en voor jezelf 6 f 7 A Gr Een weiland genaamd Kanaan 19 Waarvan akte T t L Hij heeft het van de akte verbroken en alles uit elkaar getrokken! Krentenbroden bestaan niet meer. Dat wil zeggen: in het notariaat. Een kren tenbrood is een akte met veel 'ren vooien': met vulpen door de notaris in de kantlijn aangebrachte correcties en aanvullingen, met daarbij een paraaf van alle partijen en de notaris. Door al die renvooien kan de akte er behoorlijk gehavend uitzien. Krentenbroden dateren uit de tijd dat notaris klerken en typistes met bloed, zweet en tranen aktes van soms tientallen pagina's op hun Rem- mington of Olivetti uittypen. Monnikenwerk waarbij onvermijdelijk fouten worden gemaakt. Vandaar de opluchting bij medewerkers van notariskantoren als de komst van de computer alles eenvoudiger maakt. Aktes met renvooien overtypen: daar is mijn medewerker Dirk-Jan een kei in. Als notaris klerk is het onder meer zijn taak van de akten afschriften te maken waarbij de renvooien on zichtbaar in de tekst moeten worden opgeno men. Werk waar hij eer mee inlegt om het alle maal zo snel en foutloos mogelijk te doen. Misschien denkt Dirk-Jan, die waarschijnlijk al lang gepensio neerd is, nog weleens aan de kapitale fout die hij maakte. Al heb ik hem vele jaren niet meer gezien, Dirk-Jan staat me nog helder voor de ogen. Een ouderwets degelijk geklede vrijgezel van eind 30 die nog bij zijn ouders woont. Een brave, wat wereldvreemde jongeman die is aangesloten bij een streng kerkgenootschap, waar hij tijdens de twee zondagse kerkdiensten het orgel bespeelt. Niet onver zegel van dienstelijk, begrijp ik van kennissen die hem wel- eens hebben horen spelen. de opdracht een afschrift te maken van een uitzon derlijk dik krentenbrood, met talloze, met een lak zegel aan de akte gehechte, bijlagen. Een grote klus, waar hij zich met gebruikelijke ijver op stort. Ik heb er alle vertrouwen in dat het goed komt. Maar als ik een dag later zijn kamer binnen loop, zie ik naast zijn typemachine een stapel losse papieren liggen. Dirk-Jan heeft het zegel van de akte verbroken en alles uit elkaar getrok ken. Een doodzonde in het notariaat. Hij heeft het gedaan, vertelt hij schuldbewust, omdat hij een renvooi niet goed kon lezen en dus ook niet overtypen. Welk renvooi dan, vraag ik. Hij wijst het aan: Een weiland genaamd Kanaan, staat in de kantlijn. Het is de naam van een stuk grond, maar de Bijbelse formulering moet hem als zwaar gelovig persoon als onverwachte vin gerwijzing van hogerhand zijn voorgekomen. Reglementair gezien moet ik melding maken van het verbroken zegel. Maar dat levert een hoop gedoe op. Ik hou het daarom onder de pet, verzegel de akte zelf weer en overtreed dus, mea culpa, de wet. Er kraait nooit een haan naar. En zeker geen drie keer. Als een van de ouders de verplichtingen niet nakomt en je hebt niks op papier staan, sta je bij de rechter met lege handen ,,Ik weet dat een testament bij jonge stellen geen prioriteit heeft. Toch is het handig om al tij dens de zwangerschap een testament op te stellen: dan is de voogdij maar geregeld en kan een kind erven als één van de ouders wegvalt.'' In een testament staat wat er ge beurt als jij er niet meer bent. Dat kun je zo uitgebreid beschrijven als je wilt. Zomer: ,,Er staat altijd iets in over hoe je bezittingen en schulden worden verdeeld. Maar je kunt ook passages opnemen over hoe je de uit vaart geregeld wilt hebben. Of dat de kinderen opgevoed moeten worden volgens een bepaald gedachtegoed.'' Een testament opstellen kost bij notariskantoor Zomer zo'n 600 euro voor twee personen, maar het kan bijvoorbeeld ook via de Hema Nota risservice voor 172,50 euro per persoon. Goed om bij voorbaat te weten: een testament opstellen is niet bepaald gezellig. ,,Ik vond het één groot slechtnieuwsgesprek waar je door heen moet'', zo ervoer Zomer het zelf. ,,Wat gebeurt er als je uit elkaar gaat? Wat gebeurt er als je dood gaat? Wat als de hele familie onder de trein komt? Het was goed om het zelf een keer te ervaren, want nu weet ik wat mijn klanten doormaken.'' Zomers tip is dan ook: zoek een notaris die bij je past. ,,De ene notaris pakt het zakelijk aan, de ander per- naar Londen liep het uiteindelijk nog goed af, de toestemming werd ter plekke geregeld. Maar voortaan zorgt Zomer netjes van tevoren voor een ingevulde verklaring 'toestemming reizen met kinderen naar het buiten land'. Dat kan via de website van de gemeente waar je woont, of via rijksoverheid.nl. Denk ook aan het toestemmingsformulier als een vriendje of vriendinnetje van zoon- of dochterlief meegaat op vakantie. Bij een (onverwachte) persoonscontrole in een Schengenland kan het eveneens veel gedoe sche len als je een toestemmings formulier kunt jJ overleggen. En nog een laat- ste punt van aan- dacht: ook gehuwde V ouders hebben toe stemming van de part ner nodig om alleen met hun kind te reizen! soonlijk. Ik zou ge woon even bellen om te kij ken of het klikt. Of loop binnen bij een inloopspreekuur. Dat is vaak gratis.'' Die keek haar recht in de ogen en zei: "U gaat niet vliegen." Zomer: ,,Ik reageerde verbaasd. 'Pardon, hoezo niet?' Bleek ik toestemming van de vader te moeten hebben om met mijn kind, dat een andere achter naam heeft, te kunnen vliegen naar een land buiten het Schengen- gebied. Ik had werkelijk geen idee dat dat moest!'' De ondervraging in het benauwde hokje die volgde, staat Zomer en haar dochter nog steeds helder voor de geest. De regeling is er om kinderont voeringen te voorkomen, vandaar de strenge behandeling. Met het tripje 5 Ouderschapsplan verplicht bij scheiding woensdag 7 augustus 2019 Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Dirk-Jan krijgt op een dag -JANIEN ZOMER vies van nota ris Janien Zomer is toch echt: regel het al als het kind on derweg is. 4 Toestemming voor reizen naar het buitenland Enkele jaren geleden ging Janien Zomer met haar dochter van 12 een weekendje naar Londen. Met de koffers gepakt en tickets in de hand, toonde ze op Schiphol haar paspoort aan een douanier. Wie kinderen heeft en besluit uit elkaar te gaan, is verplicht een ouderschapsplan op te stellen. Dat geldt ook voor ongehuwd samen wonenden, al gebeurt dat in de praktijk vaak niet. Zomer tipt: doe het maar wel. Al is maar op een half A4'tje. ,,Je moet iets regelen over de financiële zorg en wie wanneer voor de kinderen zorgt. Als een van de ou ders die verplichtingen niet nakomt en je hebt niks op papier staan, sta je bij de rechter met lege handen.'' Bij gehuwden moet het ouder schapsplan bij de officiële scheiding worden overlegd. De zaken in een ouderschapsplan variëren volgens Zomer van kleine praktische tot grote officiële onderwerpen. ,,Zoals bij wie het kind het hoofdverblijf heeft en wie het paspoort beheert. Maar ook: welke bedtijden hanteren we? En wie brengt het kind naar de voetbal?'' Zo'n plan kun je opstellen met een mediator of met een notaris, al zijn er online ook checklists te vin den om het zelf te doen: bijvoorbeeld op de site van het Juridisch Loket. Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19