GELD Wat je goed moet regelen voor je kind o e R Zomers schepijs uit eigen keuken 1 2 18 Test Betaalbare ijsmachines Een kind op komst? Leuk! Maar behalve de babykamer inrichten moet er officieel het een en ander voor worden geregeld. Wat precies? Notaris Janien Zomer (48) van Zomer Notariaat in Hengelo geeft vijf to-do's voor (aanstaande) ouders. Nipte winnaar Prima ijs uit eenvoudige machine Domo DO2309I Prijs: €38 Dit is een prima en degelijke ijsmachine. Je monteert het motorblok op de bo venkant van de ma chine, zet 'm aan en meer mogelijk heden heb je niet. In onze test was het ijs prima van smaak en ook de structuur was dik in orde. Met 3 kilo Bolletjes voor een prikkie Voor vaders: vraag gezamenlijk gezag aan In alle andere gevallen is de blije aangever, na de officiële erkenning van het kind, juridisch gezien wel de vader, maar nog géén wettelijk verte genwoordiger. En dat is een belang rijk verschil, zegt notaris Janien Zo mer. ,,Als de vader geen wettelijk verte genwoordiger is, heeft hij geen gezag over het kind. Dat betekent dat hij niet voor officiële zaken mag teke nen, zoals het openen van een bank rekening of de aanmelding bij een school. Dat wordt vooral vervelend als de ouders uit elkaar gaan. De va der moet dan voor officiële zaken toestemming aan de moeder vragen. Zij kan - als de scheiding grimmig is verlopen - weigeren die te geven.'' De ambtenaar op het gemeente huis wil de kersverse vader nog weleens tippen om dat gezamenlijk gezag aan te vragen. ,,Maar vaak zijn die vaders nog zo van het padje dat die boodschap niet echt doordringt'', zegt Zomer. Geen nood: gezamenlijk gezag kun je via een formulier aanvragen op rechtspraak.nl. Dat is kosteloos en hoeft niet via de rechter of een zit ting, zoals sommigen denken. Regel de voogdij voor je kind Vaak zal de voogd een familielid zijn, al heeft Zomer zelf een goede vriendin gevraagd als voogd voor Een testament opstellen is één groot slechtnieuws- gesprek haar kinderen. ,,Dat heb ik met haar overlegd en zou je ook - als ze oud genoeg zijn - aan de kinderen zelf kunnen vragen. Ik kan me dat van mijn eigen ouders herinneren. Zij stelden ons op een gegeven moment de vraag: stel dat er iets met ons ge beurt, bij wie zou je dan willen wo nen?'' Bij de voogdij komt ook punt 1 weer om de hoek kijken. Als de vader niet de wettelijke vertegenwoordiger is, zal hij bij overlijden van moeder ook niet automatisch voogd worden. ,,En als moeder dan een andere voogd in haar testament heeft staan, moet die vader de voogdij bij de rechter aanvechten. Daar zit je niet op te wachten.'' De voogdij kun je vastleggen in een testament. Of met je DigiD in een losse voogdijbenoeming via rechtspraak.nl. 3 Stel op tijd een testament op woensdag 7 augustus 2019 GO Wie een ijsmachine koopt, heeft grofweg twee keuzes: een goedkoper exemplaar dat ijs van voldoende kwaliteit maakt of een dure versie die zeer goed ijs aflevert. De dure apparaten zijn zelfvriezend, kosten enkele honderden eu ro's en zijn groot en zwaar. BesteProduct.nl test drie aanraders uit de goedkope categorie. Deze ijsmachines met koelelement kosten min der dan 50 euro. Ze zijn klei ner en handzamer dan hun duurdere broertjes en passen makkelijker in je keuken. De ijskwaliteit is wel duidelijk minder, maar ons testpanel zocht drie exemplaren uit die toch een smakelijk ijsje afle veren. Princess 282605 Prijs: €47 Deze Princess komt qua smaak en structuur als beste uit de test, al zijn de verschillen met de concurrenten in dezelfde prijscate gorie klein. Het uiter lijk is met zwarte en rvs onderdelen niet origineel, maar degelijk oogt hij wel. Alleen het plastic ijsmes dat in de machine draait oogt fragiel, al hebben de meeste andere apparaten ook een plastic ijsmes. De machine heeft een inhoud van anderhalf liter en de geïnte greerde timer is een welkom extraatje. Voor minder dan 50 euro een prima prijs- kwaliteitverhouding. heeft de Domo een beschei den gewicht en door het trans parante deksel zie je het ijs ontstaan. De inhoud van de ijsemmer is een liter. Een inge bouwde timer ontbreekt, dus hou je stopwatch bij de hand. Voor 38 euro hoor je ons niet klagen. Al is er geen Italiaanse designer aan te pas gekomen bij dit exemplaar van wit plastic. Tristar YM-2603 Prijs: €31 De minst indrukwekkende de minst prijzige van het stel. Met speelse blauwe kleuren en goedkoop ogende plastic onderdelen, zou je haast denken dat dit een speelgoed apparaat is. Zo heb ben we twijfels bij de clipjes van het en TRISTAR deksel die erg fragiel ogen. Voorzichtigheid is geboden. De bediening is net zo simpel als het ontwerp: motor op het deksel klemmen, op het knopje drukken en klaar. Met een formaat van 20 bij 25 centimeter en een inhoud van 0,8 liter is de Tristar bescheiden en klein. Het ijs scoort vol doende, maar is niet van topkwaliteit. Geen gedoe als het vastligt JETTE PELLEMANS Voor getrouwde stellen of stellen met een geregistreerde partner schap wijst het zich vanzelf: zij krij gen automatisch het gezamenlijk gezag over hun kind. Je wilt er niet aan denken, maar stel dat beide ouders verongeluk ken: wie zorgt er dan voor het kind? Dat regel je in een voogdij benoeming. -NOTARIS JANIEN ZOMER Nu we het er toch over hebben: een testa ment klinkt als iets dat je regelt als je oud en versleten bent. Maar het ILLUSTRATIES ANNE STALINSKI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18