisaties hebben het onderwerp 'minderen met kinderen' tot taboe verklaard, zo bleek afgelopen week uit een artikel in deze krant. 'Het is een ethische kwestie. Mensen hebben zelf de keuzevrijheid om wel of geen kinderen te ne men', zei iemand van Milieu Centraal. Tsja, het zelfde geldt voor vliegen, vlees eten of auto rijden. Dat milieuorganisaties hierover zwijgen is on handig. Want op sociale media is het onderwerp zeker geen taboe. Overbevolking wordt online vaak als belangrijkste oorzaak van klimaatveran dering genoemd: 'Wanneer de #wereldbevolking teruggebracht wordt naar 3 miljard, dan kunnen we gewoon fossiele brandstof blijven gebruiken, hebben we geen peperdure #milieumaat- regelen nodig, uiteindelijk is #overbevolking de grootste vervuiler.' Vervolgens wordt meestal naar Afrika gekeken, want daar groeit de bevolking ex plosief. Prognoses stellen dat de Afrikaanse bevolking bin nen vijftig jaar verdriedubbelt van 1,3 naar bijna 4 miljard. En dus lees je op Twitter: 'Laat ze maar condooms en de pil naar Afrika brengen tegen overbevolking.' Klinkt goed, maar die Afrikaanse baby's dragen veel minder bij aan klimaatverandering dan de onze. Dat con doom kan dus beter gebruikt worden door een westerse man. En kleeft nog een ander probleem aan die tweet: de schrijver legt de verantwoordelijkheid, lekker gemakkelijk, buiten zichzelf. Het valt mij op dat mensen zonder kinderen hun kinderloos heid soms als vrijbrief gebruiken voor vervuilend consumptiegedrag. Want ja, ze hebben hun steentje al bijgedragen. Ik geloof daar niet in: uit eindelijk is verandering van consumptiepatroon dé manier om klimaatverandering een halt toe te roepen. Zodat er een aarde overblijft voor toekom stige generaties. Die hebben we keihard nodig: niet alleen om de maatschappij draaiende te houden maar ook om nieuwe oplossingen te bedenken voor klimaat verandering. Ik ben blij dat de ouders van Greta Thunberg wél een kind gekregen hebben. Het lijkt me dan niet handig als juist alle mensen die het milieu een warm hart toedragen, stoppen met kinderen krijgen. Daarmee verklaar ik het onder werp zeker niet tot taboe, zoals milieuorganisaties doen. Niet meer dan twee, vind ik helemaal geen raar advies aan mensen die zich zorgen maken over klimaatverandering. Voor wie nieuwsgierig is: ik heb één kind. Of dat er één te veel is, mag jij zelf oordelen. Niet meer dan twee vind ik helemaal geen raar advies Accell Wolters Kluwer Aegon PostNL Wie op vakantie gaat, laat - in de meeste gevallen - een leeg huis ach ter. Dat kan ge paard gaan met zorgen. Want wie schrikt eventuele inbrekers af, of trekt aan de bel bij een stroomsto ring? Bert Versteeg (65), directeur van BBN Beveiliging sprong in dit gat in de markt. Versteeg is van oorsprong be- drijfsbeveiliger. ,,Maar een jaar of tien geleden merkte ik dat er meer vraag kwam vanuit particulieren voor beveiliging van hun spullen. Mensen willen dat iemand hun woning controleert tijdens de va kantieperiodes, maar soms ook tij dens bruiloften en begrafenissen.'' De zomervakantie blijkt een po pulaire periode voor inbrekers, bleek onlangs nog uit de Risico monitor, samengesteld door het Centrum voor Verzekeringsstatis tiek van het Verbond van Verzeke raars. In de afgelopen vijf jaar was het aantal inbraakclaims vooral hoog in de maanden juli en augus tus. Of het aantal inbraken in de zo mervakantie de oorzaak is van de groeiende vraag, weet Versteeg niet. Wel is deze periode voor hem een drukke tijd. ,,Mensen die bij ons aankloppen hebben niet altijd een inbraak meegemaakt. Het is eerder dat ze voorzichtig zijn en willen voorkomen in plaats van genezen.'' Vrijstaande woningen Het bedrijf van Versteeg biedt 'af wezigheidsservice'. Dat gebeurt hoofdzakelijk bij vrijstaande wo ningen. ,,Er is meer vraag vanuit die hoek, want vrijstaande wonin gen liggen vaak afgelegen. Stel je hebt een lekkage, dan hoeft nie mand dat door te hebben als je geen buren hebt. Dat verschilt nogal van een straat met rijtjeswo ningen. Daar houden de buren SERIEUS VAKANTIEWERK Het is zomervakantie en de grote uittocht is begonnen, maar niet voor iedereen. Sommige mensen blijven thuis, juist om te zorgen dat anderen met een gerust hart op vakantie kunnen. Vandaag:de beveiliger. meestal een oogje in het zeil.'' Afwezigheidsservice betekent minimaal één huiscontrole per dag. ,,Dat doen we op onregelma tige tijdstippen, zodat het niet op valt bij eventuele inbrekers. We controleren tijdens zo'n bezoek de buiten- en binnenkant van het huis op sporen van inbraak. Daar naast zorgen we dat het huis be- Het is avond en nachtwerk en dat doe je alleen. Daar moet je tegen kunnen We controleren de buiten- en binnenkant van het huis op sporen van inbraak woond lijkt. Dat doen we onder andere door de post uit het zicht te leggen en dingen te veranderen, zoals de verlichting en gordijnen.'' Ook controleren de beveiligings medewerkers de technische instal laties om eventuele stroomstorin gen of lekkages te voorkomen. Voor één cliënt voert het team zelfs de koikarpers. Het team van Versteeg is in deze periode overigens ook extra druk met de beveiliging van bouwplaat sen. ,,Tijdens de bouwvak wordt er weinig of niet meer gewerkt. Dan is er toch behoefte aan controle.'' Zijn medewerkers surveilleren ge durende het hele jaar bij bedrijfs panden. ,,We doen voor veel be drijven portiersdiensten; het ope nen en sluiten van het gebouw en alarmopvolging. Dat is avond- en nachtwerk en dat doe je alleen. Daar moet je tegen kunnen.'' Versteeg heeft in 32 jaar een middelgroot beveiligingsbedrijf opgebouwd. ,,We horen niet tot de allergrootste, maar zijn zeker ook niet de kleinste.'' Over de kosten van afwezigheidsservice wil Ver steeg liever niet in details treden. Wel zegt hij: ,,Het is minder duur dan je verwacht.'' Een aantal con currenten van Versteeg rekent mi nimaal 22,50 euro per dag voor de afwezigheidsservice. Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. Reageren? economie@ad.nl O Beleggers reageerden op gelucht op de verkoop van de Amerikaanse tak van het fietsenbedrijf. De uitgever behoorde tot de AEX-koplopers. -UK De verzekeraar eindigde in het rechter rijtje van de dalers. donderdag 8 augustus 2019 GO Eergisteren werd het postbedrijf nog geprezen, gisteren volgde de spreekwoor delijke kater. o Bert Versteeg beveiligt met zijn bedrijf woningen en bedrijven van vakantiegangers. foto erik van t woud Marie-Louise Hoogendoorn Maarssen -Bert Versteeg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16