Vliegtuigstoel zonder rugleuning 4 Onrust onder verpleegkundigen TAALLES IN GEDRANG De zorgen over de toekomst van de vakken Duits en Frans op de middelbare school zijn groot. Zeker op het vmbo kiezen steeds minder leerlingen voor de talen. Docenten en taalinstituten vrezen dat de buurtalen' verdwijnen. k woensdag 7 augustus 2019 De komst van een nieuw soort verpleegkundige zorgt voor grote onrust onder tiendui zenden ervaren krachten. Een actiecomité eist dat de wet die de verpleegkundige zorg moet hervormen, van tafel gaat. Minister Bruno Bruins van Medische Zorg wil met de Wet BIG II twee registers voor verpleegkundigen maken: een voor hbo-opgeleide en een voor mbo-opgeleide verpleeg kundigen. Voor de eerste groep wordt de functie regieverpleegkundige geïntroduceerd. In juni werd de overgangsregeling voor de nieuwe wet, die mede is on dertekend door werkgevers, vakbonden en beroepsorgani saties, gepresenteerd door de minister. Het grootste deel van van de huidige verpleegkundigen moet extra scholing volgen om regieverpleegkundige te wor den, ongeacht hun ervaring. ,,De nieuwe wet zorgt ervoor dat collega's met tientallen ja ren ervaring straks gedegra deerd worden'', zegt Niels Jacobs van het Actiecomité Wet BIG II. Het tekort aan jeugdzorgwerkers is al maanden een groeiend probleem 'Live' mishandelaar komt voor snelrechter Afgeperst bij seksafspraken Herseninfarct treft Wiegel A$AP Rocky mag optreden Rapper A$AP Rocky geeft zon dag een optreden op het Real Street Festival in Ana heim, Californië. De rapper, die net is vrijgelaten uit de gevangenis in Zweden, wordt verdacht van mis handeling. Hij mag de uitspraak van de rechter in vrij heid afwachten. De rapper is ook een van de hoofd acts van Lowlands, op 18 augustus. p een boerderij in het Teutoburger- woud, ten oosten van Münster, viert Martin Ringenal- dus vakantie met zijn gezin. De do cent Duits brengt zijn vrije weken meestal ergens in Duitsland door. Op deze specifieke plek kwam hij na 25 jaar terug, door drie van zijn mavo-leerlingen uit Middelharnis. ,,Ik vertelde tijdens mijn lessen vaak over een Duitse jeugdvriend. Ze vroegen me te laten zien waar hij woonde en hebben hem met het Duits dat ik ze heb geleerd opge spoord", vertelt Ringenaldus vanaf zijn vakantieadres. Zonder dat de docent het doorhad, onderhielden zijn leerlingen whats- appcontact met de Duitser. Met een videoboodschap onthulden ze in de klas waarmee ze wekenlang bezig waren geweest. ,,Ja, dat was heel leuk. Ik ben hem vorig jaar voor het eerst gaan opzoeken en nu zitten we er weer. En dat dankzij mijn leerlin gen'', zegt Ringenaldus. Zo enthousiast over de talenkennis van scholieren waren de bedenkers van de onderwijsvernieuwing niet. Drie jaar geleden adviseerde de voor zitter van het Platform Onderwijs 2032 om Duits en Frans als verplichte vakken te schrappen. De reden: on danks al die jaren Duitse of Franse lessen spraken scholieren de talen nauwelijks. Sindsdien is het vechten voor de positie van het Frans en Duits in het voortgezet onderwijs. Het is een veelgehoorde klacht over het vreemdetalenonderwijs op mid delbare scholen. En eerlijk gezegd, geeft docent Ringenaldus toe, zit daar een kern van waarheid in. ,,We zitten als leraren in een spagaat. De examens toetsen niet wat we de leer lingen aanleren.'' Voor de helft van hun examencijfer worden de leerlin gen getoetst op leesvaardigheid. ,,Ik heb dat onderzocht. Groepen slechte lezers maken bepaalde teksten vrij wel even goed als goede lezers, sim pelweg omdat ze kennis van het on derwerp hebben. Maar dat zegt niets over hun kennis van de taal.'' Toetsen Bovendien ontdekte Ringenaldus dat hij zijn leerlingen nooit goed op dat examen kan voorbereiden. Voor een examen moeten ze gemiddeld 1300 Duitse woorden kennen. Maar tussen verschillende teksten bestond slechts een overlap van zo'n 500 woorden. ,,Met andere woorden: onze huidige examens toetsen de kennis van Duits helemaal niet. Er zijn bedrijven die tegen werknemers zeggen: ga maar erkende certificaten halen, want ik heb geen idee wat die 7 of 8 voor Duits op jouw diploma zegt.'' De docent Duits vindt dat er geen goede argumenten worden gegeven om de buurtalen maar te schrappen. Hij somt op: 25 procent van de Ne derlandse export gaat naar Duitsland, 40 procent van de overnachtingen in Nederland zijn van Duitsers, in 20 procent van de vacatures wordt ken- ;f-v Er zijn bedrijven die tegen werknemers zeggen: ik heb geen idee wat die 7 of 8 voor Duits op jouw diploma zegt De reiziger keek zijn ogen uit tij dens een vlucht van Londen naar Genève. Een foto van het geman keerde meubilair belandde al snel op Twitter en zorgde voor een vloedgolf aan boze reacties. ,,Ab- surd en levensgevaarlijk'', schreef iemand. Nadat de verontwaardigde pas sagier de foto op sociale media had geplaatst, kreeg hij van EasyJet het dringende verzoek deze weer te verwijderen 'om een onnodige discussie in het openbaar te voor komen'. De passagier weigerde de foto weg te halen. ,,Want dit is een echte vlucht.'' Het kiekje, waarop te zien is hoe een vrouw wat on handig voorover zit op de zitting, werd al snel opgemerkt door Britse media, waarna Twitter ontplofte. EasyJet reageerde officieel met de mededeling dat de foto is ge maakt tijdens het boarden, de fase voor de vlucht waarin mensen hun stoel zoeken. Het bedrijf ontkent stellig dat stoelen zonder rugleu ning door passagiers worden ge bruikt. ,,Tijdens de vlucht mag er uit veiligheidsoogpunt absoluut niet op worden gezeten.'' De ge wraakte stoelen worden, zo verze kert EasyJet, direct gerepareerd. GO DEN HAAG Kinderrechters maken zich grote zorgen om de wachtlijs ten bij jeugdbescherming. LEIDEN Een 27-jarige man die afgelo pen weekeinde werd opge pakt op verdenking van mis handeling van een 8-jarige jongen, blijft in de cel en moet volgende week voor de snel rechter verschijnen. Beelden van de mishandeling waren live te zien in een Facebook- groep. Na meldingen uit het hele land vond de politie in een huis in Leiden de man en het kind. Ze zijn familie van el kaar, maar welke relatie ze hebben is niet bekend. Nieuwsgierig koekeloert zeehondenpup Freya over de rand van het mandje waarin dierenverzorgers haar naar de Duitse Noordzeekust brengen. Ze was eerder moederziel alleen aangetroffen op het strand, waarna de opvang in Norddeich zich over haar ontfermde. Gisteren mocht ze gezond en wel met een plons haar vrijheid tegemoet. foto epa UTRECHT Een 32-jarige vrouw en haar 25- jarige vriend moe ten maanden de cel in voor het af persen van man nen die afkwamen op een seksadver- tentie. De vrouw maakte seksaf- spraken in Utrecht met drie mannen. Tijdens de af spraak eiste de vrouw dan geld of kwamen andere mannen erbij die de slachtoffers geld afpakten. AMSTERDAM Oud-politicus Hans Wiegel (78) is donderdag ge troffen door een herseninfarct. Het VVD-erelid, ex-Ka merlid en oud-mi nister zou goed aanspreekbaar zijn en revalideren. ANAHEIM Ellen van Gaalen Middelharnis -v -Martin Ringenaldus, leraar Duits De Britse prijsstunter EasyJet is in opspraak geraakt doordat een passagier ontdekte dat aan boord van een vliegtuig stoelen zonder rugleuning waren. Tom Tates Amsterdam De door de passagier ge plaatste foto. FOTO MATTHEW HARRIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4