Nederlandse soldaten 9 Na vijf jaar stond er eindelijk weer een Nederlander voor de poort, en dat was ik opereren en met Britse wapens gaan vechten. Vanwege de be perkte omvang zullen ze voorna melijk achter de frontlinie en op de flanken worden ingezet. Op 5 augustus 1944 krijgt de Prinses Irene Brigade te horen dat ze daadwerkelijk ingezet gaan worden. Het Duitse front staat na de invasie tijdens D-Day op het punt van instorten en Britse troe pen moeten worden afgelost. De Nederlanders hebben hun eerste vuurdoop bij Saint-Cóme, ook wel Hellfire-corner genoemd. De stank is hier ondraaglijk door de vele achtergelaten kadavers van paarden. Daar vallen direct drie doden en meer dan twintig gevon den. Op de eerste dag wordt de commandant van een gevechts groep al uitgeschakeld. Het eerste succes komt enkele weken later als ze samen met de Belgen het stadje Pont Audemer bevrijden. De troepen rukken ver volgens op naar Beeringen, nemen deel aan operatie Market Garden waar ze de brug bij Grave beveili gen en zetten de aanval in op Til burg, wat uiteindelijk door Schot ten wordt bevrijd. Laatste gevecht Hedel is het laatste gevecht waar de brigade ook het meest te verdu ren krijgt. Er sneuvelen twaalf ka meraden van Frans van der Mee- ren en zo'n veertig raken er ge wond. De Duitsers verliezen zelfs meer dan tweehonderd militairen. Achteraf heeft Van der Meeren nog vaak gedacht aan de vaders en moeders die zo nog een kind heb ben verloren. Ook bij de Duitsers. ,,Eigenlijk is het waanzinnig dat dit zo kort voor de bevrijding nog moest gebeuren. Soms vraag ik mij weleens af of dit was bedacht om de brigade toch nog een rol in de bevrijding te gunnen. Dat bleek dan een misgunning.'' Van der Meeren blikt dan ook niet terug met een gevoel van trots op deze operatie. Dat komt pas een paar weken later als hij na de capi tulatie op 5 mei in Wageningen oprukt naar Den Haag en hon derdduizenden uitzinnige men sen langs de weg ziet staan. ,,Velen vroegen om chocolade en sigaret ten. Die waren verbaasd dat we Nederlanders waren.'' Van der Meeren is een van de eerste militairen die de wacht houdt bij Paleis Noordeinde. ,,Na vijf jaar bezetting stond er einde lijk weer een Nederlander voor de poort en dat was ik'', zegt Van der Meeren. Dat moment nemen ze hem nooit meer af. Prinses Irene Brigade strument geweest. ,,Het moest de wereld laten zien dat niet alleen de geallieerden tegen nazi-Duitsland streden, maar dat ook de bezette gebieden zelf bereid waren om te rug te vechten met alles wat ze nog op de been konden brengen.'' Voor Nederland valt die op komst vies tegen. In februari 1941 stelt de regering in ballingschap de dienstplicht in voor mannen in het buitenland, maar velen komen niet opdagen. De mensen die zich vanuit de hele wereld wel hebben aangemeld, blijken zeker in het begin lang niet allemaal even ge schikt. Velen zijn al wat ouder, hebben geen militaire achtergrond of hadden medische problemen. Ook is er een gebrek aan goede lei dinggevenden en is het moraal in die begindagen bijzonder laag. De militairen worden voor allerlei klusjes ingezet, behalve gevechts- taken. Ze moeten zelfs helpen bij Juno en Gold. Daar worden de Ne derlanders vanuit Engeland aan land gebracht en slaan ze iets ver derop tijdelijk een kamp op in af wachting van nadere instructies. Te klein Twee maanden hebben de Neder landers moeten wachten na de grootse invasie van D-Day. Daar is volgens historicus Serge Blom bij het Nederlands Instituut voor Mi litaire Historie bewust voor geko zen. De eenheid was met ruim 1200 manschappen simpelweg te kwetsbaar om in de voorste linies mee te vechten. ,,We noemen het een brigade, maar eigenlijk kun je beter spreken van een gemotori seerd bataljon.'' Zware verliezen kunnen ze niet zelf opvangen en zo bestaat het ri sico dat ze Nederland niet eens zouden halen. Volgens Blom is de brigade altijd ook een politiek in- de oogst en sneeuwruimen. Prinses Juliana en Prins Bernhard vinden het niveau van sommige officieren zo bedroevend dat ze in eerste instantie weigeren om de naam van hun pasgeboren dochter Irene - wat 'vrede' betekent - er aan te verbinden. Maar als de be zem door het leidinggevend kader is gehaald, reikt Wilhelmina het vaandel op 27 augustus 1941 alsnog uit aan de Koninklijke Neder landse Brigade 'Prinses Irene'. Fittere eenheid Vanaf 1942 ontstaat er ook daad werkelijk een fittere eenheid met beter materieel. Nederlanders uit vooral Canada en Zuid-Afrika en veel Engelandvaarders, raken beter op elkaar ingespeeld. Vanaf 1944 worden er ook mariniers aan toe gevoegd. Met de Britten wordt de afspraak gemaakt dat ze onder Brits bevel vallen, op Britse wijze woensdag 7 augustus 2019 Vlnr: februari 1944, oefenen in Groot-Bri- tannië voor de inva sie; scherpschutter training; augustus 1944, op weg naar de landing in Norman- dië; februari 1945, bij Duitse bunkers in het Zeeuwse Vrouwen polder; mei 1945, be- vrijdingstocht in Lei den. FOTO'S NATIONAAL ARCHIEF Nederland nam in augustus 1944 deel aan D-day met 1205 militairen van de Prinses Irene Brigade. De brigade werd ook in de periode erna ingezet bij diverse operaties. De 93-jarige Frans van der Meeren vocht in de Tweede We reldoorlog mee in een Neder landse gevechtseenheid. FOTO BOAZ TIMMERMANS -Frans van der Meeren VERENIGD KONINKRIJK O Aankomst 7 augustus 1944 vanuit Engeland, bij Arromanches. 14 aug: Eerste Nederlandse militair sneuvelt bij Chateau St. Come. Bevrijding van Pont Audemer op 26 augustus. O Na zegetocht Brussel voorkomt de brigade op 6 sept. Duitse aanval op bruggenhoofd in Beeringen. 17 sept: Deelname operatie Market Garden; bescherming bruggen bij Grave. 0 April 1945: Ingezet bij Hedel om brug bij Zaltbommel te heroveren. O 5 mei: Brigade naar Hotel de Wereld in Wageningen, waar Duitsers de capitulatie tekenen. Q 8 mei: trekt als eerste geallieerde eenheid Den Haag binnen. FRANKRIJK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9