NIEUWS 13 donderdag 8 augustus 2019 'Doorrijder' in hoger beroep Dode in India bij protesten Nederlander verongelukt Wie met de auto naar het werk rijdt, voelt zich momenteel dolgelukkig. Nederland is filevrij in de rustigste week van het jaar. Volgens de ANWB is het even druk op de snelwegen als in 1983. Natuurlijk, er wordt nog wel gewerkt bij de ANWB Verkeerscentrale, maar de file meldingen in Nederland zijn in een paar minuten gepiept. „Eigenlijk geen files. We zijn druk met het buitenland, files van vakantieverkeer", zegt Arnoud Broekhuis van de ANWB Verkeerscen- trale. In zowel de regio's zuid, midden en noord is het deze week bouwvak. Die bouwvakantie, die officieel niet meer be staat maar nog door veel aannemers en toeleverende bedrijven wordt geëerbie digd, eindigt volgende week in het zuiden van Nederland en daardoor doemen ook de files weer op. Maar deze week? Er zijn sporadisch wat korte files, gisterochtend in de spits zelfs helemaal niets. Het is ongekend rustig op de snelwegen, slechts te vergelijken met een doorsnee dag begin jaren 80. Even te rug naar die tijd. Onbetrouwbaar Neem het jaar 1983. Toen waren er nog geen 5 miljoen voertuigen op de weg (nu 11,5 miljoen). We droomden in de show room vooral van een Opel Kadett, Ford Escort of een echte 'Nederlandse' Volvo 340. Lpg was hot, één op negen auto's had een gastank in de kofferbak. De Rijkspoli tie regeerde over de rijkswegen in snelle Porsches. Er bestonden nog geen traject controles en spitsstroken. Tankstations De waren nog geen halve restaurants met Afsluitdijk hippe koffie en verse maaltijden, maar in 1983. vooral functionele plekken waar je auto foto anp onderdelen, sleepkabels, bougies, lampjes In 10 jaar 1 miljoen auto's erbij Sinds de crisis is het aantal personen auto's met ruim 13% toegenomen. '09 '10 '11 '12 '13 '14 '15 '16 '17 '18 '19 en motorolie kocht; de auto's waren toen een stuk onbetrouwbaarder. De apk moest nog worden ingevoerd worden. De TomTom en mobieltjes bestonden niet; je weg vinden ging met het Shell 100.000 Stratenboek. Als het regende was de snel weg een ondoordringbare mist van op spattend water. Zoab moest nog worden uitgevonden. Een andere wereld, een wereld zonder files. Die kwamen pas na 1985. Broekhuis: ,,Ik kwam in 1982 bij de ANWB. We had- den elke dag welgeteld vier files in de spits. De brug bij Vianen, de Van Brie- nenoordbrug, Velsertunnel, en de Coen- tunnel. Buiten de tunnels en de smalle bruggen was het tweebaans wegennet voldoende. Er waren geen files.'' De tijdelijke terugkeer van begin jaren 80, is niet alleen fijn vanwege de korte reistijd. Het geeft ook rust in de auto. Broekhuis: ,,Je rijdt relaxt, want je weet dat je precies op tijd aankomt.'' Geen bumperklevers, geen opgestoken middel vingers, niemand seint met de lichten dat je aan de kant moet, hier en daar sukkelt iemand met 80-85 km/uur over de snel weg zonder opgefokte automobilisten achter hem. Verkeerspsycholoog Gerard Tertoolen: ,,De rust roept positieve gevoelens op. Het lijkt wel of je op vakantie bent en niet naar je werk rijdt in de spits. Wie nu in de auto in de spits rijdt, voelt de verbazing en de gedachte: zo zou het altijd moeten zijn. Je gaat ook zelf rustiger rijden. Auto rijden is zo weer hartstikke leuk want we künnen rijden zonder files. Je ergert je minder aan andere autorijders want die zijn er veel minder. Aan de andere kant heb je ook mensen die de rust aangrijpen om nu echt door te scheuren, die gaan niet rustiger rijden maar halen hun gram. Maar zelfs die hardrijders hebben minder irritatie en frustratie door andere wegge bruikers en rijden daarom toch rustiger.'' Veiliger De relatieve rust maakt het niet per se veiliger op de snelwegen. Broekhuis: ,,Misschien pak je eerder je mobiele tele foon omdat het rustig is. En met name in de avondspits zit er veel recreatief verkeer tussen, dat zijn mensen die niet zo be kend zijn met de situatie en zoeken naar de afslag.'' Maandag is het weer gedaan met de lege rijstroken en galante medeweggebrui kers. ,,Geniet er nog maar even van'', zegt Broekhuis. De ANWB voorspelt voor de maandagspits om 8 uur het hoogtepunt: weer 95 kilometer file, vooral in het zui den, nog steeds niet veel maar het autoge- voel van de jaren 80 is voorbij. GO DEN HAAG De man die werd veroordeeld wegens het negeren van een waar schuwingslampje in zijn auto, gaat in hoger beroep. De man reed door terwijl de lampjes brandden, waarna hij met een kapotte band op de linkerrijstrook van de snelweg strandde. Een achteropkomende auto kon hem niet meer ontwijken. Een 47-jarige bestuurder klapte met 120 kilometer per uur achterop de stilstaande auto. Die man liep ernstig en blijvend letsel op, onder meer breu ken aan zijn rugwervels. SRINAGAR Zeker één be toger is om het leven geko men in het Indiase deel van Kashmir. Ook zijn na pro testacties zes mensen met schotwonden en ander let sel opgenomen in een zie kenhuis in de stad Srinagar, melden lokale bronnen. De Indiase regering trok maandag de speciale sta tus van de deelstaat Jammu en Kashmir in. Er zijn strenge veiligheids maatregelen genomen om onlusten te voorkomen. Sri- nagar, waar ongeveer een miljoen mensen wonen, zou inmiddels zijn veranderd in een spookstad. Op belang rijke straten zijn controle posten ingericht die wor den bemand door gewa pende veiligheidstroepen. ALANYA Een Nederlander is om het leven gekomen door een ongeval met een jeep dinsdag in de bad plaats Alanya in het zuiden van Turkije. Drie andere Nederlanders en acht an dere inzittenden van het voertuig zouden gewond zijn geraakt. Reisorganisa tie Corendon bevestigt dat er Nederlandse gasten be trokken waren bij een on geval, maar wil verder geen details geven over hoe het met hen is of wat er is ge beurd. Volgens CNN Turkije was de groep op een safari in de Sapadere Canyon en rolde de open jeep van een 20 meter hoge klif. Het is deze week zo stil op de weg, het lijkt wel 1983 Ton Voermans Den Haag ëïE3.t"- Bij filetopper de Van Brienenoord- brug is het deze week zelfs rustiger dan in de jaren 80. foto anp 080819 TU, bron CBS, cijfers per 1 jan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13