Arbeidsmarkt koelt af, maar niet in Zeeland 5 HERINNERINGSBIJEENKOMST ZEEUWS WEERZIEN Koffie, appeltaart en een koffer vol spullen van vroeger: het zijn de ingrediënten voor een succesvolle eerste herinnerings bijeenkomst. Die werd gisteren door stichting Zeeuws Weerzien gehouden in Groede. woensdag 7 augustus 2019 Herinneringskrant Zeeuws Weerzien ver schijnt vier keer per jaar, met als doel om ouderen over vroeger te laten praten. Aan iedere uitgave van de krant wordt voortaan een openbare bijeenkomst voor lezers gekoppeld, bij steeds een ander museum in Zeeland. ,,We borduren door op wat er al bestaat en komen nu naar de men sen toe", legt coördinator en be- stuurssecretaris Hanneke de Vroe van de stichting uit. ,,We hopen dat dit een leuke traditie wordt, er hebben zich al meerdere musea opgegeven." Iedereen kan zich opgeven voor de bijeenkomsten. In de gemeente Sluis wordt het startschot gegeven. De eerste editie vindt plaats in museum Het Vlaemsche Erfgoed in Groede. In de Slijkstraat, ofte wel het museumstraatje, zijn ver schillende oude ambachten te be kijken. Het idee is dat mensen die de herinneringsbijeenkomst bezoe ken, ook meteen het museum kunnen bezichtigen. Bovendien zijn zij op een locatie zijn die her inneringen naar boven brengt. Voor het concept is belangstel ling. Zeeuws Weerzien-voorzitter Frans van de Velde constateert blij dat er zelfs meer mensen zijn dan zich hadden aangemeld. Met zo'n vijftien aanwezigen is de lange ta fel achterin de museumwinkel vol. Dameskorset Vrijwilligers Ina Magermans en Marijke de Backere van stichting Feest van Herkenning, waar Zeeuws Weerzien nauw mee sa menwerkt, zijn er neergestreken met een koffer vol spullen uit de 'Winkel van Sinkel.' Ze gaan re gelmatig met themakoffers op pad, maar dan op aanvraag. Er zijn 25 verschillende koffers, over elk denkbaar onderwerp. Zo gauw de spullen uit het win keltje tevoorschijn komen, wordt de sfeer ongedwongen en los: een dameskorset, waspoeder, klosjes garen en stijfsel kent iedereen nog wel. ,,Oja!", klinkt er regelmatig. Marijke en Ina vragen hoe iets werkte, hoe de aanwezigen dat ge bruikten, en de verhalen en anek dotes vliegen al gauw over tafel: ,,Ik was achttien en ik wilde geen korset, maar mijn tantes vonden dat niet netjes." Burgemeester Omdat het de eerste bijeenkomst is, is de Sluise burgemeester Marga We hopen dat dit een leuke traditie wordt Vermue ook aanwezig. ,,Hoe lan ger iets geleden is, hoe leuker het is om foto's terug te zien." Ze deelt met de aanwezigen daarom enkele herinneringen uit haar jeugd aan de hand van fo to's. Ze vertelt over het televisie toestel van haar opa uit de jaren '60: ,,Wij hadden vroeger geen tv, maar opa wel. In een laken gewik keld kwam het toestel elke vrijdag naar ons, zodat we in het weekend televisie konden kijken." Ook vertelt ze over een ouder wetse wasmachine. ,,Met emmers schoon water die erin moesten, dat was een heel gedoe." Een van de oudere aanwezigen kijkt naar de foto en vindt dat wel meeval len. ,,Die is al heel modern! Wij hadden een houten tobbe." De volgende editie van de krant Zeeuws Weerzien verschijnt in september. Daar wordt de tweede openbare bijeenkomst in aange kondigd. Die vindt in ieder geval in oktober plaats, in museum Burghse Schoole in Burgh-Haam- stede. Frank Balkenende Goes Volgens de Intelligence Group, een data- en techbedrijf dat zich vooral op werk en werving toelegt, mer ken werkzoekenden dat de situatie op de arbeidsmarkt omslaat. Het aantal werkzoekenden dat actief naar een baan speurt, bedraagt in het tweede kwartaal 61.000. Dat betekent een stijging van 11,1 naar 11,9 procent. Ook het aantal tijde lijke contracten stijgt. Oorzaak is de dalende economische groei. De Intelligence Group verwacht dat dit jaar het aantal vacatures terug loopt ten opzichte van 2018. Ontgroening Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft Zeeland samen met Gelderland nog steeds de laagste werkloosheid: in het eerste kwartaal van dit jaar zocht 3,3 procent van de beroepsbevol king een baan. Daarnaast kampt Zeeland met vergrijzing en ont groening, jongeren die wegtrek ken en niet meer terugkeren. Vaca- tures zijn hierdoor moeilijk in te vullen. De Zeeuwse industrie, bouw en techniek kunnen nauwe lijks nog vakmensen krijgen. Er staan 2800 vacatures open. Drie De Zeeuwse industrie, bouw en techniek kunnen nauwelijks nog vakmensen krijgen jaar geleden waren dat er in deze periode 1000 minder. Ook de ho reca en zorg hebben veel nieuwe handen nodig. Zeeuwse bedrijven zoeken vooral nieuw bloed als ver- vanging van personeel dat met pensioen gaat. Als bedrijven niet aan personeel kunnen komen, remt dat de economische groei van de BV Zeeland. Het tekort aan ge kwalificeerd personeel heerst nog steeds. Dalende WW De conclusie van de Intelligence Group gaat volgens UWV Zeeland dan ook nog niet op voor Zee land. Nicole van der Goorbergh, arbeidsmarktadviseur bij UWV Zeeland, wijst erop dat het aantal WW-uitkeringen in het tweede kwartaal met 6 procent is gedaald naar 4200. ,,We hebben geen sig nalen dat de arbeidsmarkt minder krap wordt. Binnenkort krijgen we nieuwe cijfers over de werkloos- heid, maar ik verwacht niet dat die het beeld veel zullen veranderen." Toch is er een groep werklozen die niet aan de bak komt: oudere werkzoekenden, mensen met een arbeidsbeperking en ook mensen die geen startkwalificatie hebben (mbo-2, havo of vwo). Vooral on der 50-plussers is dat een pro bleem: 45 procent van de werklo zen in deze leeftijdscategorie heeft een te laag opleidingsniveau, waardoor de kansen op een baan klein zijn. Zeeuwse overheden, uitkerings instantie UWV, het team van de Arbeidsmarktregio Zeeland en werkgeversvereniging VNO- NCW Zeeland willen met een ac tieplan deze groep werklozen rijp maken voor een arbeidsplaats. GO 'Ik was 18 en wilde geen korset' Sophie Stockman Groede -Hanneke de Vroe, Stichting Zeeuws Weerzien De arbeidsmarkt koelt af. Solli citanten worden minder vaak benaderd door personeelwer- vers, ze moeten vaker op eigen kracht werk zien te vinden. Ook geven werkgevers minder vaak een vast contract. Zeeland wijkt af van dit landelijke beeld. UWV Zeeland heeft nog geen signa len dat de vraag naar personeel begint te dalen. Ina Magermans (links) en Marijke de Backere laten een dameskorset zien tijdens de herinneringsbijeenkomst. foto boaz timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37