HET ISHIERFANTASTISCHDRUK! 10 NIEUWS 'De schoonheid is er nog' Zo haal je alles uit je bezoek Pastelkleurige huizen tussen de rotsen, omringd door een heldere zee. Toeristen komen massaal af op de vissersdorpjes van Cinque Terre in Italië. Vooral in de zomermaanden. Ze komen per boot of trein, vaak voor een bliksembezoek. Tot ongenoegen van de bewoners. Op dit soort dagen blijven we binnen. Je komt er niet doorheen donderdag 8 augustus 2019 'nuim Halverwege de jaren 90 verhuisde Sebastiano Calandra (59) naar Manarola. De Cinque Terre waren toen vooral geliefd bij rijke Milanezen. Calandra: ,,Die kwamen hier lunchen en maakten dan een wandeling. Daar verkocht ik nog wel wat aan. Maar deze mensen'', zegt hij, terwijl hij wijst naar de drommen toeristen die uit de tunnel van het station komen, pal naast zijn winkel. ,,Die kopen heus niets, hoor. Die kopen liever duizenden tegelijk ge drukte nepschilderijen in een van de souve nirwinkels." In de rustige maanden verkoopt hij het meest. Dan verdwijnen de groepen en lopen mensen niet in een stroom door naar de haven.'' Hij bekent flink meer te verdienen dan toen hij hier kwam wonen, maar vindt de prijs hoog: ,,Ik ben hier ooit gekomen voor de ongekende schoonheid (zie schilderij, red). Die schoonheid is er nog steeds, maar is met de chaos die er nu vaak is wel lastiger te zien.'' Ga hiken. De vijf Cinque Terre-dorpjes zijn via wandelpaden met elkaar verbonden. Vaak is er een pad dat vlak langs de zee loopt én een pad dat ho ger, via de bergen loopt. Vooral op die laatste route laat je een groot deel van de bezoekers achter je. Trek goede wandelschoenen aan en geniet. Mijd het hoogseizoen en weekeinden. Het ligt voor de hand, maar Ligurië heeft ook in de herfst en wintermaanden veel zonnige dagen waarop je de dorpjes bijna helemaal voor jezelf hebt. Blijf wél een nachtje slapen. De meeste men sen hebben als basis La Spezia, maar het is de meerprijs waard om in een van de vijf dorpjes een slaapadres te vinden. Zo kun je ook in het hoogsei zoen van het dorp 's avonds en 's ochtends genie ten zonder de hordes toeristen. Zoek je heil een paar stations verder. Qua schoonheid misschien iets minder imposant dan de Cinque Terre, maar de dorpjes Camogli, Lerici en Sestri Levante zijn een rustiger alternatief. Een perzikpit, een blikje sinas en twee flesjes water. En dit is van een half uur, hè?'' Giuseppe Giacinto (85) haalt met zijn plastic handschoenen de hortensiastruik voor zijn huis leeg. Hij woont heel zijn leven al in Riomaggiore. De laatste tien jaar is voor Giacinto een grens overschreden. Druk is te druk gewor den. ,,In de winter is het hier gewel dig, dan komen wij bewoners ook alle maal weer buiten, maar op dit soort dagen blijven we binnen. Je komt er niet doorheen. Het staat helemaal vast.'' Hij gooit het verzamelde afval in een afvalbak een paar meter verderop. ,,Ik blijf het een paar keer per dag doen, anders is het hek pas echt van de dam. Dan verandert mijn voortuin in een afvalberg.'' De dorpen van Nationaal park Cin que Terre zijn ongekend populair. Van over heel de wereld bezoeken mensen de vijf kleurige vissersdorpjes Monte- rosso al Mare, Vernazza, Coniglia, Ma- narola en Riomaggiore, gelegen op de grillige kustlijn van Ligurië. Sinds 1997 zijn de dorpen van het nationale park opgenomen in de Werelderf- goedlijst van Unesco. Elk jaar bezoe ken ruim 2,5 miljoen mensen de dorp jes. Het is een van de plekken in Italië die zucht onder het wereldwijd groei ende toerisme. In Italië groeit het aan tal bezoekers op dit moment nog har der dan in andere landen. Het Itali aanse toeristenbureau ENIT maakte vorige maand de cijfers van 2018 be kend: 94 miljoen toeristen en 216 mil joen hotelovernachtingen. Een stij ging van 10 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. Voor 2019 wordt een nieuw record aan bezoekers verwacht. Die stijging levert veel geld op, maar zorgt ook voor problemen. In Venetië gingen bewoners de afgelopen jaren massaal de straat op om te protesteren tegen het massatoerisme dat via cruiseschepen hun stad overspoelt. Ook Cinque Terre ontvangt grote groepen van de cruiseschepen die in het nabijgelegen La Spezia aanmeren en daar, onder begeleiding van een gids, de trein pakken om de Cinque Terre-dorpjes een voor een te bezoe ken. Na een wandeling door de nauwe straatjes en een paar foto's in de ha ven, stappen ze weer in de trein naar het volgende dorp. Burgemeester Fa- brizia Pecunia ziet graag dat toeristen in de toekomst wat langer blijven, zo dat ze kennismaken met de streekge- rechten en de op de heuvels rond het dorp verbouwde wijn. Pecunia: ,,Hoe mooi de plaatjes die ze op Instagram zetten ook zijn, Cinque Terre is meer dan dat. We willen die snelle bezoe kers ervan overtuigen dat het de moeite waard is om langer te blijven en onze gemeentes echt te leren kennen. Dat zou ook op meer begrip van de bewoners kunnen reke nen. Die voelen zich verdrukt. Op de meeste dagen zijn hier meer be zoekers dan inwoners.'' Pecunia kijkt vanaf het balkon van het gemeentehuis uit op de baai. In de verte is gejoel te horen van mensen die een duik nemen in de haven. ,,En natuurlijk blijven bezoekers welkom, maar alles heeft een grens. Dat de dorpjes mooi blijven en dat er plek is voor iedereen, is ook in het belang van de toeristen. Iemand die een trein- ticket betaalt en een kaartje koopt voor het nationale park wil dan toch niet in een file staan om het dorp in te gaan?'' Peter en Julie Chambers uit Ierland zijn toeristen zoals de burge meester het graag ziet. Ze blijven een volle week en willen alle dorpjes rus tig bekijken. Peter: ,,Ik snap dat deze dorpjes een maximum aan het aantal bezoekers willen stellen, maar ik snap ook alle toeristen die dit met eigen ogen willen zien. Het is van een schoonheid die ik nog nergens anders heb gezien.'' Waanzin In de haven van Manarola lopen drie groepen met Aziatische toeristen ach ter hun leiders met vlaggetjes aan. Volgens ober Michele van restaurant Marina Piccola hoef je van die groepen niets te verwachten. ,,Een ijsje en een flesje water hooguit. En dan hop, weer door naar het volgende dorp.'' Hij woont boven het restaurant en ver baast zich dagelijks over hoe bezoe kers zich in zijn dorp gedragen. ,,Ze picknicken op trappen van huizen, op de stoep, overal waar ze maar een plekje kunnen vinden. Het is een lelijk gezicht en bewoners moeten soms over de pizza-etende toe risten stappen om bij hun voordeur te komen. Waan zin.'' Hij erkent dat het een ingewikkelde kwestie is, want hij dankt zijn baan aan diezelfde toeristen. Zijn neef is een kanobedrijf begonnen, zijn vriendin geeft kookcursus sen. ,,Eigenlijk werkt iedereen die ik ken in de toeristische sector, dus we mogen er niet te veel over klagen.'' Volgens burgemeester Pecunia is het vooral zoeken naar een nieuwe ba lans. Een maximumaantal bezoekers per dag hoort daar wat haar betreft bij, net als een maximum aan toeristen winkels. Pecunia: ,,Ik wil voorkomen dat bewoners hier straks geen bood schappen meer kunnen doen. De laat ste slager heeft vorige maand zijn deu ren gesloten. We willen geen pretpark worden.'' GO - r ,4 ,i^? i DE SCHILDER Bang voor de drukte? Met deze tips haal je alles uit je bezoek aan Cinque Terre: Meer bezoekers, dan inwoners: 'We willen geen pretpark worden' Eveline Rethmeier Riomaggiore -Giuseppe Giacinto, inwoner

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10