Eis van acht jaar cel voor brand die kinderen het leven moest kosten Jan Smit: danke schön Pijnlijke misser ziekenhuis: man per ongeluk besneden 5 woensdag 7 augustus 2019 nis van de Duitse taal gevraagd. ,,Voor de economie is Duits heel be langrijk, maar we moeten ons afvra gen of we de kennis daarvan nu effi ciënt overdragen." Veiligstellen Van docenten tot taalinstituten, ze hebben de handen ineengeslagen om de toekomst van het Duits en Frans op middelbare scholen veilig te stel len. Nu hebben leerlingen op veel scholen al meer ruimte om voor an dere vreemde talen, zoals Spaans of Chinees, te kiezen. Maar de taalex perts stellen dat Duits en Frans juist erg belangrijk zijn voor Nederlan ders. Daarom vinden ze dat alle leer lingen er een zekere kennis van moe ten hebben. ,,Prima als daar ook an dere talen bij komen, maar in de on derbouw moet iedereen kennisma ken met onze buurtalen'', vindt Jos Brink, lerarenopleider Frans aan de Hogeschool van Arnhem en Nijme gen en medeopsteller van het Mani fest Buurtalen. ,,Je ziet honderden vacatures waarin kennis van Frans wordt gevraagd. Het gaat er niet om dat scholieren officiële brieven kun nen schrijven, want dat doet een ver taalbureau wel. Maar ze moeten wel telefoontjes van Franse firma's kun nen beantwoorden. Dan kunnen ze de telefoon er niet op gooien omdat ze geen Frans spreken.'' Inde onderbouw moet iedereen kennismaken met onze buurtalen Het Duitsland Instituut Amsterdam (DIA) vreest dat het Duits op mid delbare scholen verdwijnt als er geen verplichting voor een tweede mo derne taal komt. Op het vmbo daalt het aantal examenkandidaten al licht en is het lastig om genoeg docenten te vinden. Voor het Frans geldt een hardere daling, namelijk een halvering in de afgelopen tien jaar. Charlotte Goulmy, docent Frans, stelt dat de nadruk veel te veel op Engels ligt. Maar dat is al jaren geleden ontstaan. ,,Het is beleid om vooral met zijn al len Engels te praten en een goede burger te zijn. Goed Frans spreken is niet meer belangrijk. Zeg dat dan ge woon'', vindt ze. Kinderen leren vol gens haar allang niet meer genoeg Frans, omdat de nadruk in de exa mens op schrijfvaardigheid ligt. Stiekem Op de school van docent Ringenal- dus is Duits in elk geval in het eerste jaar nog verplicht. Wel merkt hij dat er stiekem van zijn lesuren wordt ge snoept. ,,Dan moeten ze twee weken op uitwisseling en vervallen de les sen. Dan moeten ze toetsen maken, zodat we het leerlingvolgsysteem kunnen invullen. Dan is er weer een project over mensenrechten tussen door. Zo kunnen wij minder taal aanbieden en dalen de resultaten.'' Ruben de V. (32) ontkende giste ren bij de rechter in Den Bosch dat hij het vuur in zijn woning zelf aanstak. Hij denkt dat het kan zijn ontstaan doordat vonken uit de brandende open haard de woonkamer in zijn gedwarreld. Officier van justitie Erna Vrij- hoeven gelooft niks van dit ver haal van De V. Op de ochtend van 28 november vorig jaar trof de brandweer de man met zijn drie zoontjes aan op de zolder van zijn huis. De brandweer was naar de woning gekomen na een melding bij 112 die De V. zelf had gedaan. Op de begane grond waren ver schillende brandhaarden. De brandmelder op de eerste verdie ping van de woning was stuk, een van de zoontjes vertelde later aan de politie dat De V. de brandmel der op de zolder had uitgezet na dat die begon te piepen. De V. had op de avond voor de brand zijn ex-vrouw, de moeder van de drie jongens, laten weten dat hij ontevreden was dat hij na de scheiding zijn zoons slechts twee dagen per week bij zich mocht hebben. Hij had al eerder gedreigd zich van het leven te be roven en had op zijn telefoon een afscheidsbrief staan. Daarin stond onder meer: ,,Ik heb het opgege ven en besloten dat ik alles mee neem wat van ons samen was.'' Voor de officier van justitie was het duidelijk dat De V. een vooraf bedacht plan uitvoerde. Ze legde hem drie keer poging tot moord ten laste. Wel telt mee dat De V. volgens een psycholoog en psy chiater verminderd toerekenings vatbaar is vanwege een persoon lijkheidsstoornis. GO - Jos Brink, lerarenopleider Frans Tegen een Eindhovenaar die zijn huis in brand zou hebben gesto ken met de bedoeling een eind te maken aan zijn leven en dat van zijn drie zoontjes, is gisteren acht jaar cel en tbs geëist. De brandweer kon het vuur blussen. Dominique Elshout Eindhoven LEICESTER Een Brit die door een fout van het ziekenhuis per ongeluk is besneden, krijgt een schadevergoeding van 20.000 pond (bijna 22.000 euro). Het ziekenhuis zegt de blunder te betreuren. De 70-jarige Terry Brazier kwam vorig jaar voor een kleine ingreep aan zijn blaas naar het Leicester Royal Infir mary. Daarna lag hij zo'n twee uur te wachten tot iemand hem uiteindelijk kwam informeren over de vergissing. Brazier: ,,Ze zeiden dat ze me niet terug konden brengen naar de ver- pleegafdeling omdat ze eerst even met me wilden praten. Wat ik vervolgens hoorde was een complete verrassing.'' Het ziekenhuis gaf later in een brief toe dat noodzakelijke controles niet waren uitge voerd. De Brit zegt blij te zijn dat hij een schadevergoeding krijgt en laat het er verder bij zitten. Onduidelijk is of de in greep onder narcose of bij kennis plaatsvond. Hij zegt zich niet te schamen. „Formeel is een besnijdenis de normaalste zaak van de wereld, ik had er alleen nooit om gevraagd.'' Jan Smit: ,,Ik heb veel te danken aan het feit dat ik de Duitse taal be heers.'' foto anp kippa Rudi Carrell werd als geboren Alk maarder razend populair in Duits land. Later pre senteerde Linda de Mol er grote tv- shows, daarna volgde Tooske Ragas en onlangs nog Chantal Janzen en Sylvie Meis. Onze vaderlandse sterren doen het goed bij de ooster buren. Dat is mede te danken aan de goede beheersing van de Duitse taal. Jan Smit brak als zanger op jonge leeftijd al door in Duitsland en is er nog altijd populair. Hij vindt het dan ook belangrijk dat het vak op school wordt gegeven. „Ik heb veel te danken aan het feit dat ik de Duitse taal be heers. Dat is niet alleen han dig voor de skivakantie. Duitsland is een direct buur land en economisch gezien een speler op het wereldpo dium. Als je extern iets wilt bereiken, is de Duitse taal onmisbaar.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5