Wakker Dier: kiloknaller weer vaker te vinden in de schappen 75 jaar Bevrijding mi 8 NIEUWS Ruim 1200 militairen van de Prinses Irene Brigade maakten deze week precies 75 jaar geleden vanuit Groot-Brittannië de oversteek om te helpen bij de bevrijding van Europa. Frans van der Meeren (93) kijkt er met gemengde gevoelens op terug. BOMENKAP MONUMENT woensdag 7 augustus 2019 In een halfjaar tijd stuntten de elf grote supermarkten bijna acht duizend keer met vlees. Dat blijkt uit de stuntmonitor van Wakker Dier. De dierenwelzijnsorganisatie scant alle folders van supermark ten. De grootste stijging wordt veroorzaakt door het aantal aan biedingen van vlees met één ster van het Beter Leven keurmerk (Dierenbescherming). ,,Die na men toe van 3000 in 2018 naar 4023 in 2019, een stijging van 34 procent. Ook het aantal kiloknal lers steeg met 4 procent naar 3951. De supermarkten hebben meer aanbiedingen, zowel voor kilo knallers als voor vlees met een ster. Dat is de verkeerde ontwik keling'', zegt Anne Hilhorst van Wakker Dier. De acties drijven de vraag naar vlees op, concludeert Wakker Dier. De organisatie vindt dat de vleesconsumptie vanwege het welzijn van de dieren, de gezond heid van de consument en het kli maat naar beneden moet. ,,Supermarkten zouden kilo knallers kunnen vervangen door stunts met keurmerk. Ook het aantal aanbiedingen met keur merkvlees neemt toe, maar dat geldt ook voor de kiloknallers. De afgelopen drie jaar zagen we juist een daling. De toenemende con currentie onder supermarkten lijkt voor de toename te zorgen. Dieren betalen de lage prijs met slechte leefomstandigheden'', zegt Hilhorst. Wakker Dier heeft vooral moeite met de 'tussenkip' van Al- bert Heijn. ,,Dat is geen plofkip, de leefomstandigheden zijn iets beter, maar nog steeds niet goed. Zestien kippen leven op 1 vier kante meter. Het vlees van deze tussenkip valt niet onder het Be ter Leven keurmerk. Wij scharen het vlees onder de kiloknaller. Al bert Heijn verkoopt deze tussen- kip om kosten te besparen.'' Wakker Dier begon onlangs met een campagne tegen AH. Hil- horst: ,,Van marktleider Albert Heijn verwacht je zulke slechte welzijnseisen niet. Zelfs Aldi geeft zijn kippen meer ruimte. Wij wil len dat alle kippen die verkocht worden in de Nederlandse super markten minimaal één Beter Leven-ster hebben. Op die manier worden de grootste welzijnspro blemen bij de kippen weggeno men.'' Scharrelvariant AH zegt dat de grootgrutter bijna elke week een scharrelvariant van kip in de aanbieding heeft. „Klan ten kunnen elke week kiezen'', al dus een woordvoerster. Dit zorgt volgens haar voor toename van verkoop van kip met een Beter Le ven Keurmerk. „Albert Heijn is in Nederland de grootste verkoper van biologische kip en scharrel kip.'' Vrijwel alle supermarkten zijn volgens de stuntmonitor meer gaan stunten met vlees. De klei nere ketens spannen de kroon. ,,Coop had 246 aanbiedingen meer in de folders, een stijging van 41 procent. De grootste stun- ter is nog altijd Albert Heijn, met 1399 vleesaanbiedingen in het eerste halfjaar. Nummer twee - supermarkt Plus - blijft daar met 878 aanbiedingen ver bij achter.'' Wakker Dier houdt sinds 2010 de vleesaanbiedingen van de su permarktketens bij. De organisa tie bekijkt daarvoor de folders van Albert Heijn, Aldi, Coop, Deen, DekaMarkt, Dirk, Hoogvliet, Jumbo, Lidl, Plus en Vomar. lke keer als Frans van der Meeren als 19-jarige jongen de gele bloemen in het veld achter de dijk bij Hedel ziet bewe gen, weet hij ge noeg. Dan haalt hij de trekker van zijn Lee Enfield-geweer over en schiet hij net zo lang tot het er weer rustig is. De Duitsers waren bijna verslagen, maar hier nog bloedfanatiek. Het is 23 april 1945 als Van der Meeren in de donkere nacht met zijn gevechtsgroep de Maas is overgestoken en een bruggen hoofd moet verdedigen. Vooral dat tochtje met het fluisterstille bootje is er één die hij zijn leven lang niet meer zal vergeten. Voor dat de militairen zich aan de over- steek wagen, heeft hij uren met een verrekijker en een veldtele foon vanuit een kerk de overzijde geobserveerd. Het lijkt rustig. ,,Maar wat als wij midden op de ri vier toch beschoten zouden wor den? Ik kon niet zwemmen.'' Voordat Van der Meeren instapt doet hij nog een schietgebedje, maar het loopt goed af. Die eerste uren bij Hedel is het nog rustig. Het gaat pas los als halverwege de dag een Engelse gevechtsgroep zich terug moet trekken en alle Duitsers zich op de Nederlanders storten. Van der Meeren en zijn collega's krijgen de opdracht om ze te verdrijven. Huisje voor huisje moeten ze het dorp uitkammen. ,,We hadden geen idee waar ze precies zaten. We gooiden grana ten naar binnen en ik liep voort durend met mijn vinger aan de trekker.'' De slag bij Hedel is voor Van der Meeren het eerste gevecht dat hij meemaakt. Hij is dan nog niet zo lang militair. Pas in november 1944 meldt hij zich aan, twee we ken nadat zijn woonplaats Bergen op Zoom is bevrijd. De gepensio neerd veilingmeester heeft al die tijd ondergedoken gezeten en hoeft niet lang na te denken om dat te doen. ,,Geen moment. Onze vrijheid was jarenlang van ons af gepakt. Er moest wat gebeuren.'' Met wat hem stond te wachten, was hij totaal niet mee bezig. ,,Ik was negentien. Natuurlijk wist ik wel dat er mensen zouden sneuve len en gewond raakten. Maar het schrok mij niet af. Ik voelde dat ik daar naartoe moest. Ik wilde wat terugdoen.'' De slag bij Hedel is het sluitstuk van de bevrijdingstocht van Ne derlandse militairen die deze week precies 75 jaar geleden begon op de Franse geallieerde stranden Het aantal aanbiedingen met goedkoop supermarktvlees is de eerste helft van 2019 met 17 procent gestegen ten op zichte van de eerste zes maan den van 2018. Dat is de sterk ste stijging in vier jaar. Sanne Schelfaut Amsterdam GO Prinses Irene Brigade verloor meeste militairen in Nederland Raymond Boere Bergen op Zoom 24 bomen op het Weesperplantsoen in Amsterdam zijn gekapt om plaats te maken voor het Namenmonument voor 102.000 slachtoffers van de Holocaust. Over de kap en de komst van het monument zijn door buurtbewoners en be langhebbenden jarenlang rechtszaken gevoerd. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8