7 Fritesverkoper vecht vergunning concurrent aan SNUFFELMARKT MIDDELBURG Het voormalige filiaal van Keymu sic in Apeldoorn werd deze zomer een franchisewinkel van Bax Mu sic. Die gevoelige overstap werd pas twee weken nS de doorstart van KeyMusic bekendgemaakt. Tot woede van Jan 't Hoen, die het fail liete Keymusic (met acht winkels in Nederland) nieuw leven gaat in blazen. ,,Heel vervelend als je iemand in vertrouwen neemt en vervolgens bedrijfsgevoelige informatie bij derden terechtkomt. Mark van der Ende had een afspraak met Bax, maar heeft het voor ons verborgen. Ze hebben een spelletje gespeeld en dat pik ik niet." Zijn advocaten beraden zich in middels op juridische stappen, laat hij weten. Het zou onder meer gaan om zakelijke overeenkomsten met andere partijen. ,,Ik heb con tracten gezien die ze gewoon van ons hebben overgeschreven. Dat mag niet.'' De eigenaar van de Apeldoornse vesting, Mark van der Ende, zegt dat hij als franchisenemer vrij is te kiezen met welk bedrijf hij in zee gaat. ,,Ik heb van tevoren eerlijk ge zegd dat ik een aanbod had van Bax, en ik ben ook naar de infor- matiebijeenkomst over de nieuwe plannen van Keymusic gegaan. Wat ik daar hoorde was teleurstel lend. Daarom heb ik voor Bax ge kozen.'' Van der Ende zegt niets te hebben doorgespeeld aan Bax. ,,Dat kan ook niet, want er was helemaal geen plan! Nu probeert hij stem ming te maken.'' Ook bij Bax Music wuiven ze het verwijt weg. ,,Ik heb geen idee waar hij het over heeft'', zegt grondlegger Jochanan Bax. ,,We zitten al heel lang in deze business en hebben een marktaandeel van 65 procent. Ik zou echt niet weten wat wij kunnen leren van Jan 't Hoen.'' 't Hoen laat het er niet bij zitten, zegt hij. ,,Het zijn een stelletje cowboys, maar eerlijkheid duurt het langst. Tja, Bax heeft geen rock 'n roll. Het zijn toch meer jongens van de snoeren en de stekkertjes.'' Van den Ameele begon in 2011 op het Oranjeplein. Daar stond al jaren concurrent J. Soolsma met zijn kraam. Althans, Soolsma had daar zelf moeten staan, vindt Van den Ameele. ,,Maar hij had de zaak ver pacht aan uitbater Smits.'' Dat is in strijd met het stand- plaatsenbeleid van Veere van 2010, zeggen Van den Ameele en zijn raadsman Jeroen Ossewaarde. ,,Toen ik er wat van zei, gaf de ge meente geen antwoord. En ik moest niet zo vervelend doen.'' Van den Ameele stapte gisteren hier over naar de Raad van State. Volgens Veere viel Soolsma onder een uitzonderingsregel, omdat hij al sinds 1978 op het Oranjeplein staat. Toch heeft de gemeente Soolsma dit jaar voor het eerst een vergunning geweigerd, omdat Soolsma zijn bedrijf heeft overge daan aan zijn zoons. ,,Maar als die een vergunning aanvragen, krijgen ze hem'', zegt de gemeenteman. Voor de Raad van State vecht Van den Ameele de vergunningen aan die de gemeente Veere aan Soolsma verleende voor de seizoenen 2017 en 2018. Hoe dat gaat aflopen, wordt over circa zes weken bekend. Zaterdag a.s. 10 augustus SPOREN IN DE DELTA Alleen de namen van een zorgboerderij en een duik- locatie herinneren in de omgeving van Colijnsplaat nog aan de middeleeuwse nederzet ting Koningsheim. Een nederzet ting die voornamelijk omgeven lijkt met raadselen. In 1288 dook dit dorp als Coninchem in de ar chieven op, in 1298 als Kuddin- chem. Deze twee varianten kun- nen afgeleid zijn van de verschil lende persoonsnamen Cono en Cudda. Dit leidde in wetenschappelijke kring tot de veronderstelling dat er misschien twee 'Koningsheims' (een latere verbastering) waren. Zoiets maakt het er voor de histo rische speurders niet makkelijker op, want niemand wist tóch al precies waar Koningsheim lag. De plaats is met de rest van Noord- Beveland verdronken bij de Sint- Felixvloed van 1530, en het duurde tot 1598 voor de eerste herdijking (de Oud-Noord-Bevelandpolder) was voltooid. Koningsheim was in elk geval oud. De schaarse Zeeuwse toponie men (plaatsnamen) die eindigen op -heem (zoals ook Ritthem) da- teren volgens naamkundigen uit een vroege periode, namelijk de zesde tot de tiende eeuw. Skeletten In de prille jaren zestig van de twintigste eeuw daagde er licht in de kwestie Koningsheim. Een par ticulier vond in het oosten van de inlaag 's-Gravenhoek aan de noordzijde van de Nieuw-Noord- Bevelandpolder (1616) acht tot tien skeletten. Ten westen ervan kwa men funderingsresten van een rondachtige en een rechthoekige structuur tevoorschijn. Cartografi sche reconstructie leidde tot het vermoeden dat het om Konings- heim moest gaan. Waterstaatsman en oudheidkundige Adriaan Hol- lestelle had in 1880 al beweerd dat zich in deze omgeving in de 'die per gelegen grondlagen' sporen van onder meer Koningsheim be vonden. Eind 2008 kwam het verdron ken Koningsheim opnieuw onder de aandacht. Aan de Zandhoek- weg was een cultuurlaag aange boord die mogelijk in verband stond met Koningsheim. Helaas, zo bleek in 2009: er was geen ver dronken dorp aangetroffen, maar wél resten van een grote baksteen oven van 13,5 x 5,5 meter, de eerste in Zeeland die vrijwel volledig werd opgegraven. Het baksteen formaat suggereerde een datering van eind veertiende tot in de zes tiende eeuw. De oven kon dus ge bruikt zijn tot kort vóór de fatale Sint-Felixvloed. De skeletten van mogelijke Ko- ningsheimers uit de inlaag ver dwenen intussen uit het collec tieve geheugen. Een archeologisch rapport meldde in 2016, bijna an derhalve eeuw na de beweringen van Hollestelle, dat er van Ko- ningsheim 'geen archeologische sporen' bekend waren. woensdag 7 augustus 2019 VM 'Ze speelden een spel, dat pik ik niet' Online muziekwinkel Bax Music uit Goes wordt beschuldigd van het stelen van bedrijfsgevoelige informatie. De aantijgingen komen van instrumentenimpe rium Keymusic, dat onlangs fail liet ging, maar een doorstart maakt. Een van de winkels van Keymusic stapte in de tussen tijd 'stiekem' over naar Bax Music, en nam alle zakelijke contracten mee. Antti Liukku Goes Jochanan Bax, een van de twee op richters van Bax Music. FOTO BAX MUSIC Mark van der Ende stapte over van Keymusic naar Bax. FOTO GEP LEEFLANG Fritesverkoper Tonnie van den Ameele maakt dit seizoen naar eigen zeggen 25.000 euro meer omzet nu de gemeente Veere voor het eerst geen vergunning heeft verleend aan concurrent De Lekkerbek op het Oranje plein. Adri Klinkenberg Den Haag/Veere Op de markt, toegang GRATIS, van 09.00-17.00 UUR. INFO: 0118-62 47 36 H SCHETSMARKTEN@ZEELANDNET.NL Raadsels rondom Koningsheim Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, histori sche sporen en verhalen Jan J.B. Kuipers of ooeké Of/inós/ieifi} BE VELA Ni) Links Koningsheim, rechts de onbedijkte Colijnsplaat (Holle- stelle 1880). FOTO JAN J. B. KUIPERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39