23 Nederland in de halve finale Zilveren plak voor Van Duijn Goede start Oranjeteams HOCKEY EK VROUWEN EN MANNEN Lidewij Welten (29) speelde 200 interlands en won alle grote hockeytitels minstens één keer. „Vier keer goud op het EK is toch gaver dan drie keer?'' Niet alleen waren de ouders van hockeyster Lidewij Welten aanwe zig bij ongeveer 190 van de 200 in terlands die hun dochter overal ter wereld speelde, ze bewaren ook een hoop. Een tijdje geleden kreeg de aanvalster oude MSN-gesprekken onder fl ogen. Ze waren uit 2008. Welten was toen 18 en stond in Peking aan de KiH vooravond van haar olympische debuut. Pa en ma zouden later in vliegen om er getuige f JL van te zijn. „Als ik dat nu teruglees, hoe ik daar praatte: echt hi larisch", vertelt Welten op een zon nig terras in Hui zen. ,,Ik vond het wel vet en gaaf, maar was totaal niet overdonderd of zo. Voorafhad ie dereen het over de gigantische eet zaal en het olympisch dorp. Ik zei: mwah, ja, best groot.'' Ze herinnert zich een groepsge sprek tijdens diezelfde Spelen, waarin veel speelsters hun span ningen en onzekerheden deelden. ,,Toen ze bij mij kwamen, zei ik al leen maar: ja, nou, ik vind het hier eigenlijk wel leuk. Echt, ik kreeg méts mee. Die onbevangenheid heeft me alleen maar geholpen. Ik voelde geen druk of spanning. Maar dat vrolijke en frivole zit ook ge woon in mijn karakter en mijn spel. Nog steeds.'' Ticket voor Tokio Het is even geleden, maar de tijd is omgevlogen, zegt ze. Elf jaar later is Welten samen met Eva de Goede de meest ervaren speelster van Oranje. Op het EK in Antwerpen, dat eind volgende week begint, kan het team zich met de titel verzeke ren van een olympisch ticket voor Tokio. Het moeten de vierde Spelen worden voor Welten, die na Peking ook goud pakte in Londen (2012) en zilver in Rio de Janeiro (2016). Daar- De olympische finale van 2016 hebben we weggegeven. Die titel was van ons naast won ze twee wereldtitels, drie EK's, een Champions Trophy, twee World Leagues en onlangs de nieuwe Pro League. ,,Ik krijg vaak de vraag waarom ik nog hockey, omdat ik alles al heb gewonnen. Simpel: ik vind het spel nog leuk, net als de omgang en dynamiek met die meiden in een team. En ik houd van winnen. Ik ben een soort Dagobert Duck, ik wil al het goud. Het is echt wel vet om een EK te winnen, hoor. En vier keer is dan toch gaver dan drie keer?'' Natuurlijk heeft ze niet meer in elke training zin. ,,Laatst was ik ja rig, op vakantie, en dacht ik: we gaan lekker uit ontbijten, genieten van de ochtend. Maar we moesten shuttles lopen. Nou, daar gingen we. Gelukkig heb ik een vriend die me enorm steunt en zelfs mee rent. Ik heb het vroeger vaak genoeg alleen moeten doen.'' Als goud de norm is, doet verlie zen extra pijn. Maar revanche is geen motivatie, stelt Welten. De nederlaag in de olympische finale van Rio, na shoot-outs tegen Groot- Brittannië, valt op geen enkele ma nier te repareren. ,,Vier jaar later zijn beide teams totaal veranderd, dus dat kun je geen revanche noe men.'' Wel vormt de verloren finale een persoonlijke drijfveer. ,,Ik denk vaak genoeg: die titel was van ons. Als we die wedstrijd een paar keer overspelen, winnen we 'm elke keer. We hebben 'm weggegeven. Goud op een EK en WK is hart stikke mooi, maar de Olympische Spelen winnen is magisch. De mei den in dit team die het nog niet hebben meegemaakt, verdienen het ook om dat ultieme gevoel te er varen.'' Verboden terrein Eind vorige maand was Oranje op een korte trainingsstage in Japan, inclusief tweedaags bezoek aan Tokio. Het olympisch hockeysta- dion was nog niet helemaal af, het veld was verboden terrein. Toch voelde Welten van achter een hek de kriebels. ,,Je visualiseert het al een beetje. Je ziet het voor je, hoort het stadiongeluid en voelt de vibe die er straks zou kunnen hangen. Het klinkt héél zweverig, ik weet het.'' woensdag 7 augustus 2019 KORFBAL Oranje heeft eenvoudig de halve finale gehaald op het WK in Zuid- Afrika. De ploeg van bondscoach Wim Scholt- meijer versloeg Duitsland met duidelijke cijfers: 25-9. Bij rust stond het al 13-3. De kwartfinale in Durban was een herhaling van de EK-finale van vorig jaar. Destijds werd het 21-6 voor de Nederlandse korfbal lers. Marjolijn Kroon was op dreef, ze scoorde zes keer. Nederland, het beste korfballand ter wereld, is op weg naar de tiende we reldtitel. SCHOONSPRINGEN Celine van Duijn (foto) is er niet in geslaagd om haar Euro pese titel op de 10-meter- toren te prolongeren. In Kiev noteerde Van Duijn een totaalscore van 304,50; goed voor zilver. Ze bleef met haar score ver verwijderd van het goud dat ging naar de Oe kraïense Sofia Lyskoen. Voor eigen publiek kreeg ze van de jury in totaal 330 punten. Van Duijn zag de Russische Joelia Timosji- nina nog akelig dichtbij komen. Timosjinina moest genoegen nemen met brons op 0,05 punt. BEACHVOLLEYBAL Alexander Brouwer en Ro bert Meeuwsen zijn het EK in Moskou begonnen met winst. Het als twaalfde ge plaatste Nederlandse duo was in drie sets te sterk voor de Oostenrijkers Cle mens Doppler en Alexan der Horst: 16-21 21-18 15-12. Het andere Nederlandse mannenkoppel, Christiaan Varenhorst/Steven van de Velde, verloor de eerste groepswedstrijd van het Zwitserse duo Adrian Hei- drich/Mirco Gerson: 16-21 21-19 15-11. Bij de vrouwen won het als elfde ge plaatste duo Joy Stubbe/Marleen Ramond- Van Iersel van de Russin nen Ksenia Dabizja en Darja Roedych: 21-18 21-17. 16 T/M 25 AUGUSTUS IN ANTWERPEN TV NPO 'Ik ben Dagobert, ik wil al het goud' Rik Spekenbrink Huizen Lidewij Welten drijft de bal op namens Oranje. Inzet: als 18-jarige inter national in 2008. FOTO'S ORANGE PICTURES, ANP -Lidewij Welten (29)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23