'Zeeuwse nuchterheid bij energietransitie' ZEELAND 3 woensdag 7 augustus 2019 Voor Bart en Ellen Boot uit Zierikzee is het Watersnoodmuseum naast de deur. Toch durft Bart te zeggen dat hij er nog nooit is geweest. Met enige schaamte, dat wel. Samen met hun zoontje Jens was gisteren dan toch de dag. ,,Je moet er toch een keer zijn ge weest", zegt hij. De 27,50 euro die ze er aan kwijt waren, hadden ze er dan ook voor over. ,,Het is het zeker waard, maar wel maar voor één keer. Het is niet goedkoop. Je bent er liever iets minder aan kwijt, maar het kan. Dus we doen het ook." Hij begrijpt dat het onderhoud best wat kost. ,,Ik denk ook dat het best duur was om de kleine bioscoop hier neer te zetten. Het ziet er hier allemaal gewoon goed uit." De boerderij van zijn ouders, is te zien in het boek over de Waters noodramp. Tenminste, het dak ervan. De rest staat onder water. Jens kijkt nieuwsgierig toe. ,,Je weet natuurlijk niet of hij alles echt begrijpt", zegt El len, ,,maar het is wel belangrijk dat hij dit gezien heeft. Hij moet weten wat er tijdens de Watersnoodramp is ge beurd." Ze houden ervan om een dagje weg te gaan in Zeeland. Maar toen ze na dachten wat ze eraan kwijt waren, moest er toch een gesprek komen. ,,We gaan ieder jaar naar Concert at Sea", zegt Bart. ,,Voor twee dagen wa ren we 300 euro kwijt. Voor Beach- boom bijna 200. Afgelopen weekend hadden we het er nog over. Het is ei genlijk echt veel geld." WATERSNOODMUSEUM Het gezin van Mark Man- gelmans uit het Noord Hollandse Beets is deze zomer op vakantie in Zee land. Met zijn vrouw en twee dochters bezocht hij gisteren Neeltje Jans. ,,De entree was bij elkaar zo'n 60 euro. We hebben hier ook wat gegeten, dat kostte 30 euro. Eten en drinken meenemen gaat hier moeilijk. Dat wordt ook snel warm." Daar komt ook nog 7,50 euro parkeerkosten bij. Ook wilden zijn dochters op de foto met een zee hond, wat nog 10 euro kostte. ,,100 euro. Voor drie uurtjes Hij kijkt er bedenkelijk bij. ,,Maar het gaat om de kinderen. Zij lachen en hebben een leuke dag ge had. We zijn op vakantie, dan is alles geoorloofd. Te genwoordig betaal je toch absurde prijzen voor een dagje uit. Laatst gingen we naar Mini Mundi. Dat kostte 50 euro voor een anderhalf uur", zucht hij. Toch is er volgens hem ook wel wat voor te zeg- gen. ,,Zij moeten ook wat verdienen. Alles moet toch onderhouden worden. In Noord-Holland is het niet anders. Daar betaal je ook veel geld voor een dagje uit." Zij heeft de coalitieakkoorden die de afgelopen maanden in elke pro vincie zijn gesloten, laten analyse ren. Daaruit blijkt dat de energie transitie hoog op de provinciale agenda staat. Er wordt in elk coali tieakkoord volop aandacht aan be steed en de provincies zijn zich dui delijk bewust van hun taak en ver antwoordelijkheid op dit gebied. Toch mag het allemaal wel wat concreter, vindt de NVDE. Vaak worden alleen de landelijke ambi ties herhaald. Dat geldt op onderde len ook voor Zeeland, bijvoorbeeld als gaat om provinciale doelstellin gen om CO2- en klimaatneutraal te worden en het verduurzamen van het openbaar vervoer. Ook staat in het Zeeuwse coali tieakkoord niet hoe de eigen be drijfsvoering en het wagenpark van de provincie duurzamer moeten worden. Grijze waterstof Op enkele punten is Zeeland wel concreet. De provincie geeft bij voorbeeld 'absolute prioriteit' aan het vergroenen van waterstof in het industriële verbruik. Grijze wa- terstof dat wordt geproduceerd door aardgas te kraken zou plaats moeten maken voor groene water stof. Die ontstaat door elektrolyse Onze beleidsmensen hebben elektrische auto's tot hun beschikking als ze op reis moeten met groene stroom. De NVDE baseert zich uitsluitend op wat in de akkoorden is vermeld. ,,De conclusie is volgens mij dat alle provincies hun verantwoordelijk heid pakken als het gaat om de energietransitie", reageert gedepu teerde Jo-Annes de Bat. ,,Het lijkt me logisch dat in de co alitieakkoorden vooral de ambitie staat. De uitwerking komt in de re gionale energiestrategieën. Als Zee land hebben we, als eerste regio, de concepten daarvan gereed. Die zijn naar alle colleges (gemeenten, wa terschap en provincies) gestuurd. We lopen daarmee echt voor." Dat geldt ook voor de afspraken om in 2050 te komen tot een CO2- neutrale industrie in Zeeland (Smart Delta Resources) en de visie die samen met de landbouw- en natuur- en milieuorganisaties wordt opgesteld. ,,Dat concept ronden we na de zomer af", aldus De Bat. ,,Dus in al gemene zin durf ik te stellen dat we op de goede weg zijn. En dat we ook een beetje nuchter Zeeuws doen: stap voor stap, met voortdurend aandacht voor een breed draag vlak." Wagenpark Het verduurzamen van de eigen be drijfsvoering is lastiger, omdat de provincie ondergebracht is in de Abdij. Het wagenpark wordt wel geleidelijk duurzamer. ,,Onze beleidsmensen hebben elektrische auto's tot hun beschik king als ze op reis moeten", zegt De Bat. ,,De buitendienst en de dienst auto's gaan ook over bij de volgende vervanging. Ook daar geldt: het moet wel kunnen." NEELTJE JANS BiPflrj ,,We hebben echt een leuke dag gehad", zegt Pim Steendijk als hij met zijn vrouw en kinderen naar buiten komt. Voor iets minder dan 50 euro waren ze tweeënhalf uur zoet. ,,Toen waren de kin deren op", zegt hij la chend. Ze kochten de kaarten online en dan ben je wat goedkoper uit. De jongste dochter van 8 maanden mocht gratis het park in. ,,Het is best duur, maar zeker niet te duur. Je kan hier een hele dag zijn", zegt zijn vrouw Ma rije. ,,De kinderen zijn al leen zo moe van het spe len, dat ze naar huis wil len." Volgens de twee kregen ze waar voor hun geld. ,,We betalen veel, maar dat zorgt er ook voor dat we nog een keer kunnen", vertelt Pim. ,,Het onder- houd zal best wat kosten en ze hebben hier heel veel voor kinderen. Ook moeten die dieren ver zorgd worden." Het park maakte erg veel indruk op zijn dochters. ,,Ze hebben pootje geba- den, met water gespeeld en zelfs een dolfijn gezien. Nu is de batterij leeg", lacht hij terwijl hij aan zijn broek wordt getrok ken door Viènn. ,,Papa, gaan we naar huis?", vraagt ze. Moe maar vol daan gaan ze weer terug naar Goes. euro... voor drie uurtjes' y Bart en Ellen Boot uit Zierikzee laten zoon Yannes het huis van Bart zijn ouders zien in het Watersnood museum. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Mark Mangelmans en dochter Fayen. Provincies hebben hun mond vol van duurzame energie, maar het lijkt nog te ontbreken aan con crete acties op korte termijn. Dat concludeert de Nederlandse Vereniging Duurzame Energie (NVDE). Rolf Bosboom Middelburg -Jo-Annes de Bat, gedeputeerde Marije, Nika, Pim en Viènn Steendijk uit Goes. FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35