Peperdure uitstapjes CU wil zoet water uit zonnepanelen halen Rottentje r Flinke groei aantal hotels in Zeeland Prijzen voor een dagje uit gaan de lucht in. Het CBS meldt dat de consument gemiddeld 17 procent meer moet betalen dan vijf jaar geleden. Maar zijn de Zeeuwse uitjes het waard? 2 DAGJE UIT PRIJSSTIJGING Commentaar Iet het gezin naar de bioscoop, de dierentuin of het pretpark. Het loopt vandaag de dag al gauw in de pa pieren. Een dagje uit is flink duurder geworden ten op zichte van vijf jaar geleden. Vooral musea en dierentuinen heb ben de prijzen van hun tickets opgeschroefd. Een prijsverho ging van 17 procent in vijf jaar is zeer fors. De consumentenprij zen stegen in die periode met 7 procent. Nu vergt de exploita tie van musea en dierentuinen ongetwijfeld meer geld dan de gemiddelde attractie, maar 10 procent bovenop de gemiddelde prijsstijging is een wenkbrauwfronsende verhoging. Ook de en treeprijs van attracties en evenementen, bioscopen, theater en concerten is 10 tot 14 procent toegenomen. Of de bezoeker daar ook meer voor krijgt, is onduidelijk. Ook vervoer kost meer geld. Parkeertarieven zijn in vijf jaar tijd met 14 procent omhoog gegaan, kaartjes voor het open baar vervoer met 11 procent. Nog even langs de hamburgertent kost 15 procent meer dan in 2014. Zo is een uitstapje een aan slag op de portemonnee van Jan Modaal geworden. En die merkt toch al weinig van de economische bloei. De inkomsten belasting is weliswaar gedaald, maar dat voordeel wordt teniet gedaan door hogere zorg- en energiekosten. Ook boodschap pen zijn door een btw-verhoging duurder geworden. Wie toch een dagje in een pretpark of dierentuin stuk wil slaan en de kosten binnen de perken wil houden, kan het best online tickets kopen. Dat scheelt per gezin zo tientallen euro's met kassaprijzen. Zo is een uitstapje een aanslag op de portemonnee van Jan Modaal geworden Zonnepanelen kunnen voor Zee land een bron van zoet water wor den. De Christenunie wijst op er varingen in het Midden-Oosten waar onder de panelen door middel van verdamping en een membraam uit zeewater zoet water wordt ge wonnen. De techniek is beschreven in het blad Vork. De fractie van de Chris tenUnie in Provinciale Staten wil dat in Zeeland een proef wordt ge nomen met deze schoonwaterzon- nepanelen. Geschat wordt dat in onze provincie per vierkante meter zonnepaneel per uur een liter zoet water kan worden geproduceerd. Tweehonderd vierkante meter pa nelen zou voldoende water opleve ren voor één hectare akkerbouw grond. ALMANAK Ze waren hotels gewend, dat Vlissingse stel dat onlangs een camper kocht en testte op een camping aan de overkant. Van uit luxe stoelen keken ze toe hoe de buren, een ouder stel, op hun knieën in een koepeltentje rom melden met een gasstelletje. ,,Je zult maar op je zestigste in De CU-Statenleden Lars Jaco- busse en Jan Henk Verburg wijzen in vragen aan het dagelijks provin ciebestuur op deze techniek. Zee land kan in hun ogen een proefge bied worden waarin met zonnepa nelen de productie van elektriciteit en de ontzilting van zeewater ge combineerd wordt. Een vierkante meter zonnepaneel kan per uur een liter zoet water produceren Jacobusse en Verburg willen dat de provincie bij het verlenen van vergunningen van (grote) zonne- parken toetst of de winning van zoet water mogelijk is. zo'n rottentje zitten'', zei de Vlissingse later tijdens het tan denpoetsen in het sanitairge- bouw. Haar man knikte. ,,Ik zou er niet aan moeten dénken." Op dat moment zwaaide een toiletdeur open. Het was de buurman, breed glimlachend. „Goedenavond!" Ook SP stelt vragen over 'vakantieagent' Verdachte misdrijf Parc Zonnehove blijft in de cel MIDDELBURG Tbs van Axelaar weer verlengd Luisa, Tina, Yannes en Oliver Trautwein (vlnr) lopen hand in hand het Arsenaal uit. foto lex de meester Hand in hand komt het gezin Trautwein uit het Duitse Saar- brücken het Arsenaal in Vlissin- gen uit. Ze verblijven twee we ken in Cadzand-Bad. Zo'n twee uur lang hebben ze rondgelopen in het piratenmuseum. Voor 48 euro konden ze met zijn vieren naar binnen. Voor zijn zoon Yannes hoefde Oliver niks te be talen. ,,Ik vind het best goed- koop", zegt hij. ,,In Duitsland kost een dagje uit meestal wat meer dan hier." Vanuit de uit kijktoren hebben ze Vlissingen van een grote hoogte kunnen zien. ,,Hier heb je echt waar voor je geld" zegt Oliver. ,,De kinderen konden hier veel leuke dingen doen. Je doet het voor hen. Als zij een leuke dag heb ben, mag het best wat kosten." Landelijk groeide het aantal hotels in die periode met bijna 2000: van 3400 naar 5340. Dat gebeurde vooral in de omgeving van Amster dam. Daar is het aantal onderko mens sinds 2010 verdubbeld, on danks een hotelstop in de hoofd stad zelf. Afgezet tegen het aantal inwoners zijn de meeste hotels te vinden in het deel van Zeeland boven de Westerschelde. Daar staan er in middels 210, terwijl dat er negen jaar geleden nog 145 waren. Vooral de laatste twee jaar is er sprake van een duidelijke stijging. In Zeeuws-Vlaanderen is de toe nemende trend minder duidelijk. Dit jaar zijn er afgerond 65 hotels geteld: 15 meer dan in 2010, maar iets minder dan vorig jaar. Vorig jaar overnachtten 938.000 bezoekers van Zeeland in een hotel of een pension. Dat was een forse toename ten opzichte van 2017, toen het nog om 811.000 gasten ging. woensdag 7 augustus 2019 II Theo Giele Middelburg Tip? redactie@pzc.nl DEN HAAG Na het CDA heeft ook de SP Kamervragen gesteld over de inzet van 'vakan tieagenten' op Schou- wen-Duiveland. De ge meente Schouwen-Dui- veland heeft vakantiewo ningen beschikbaar ge steld aan agenten die in de zomer diensten willen draaien op het eiland. SP- Kamerlid Ronald van Raak wil van de minister weten of hij bij het bepa len van de politiecapaci teit rekening houdt met het toerisme. Hij vraagt zich af of het tekort aan agenten in de vakantietijd iets te maken heeft met de vacaturestop die de politie een aantal keren heeft gekend. OOSTKAPELLE De man die wordt ver dacht van betrokkenheid bij de dood van een 78- jarige vrouw in Oostka- pelle blijft nog eens 30 dagen langer vastzitten. Dat heeft de rechtbank besloten. De man werd 29 mei op gepakt op appartemen tencomplex Parc Zonne hove in Oostkapelle. Hij wordt verdacht van be trokkenheid bij de dood van 78-jarige medebe woonster. Ze overleed op 24 mei. Volgens de politie is de vrouw door een misdrijf om het leven ge bracht. De rechtbank in Middel burg heeft de tbs met voorwaarden van de 43- jarige Axelaar A. de V. met één jaar verlengd. Ook heeft de rechtbank een van de voorwaarden wat versoepeld. Daar mee krijgt De V. meer verantwoordelijkheid en vrijheid op zijn weg naar zijn resocialisatie. Die versoepeling houdt in dat De V. zich alleen nog aan een controle op het gebruik van drugs moet onderwerpen als de re classering zich daarover zorgen maakt. De V. werd 2011 veroordeeld voor enkele gewelds- en vermogensdelicten. 'Honderd Koen Florusse Vlissingen In tien jaar tijd heeft Zeeland er 80 hotels bijgekregen. In 2010 ging het nog om 195 accommo daties. Inmiddels is dat opgelo pen tot 275, zo blijkt uit een ana lyse van datadienst LocalFocus, op basis van CBS-cijfers. Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34