Dagje uit duur? Valt best wel mee O Scholen kiezen vaker voor Spaans of Chinees Champions League j Prinsesirene I Brigade JOL Walcheren Ajax herpakt zich na matige eerste helft tegen PAOK: 2-2 verloor meeste militairen in Nederland »P8&9 Als de kinderen een leuke dag hebben, mag het best wat kosten, zo redeneert de familie Trautwein. Het Duitse gezin bezocht gisteren het Arsenaal in Vlissingen en moest 48 euro neertellen. „Best goedkoop. In Duitsland kost een dagje uit meestal meer dan hier'', zegt vader Oliver. Voor het Duitsland Instituut Am sterdam (DIA) reden om de nood klok te luiden. „Scholen kunnen zeggen: we vinden geen docent Duits, dus we gaan Spaans geven. Dat is schandalig. Iedereen moet de buurtalen leren'', stelt Synke Hotje van het landelijk kenniscentrum over Duitsland. Eén van de belang rijkste argumenten: Duitsland is onze grootste handelspartner, goed voor een waarde van bijna 190 mil jard euro in 2018. Naast het verplichte Engels in de onderbouw van havo en vwo moe ten middelbare scholen Frans en/of Duits geven. Eén van deze twee vreemde talen mogen ze vervangen door bijvoorbeeld Spaans of Rus sisch. Op het vmbo zijn Duits en Frans al niet meer verplicht. Het aantal leerlingen dat examen Frans doet, neemt af, en er zijn al vmbo- scholen die een streep door Duits Probeer in Frankrijk of Duitsland eens in het Engels te communiceren. Dat lukt vaak niet zetten omdat het lastig is om do centen te vinden. Het instituut vreest dat de ver plichting voor een tweede mo derne vreemde taal bovendien ver valt nu het ministerie van Onder- wijs werkt aan een vernieuwing van alles wat scholieren moeten weten, Curriculum.nu genaamd. ,,Frans en Duits worden in één adem genoemd met Turks, Ara bisch, Chinees, Spaans. Wij zijn bang dat scholen meer vrijheid krijgen om Duits te schrappen'', verklaart Hotje. Taaldocenten, maar ook andere belangenorganisaties vinden even eens dat Duits en Frans voor meer leerlingen verplicht moeten wor den. „Probeer in Frankrijk, Italië of Duitsland in het Engels te commu niceren. Dat lukt vaak niet", ver klaart Jos Brink, lerarenopleider Frans aan de Hogeschool van Arn hem en Nijmegen en een van de pleitbezorgers van het Manifest Buurtalen. Bovendien vraagt het bedrijfsle ven bij tal van vacatures kennis van de buurtalen. Duits is vooral voor vmbo'ers belangrijk, stelt Carel van der Burg, secretaris van de sectie Duits bij docentenvereniging Le vende Talen. ,,Juist mensen met een mbo-opleiding komen veel in aan raking met Duitstaligen, zoals chauffeurs of verkopers, maar ook in de horeca. Als het Duits echt ver dwijnt, komt het bedrijfsleven in het geweer." P4 Nieuwsmedia »P7 ZEELAND 2 Duits dreigt onderspit te delven Het vak Duits is in gevaar. Dat stelt het Duitsland Instituut Am sterdam (DIA). Docenten zijn moeilijk te vinden en scholen kiezen vaker voor talen als Spaans, Chinees of Russisch. Ellen van Gaalen Amsterdam —Jos Brink, lerarenopleider woensdag 7 augustus 2019 23°C Vanmiddag verspreid buien pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1