II Poster voor klimaatavond Goes maakt de tongen los 4 Hotel Philippine staat enkele weken voor opening in brand Claude Lelouch krijgt oeuvreprijs in Vlissingen woensdag 7 augustus 2019 VLISSINGEN Film by the Sea eert dit jaar de Franse regisseur Claude Lelouch. In Vlissingen neemt hij volgende maand de Career Achievement Award in ontvangst. De 81-jarige Lelouch (81) brak in 1966 wereldwijd door met Un homme et une femme, de liefdesgeschiedenis rond weduwe Anne (Anouk Ai- mée) en weduwnaar Jean-Louis (Jean-Louis Trintignant). De film won de Gouden Palm van Cannes en twee Oscars. In 1981 boekte Lelouch groot succes met Les uns et les autres, over de belevenissen van vier fa milies tijdens en na de Tweede Wereldoorlog. De film draaide twee jaar in de Nederlandse bioscopen en trok ruim 1 miljoen bezoekers. Tijdens Film by the Sea gaat Lelouchs nieuwe film in première: Les plus belles an néesd'unevie, een vervolg op Un homme et une femme en Un homme et une femme, 20 ans déja (1986). Op het festival van Cannes kreeg de film dit jaar een minutenlange ovatie. ,,Ik beschouwde mezelf altijd als een amateur, omdat ik vind dat het werk van ons - filmma kers - te mooi is om een baan ge noemd te worden", zei Lelouch in een recent interview. ,,Ik pro beerde altijd nieuwe dingen uit. Onlangs nam ik een film op met mijn smartphone. Die is eind dit jaar klaar." Het gaat om La vertu des impondérables, waarvan Le- louch het scenario en de regie voor zijn rekening nam. Korte films en documentaires meege rekend, zal hij daarmee de 64e film afleveren in zijn loopbaan, die bijna zestig jaar omspant. Film by the Sea reikte de afge lopen jaren meerdere oeuvre- prijzen uit onder verschillende namen. De nieuwe festivaldirec teur Jan Doense heeft de prijs omgedoopt tot Career Achieve ment Award. Een korte nacht hebben ze achter de rug. Tegen één uur zijn ze thuis, na een drukke dag in hun mossel restaurant Auberge des Moules. Pakweg drie uur later worden ze alweer gewekt door een collega restauranthouder. Hij heeft verno men dat de brandweer is uitgerukt naar hun hotel. De eerste melding is officieel om vijf voor vier bin nengekomen, zegt officier van dienst Bart van Dorsselaer na een check op zijn mobiele telefoon. Hij kan niet inschatten hoe lang het vuur toen al woedde. De linkerzijde van het hotel, dat met houten panelen is bekleed, staat bij aankomst van de eerste brandweerwagen al in brand. Het vuur moet daarachter zijn ontstaan, in een bijgebouwtje, waarna het naar boven is gekropen, tot onder het dak. Daarop liggen over de volle Na dit weekend zouden we proef gaan draaien. Voor eind augustus hadden we al veel boekingen lengte zonnepanelen. Het maakt de brandbestrijding lastig. Van Dors- selaer: ,,Het bluswater stroomt van de zonnepanelen af, zonder dat het de vuurhaard bereikt." Vijf korpsen zijn uitgerukt, van Mauritsfort (Hoek/Philippine), nen alleen toekijken. Joris staart vol ongeloof voor zich uit, Manon oogt zwaar aangedaan. ,,Bijna alles was klaar voor de opening", vertelt zij. ,,Na dit weekend zouden we proef gaan draaien. Voor eind augustus hadden we al veel boekingen." Drama Jan Lonink, burgemeester van Ter- neuzen en inwoner van Philip pine, komt tegen zeven uur pools hoogte nemen. Hij kent Joris en Manon goed. ,,Het is een drama. Ze hebben hier zo lang aan gewerkt." Officier van dienst Van Dorsse- laer geeft om vijf voor acht het sein brand meester, waarmee de blus werkzaamheden nog niet hele maal zijn afgerond. Joris en Manon vertrekken naar hun tegenovergelegen mosselres taurant. ,,The show must go on", zo spreekt Manon zichzelf moed in. ,,Het wordt weer druk vandaag." Hoe het verder moet met het ho tel? ,,Ik heb geen idee. Het was zo waanzinnig mooi. Elke dag zijn we ermee bezig geweest." Sluiskil, Sas van Gent, Westdorpe en Biervliet. In totaal zo'n veertig brandweerlieden. Die van Bier vliet doen metingen in Philippine. Te hoge concentraties schadelijke stoffen worden nergens gemeten. Een ander korps zorgt voor de aan voer van voldoende bluswater, waarvoor de Braakmanweg is afge sloten. Zonnepanelen worden van het dak gewrikt. Joris en Manon kun- Het is op z'n minst een opvallende poster, die sinds begin deze week in het Goese straat beeld is te zien. Het apocalyptische beeld blijkt een uitnodiging te zijn voor de klimaat avond die de gemeente Goes op 25 september in theater De Mythe houdt. De vroegere RTL- weervrouw Helga van Leur geeft een lezing over de verandering van het klimaat, waarna er een debat is. Het affiche maakt de tongen los. ,,Ik hoop in elk geval niet dat Helga van Leur voorspelt dat de Goese tv-toren onder water komt te staan (door klimaatverandering), want dat zou bij uitstek een voorbeeld zijn van kli- maathysterie", reageert CDA-Statenlid Jef frey Oudeman op Facebook. ,,De gemeente Goes probeert de angst er goed in te houden", twittert het Kapelse raadslid Jordy van Leeu wen (Gemeentebelang). ,,We willen zoveel mogelijk aandacht trek ken voor het evenement", zegt een woord voerster van de gemeente Goes. ,,Daarom ko zen we voor een opvallend beeld. Het is na tuurlijk een extreem voorbeeld van klimaat verandering en we verwachten echt niet dat dit gaat gebeuren, maar hiermee is wel in één oogopslag duidelijk waar het over gaat." Het beeld is gemaakt door het Goese recla mebureau Nilsson. ,,We vinden het juist leuk dat het opvalt en een discussie oproept", zegt de woordvoerster. ,,De reacties zijn over het algemeen heel positief en mensen schrij ven zich volop in. Daar zijn we blij mee." Droom gaat in rook op Twee jaar hebben ze eraan ge werkt, horecaondernemers Manon Tieleman en Joris Jan sen. Ze legden hun ziel en zalig heid in de opbouw van een nieuw luxe hotel in hartje Philip pine: Hotel Marie. Maar gister ochtend, slechts enkele weken voor de opening, sloeg het noodlot toe. Harmen van der Werf Philippine - Manon Tieleman Het vuur zat onder zonnepanelen op het dak. De 137 meter hoge televisietoren van Goes steekt nauwelijks nog boven het water uit. Het lijkt een kwestie van tijd voordat het bouwwerk in de golven ver dwijnt. Op de voorgrond is nog net de staart van vermoedelijk een verdwaalde walvis zichtbaar. Rolf Bosboom Goes Vijf brandweerkorpsen rukten uit voor de brand in Philippine. fotos hv zeeland De poster, die de klimaatavond van de gemeente Goes aankondigt, riep nogal wat reacties op. foto gemeente goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36