Pittig gesprek voor jonge boefjes NIEUWS 3 WACHTWOORDEN INTERNETVEILIGHEID Nederlanders loggen graag in met de naam van een voetbalclub, Duitsers met een automerk. Gemakkelijke wachtwoorden blijven extreem populair. Zo blijven accounts beschermd Nederland in cybergevaar woensdag 7 augustus 2019 Meest populaire wachtwoorden Feyenoord is met afstand de popu lairste club, gevolgd door Ajax. Al thans, als het gaat om wachtwoor den. Nederlanders gebruiken daarvoor maar al te graag hun fa voriete club. Het meest populair zijn, alle waarschuwingen over cy- bercriminaliteit ten spijt, nog steeds gemakkelijk te kraken wachtwoorden als '123456', 'wel kom' en 'qwerty'. Dat blijkt uit een wachtwoor denanalyse van de website Scatte red Secrets. Initiatiefnemers van deze site zijn Rickey Gevers en Je roen van Beek. Op de site, die al twee jaar actief is, kunnen bezoe kers controleren of hun wacht woorden ooit zijn gelekt of ge kraakt. Inmiddels hebben de Am sterdammers al bijna 4 miljard wachtwoorden verzameld, waar van 7,5 miljoen uit Nederland. Voorkeuren Scattered Secrets vergeleek de meest gebruikte (en ook gelekte) wachtwoorden van Nederlandse, Belgische en Duitse gebruikers. Uit de verzamelde data blijkt dat de inwoners van de drie landen hun eigen voorkeuren hebben. Net als Nederlanders gebruiken ook de Belgen vaak voetbalclubs als VEILIG INLOGGEN wachtwoord. Vooral de clubs An- derlecht en Standard Luik doen het goed. Feyenoord is in Neder land de onbetwiste nummer een als het gaat om meest gebruikte clubnaam voor het beveiligen van accounts. 'Feyenoord' staat op plaats vijftien in het lijstje van po pulairste wachtwoorden (10.409 Zet geen herken bare, gemakkelijk te raden elementen in het wachtwoord. Overweeg een wachtwoordmana ger als het onthou den van al die wachtwoorden lastig blijkt. Op de website LaatJeNietHackMa- ken staat een uitleg over hoe wacht woordmanagers werken. Neem extra maat regelen, zoals twee- stapsverificatie, keer gebruikt), op flinke afstand gevolgd door 'Ajax' (3832 keer ge bruikt). Het verschil tussen Nederlan ders en Belgen is het gebruik van koosnamen. Zo zijn Vlamingen gek op het gebruiken van wacht woorden als 'bolleke' en 'sloeber'. ,,Bij ons zie je dat eigenlijk niet. Ik heb trouwens wel wat geleerd over de Vlaamse taal. Bij het woord sloeber dacht ik aan armoedzaaier. Ik had geen idee dat het daar een koosnaampje is'', vertelt Jeroen van Beek. Voetbalclubs als Bayern Mün- chen of Schalke 04 komen in Duitsland niet eens voor in de lijst van meest gebruikte wachtwoor den. ,,Duitsers kiezen juist voor hun favoriete automerken. 'Por sche' en 'Mercedes' zijn daar po pulair, maar ook het wachtwoord 'fuckyou' komen we veel tegen.'' Van Beek is erover verbaasd dat sommige websitebeheerders nog steeds simpele wachtwoorden als '123456' accepteren. ,,Minimaal acht karakters en een combinatie van cijfers en letters is toch wel het minste wat je van deze be heerders mag verwachten. Anders is de kans erg groot dat de wacht woorden in verkeerde handen ko- men, en daar kan veel ellende uit voortkomen. Ondanks alle voor beelden van gehackte gegevens, is de beveiliging vaak niet op orde.'' Gemakzuchtig Voor heel veel accounts zijn wachtwoorden nodig. Dit ver klaart volgens Jeroen van Beek dat mensen gemakzuchtig worden en hetzelfde wachtwoord meerdere malen gebruiken. ,,Dat kan grote gevolgen hebben. Hackers kunnen de gegevens gebruiken om te pes ten, bijvoorbeeld door abonne menten van streamingdiensten als Netflix te upgraden. Dan moet je opeens voor een duurder abonne ment betalen, terwijl je dat nooit hebt aangevraagd. Het kan veel verder gaan, hackers kunnen via je wachtwoord bij je pensioen- of bankgegevens. Of ze bestellen via jouw account een koelkast of was machine bij een online retailer.'' 1. 123456 2. qwerty (lettercombina tie op het toetsenbord) 3.123456789 4. welkom 5.12345 6. password 7. welkom01 8. wachtwoord 9. 1234 10.12345678 Op 13 staat 'amsterdam', op 15 'feyenoord', op 20 'voetbal', op 24 'rotterdam' en op 30 'ajax'. De Politie Oost-Nederland experi menteerde afgelopen jaar in Twente met een aanpak waarbij minderjarigen die voor het eerst met de politie in aanraking komen, niet in de cel worden gegooid, maar een stevig gesprek met een agent krijgen, waarbij ook hun ou ders aanwezig zijn. Die aanpak wordt landelijk overgenomen. Een urenlang verblijf in de cel kan voor minderjarigen trauma- tisch zijn en uit de proefin Twente is gebleken dat een pittig gesprek veel beter werkt. Geen van de on geveer 120 kinderen tussen 12 en 18 jaar die afgelopen jaar in Twente werden betrapt en bestraffend zijn toegesproken, kwam tot nu toe te rug op het politiebureau vanwege een nieuw delict, stelt de politie. Landelijk kan dat vele duizen den kinderen een verblijf in de cel besparen. Jaarlijks zijn er in Neder land rond de 30.000 politieverho ren met minderjarige verdachten. »Geen van de kinderen uit de proef werd betrapt op een nieuw delict Nu gaan minderjarige delinquen ten nog door dezelfde molen als meerderjarige verdachten. Dat be tekent dat ze in een politieauto richting cellencomplex gaan en ze na fouillering vaak urenlang - soms ook 's nachts - in de cel zit ten tot er een advocaat is die hen kan bijstaan in het verhoor. Ook de politie is daar niet blij mee, stelt projectleider Jeannette de Vries van de politie. ,,Politie- mensen hebben gekozen voor dit vak omdat ze het hart op de juiste plek hebben. Zij kunnen er ook slecht tegen dat kinderen urenlang huilend in de cel zitten omdat ze een blikje cola of zo hebben gesto len. Dat klopt gewoon niet.'' Het opsluiten van minderjarigen is onnodig, traumatiserend en het schiet zijn pedagogische doel voor bij, vinden onder meer Defence for Children, de Kinderombuds vrouw en de Vereniging van Ne derlandse Jeugdadvocaten (VNJA). Bovendien staat het op gespannen voet met het Internationaal ver drag inzake de rechten van het kind. De VNJA noemt verdere uit rol van het Twentse project dan ook 'heel goed'. Marije Jeltes, do cent jeugdrecht bij de universiteit Leiden en voormalig jeugdadvo- caat, is ook enthousiast over de nieuwe aanpak. ,,Ik ken geen en kele jeugdrechtadvocaat die dit on verstandig vindt.'' De nieuwe aanpak wordt om te beginnen vanaf september in Overijssel en Gelderland inge voerd. ENSCHEDE De veiligheid van Nederland loopt gevaar doordat besturingsappara- tuur in kwetsbare gebouwen en bedrijven niet goed is be veiligd tegen aanvallen van cybercrimninelen. Dat blijkt uit onderzoek van de Univer siteit Twente in opdracht van het WODC. Bij tientallen be sturingssystemen in onder meer ziekenhuizen, energie centrales en sluizen, staat de digitale achterdeur wijd open, stelt het rapport dat justitieminister Grapperhaus gisteren naar de Tweede Ka mer heeft gestuurd. Is dat wel verantwoord, inloggen met Feyenoord? Sanne Schelfaut Amsterdam Het is belangrijk om een veilig wacht woord te kiezen. Gebruik voor elk platform een ander wachtwoord. Verander regelma tig van wachtwoord. Zorg dat een wachtwoord langer is dan acht tekens. Gebruik eventueel wat langere wacht woorden, bijvoor beeld een wacht woordzin als 'mijn wachtwoord is wel- kom01'. want zelfs het sterk ste wachtwoord kan door een hack op straat komen te lig gen. Bij tweestaps- verificatie moet ie mand niet alleen met een wachtwoord maar ook op een tweede manier - bij voorbeeld via de te lefoon - aantonen dat hij degene is die mag inloggen. Zo wordt het lastiger om in te breken, ook voor iemand die het wachtwoord weet. Minderjarigen die voor het eerst een klein vergrijp als een win keldiefstal plegen, komen in de nabije toekomst weg met een stevige reprimande. Caspar van Oirschot Enschede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3