trX yoü? 1 1 1 1 1 x 1 balderman.nl Najaarsreizen met vertrekgaranties! balderman.nl ECONOMIE 17 j S"W"" 299,- woensdag 7 augustus 2019 NSER1 BANK WINS een volle dochter van ABN Amro, biedt klanten ook de mogelijkheid om de hypotheekzaken zelf te rege len. Maar de kennistoets die René Geervliet werd voorgelegd om zijn hypotheek met 10.000 euro op te hogen voor de financiering van een verbouwing, was zo moeilijk dat hij zelfs met behulp van een bevriende hypotheekadviseur in het stof beet. ,,Die toets was gruwelijk moeilijk en we bleken te veel fouten ge maakt te hebben. Toen was ik ineens genoodzaakt om 1400 euro te betalen voor het inschakelen van een adviseur. Zonder adviseur had het me maar 500 euro gekost.'' Geervliet ziet kwade bedoelin gen in de werkwijze. ,,Ik voel me besodemieterd. Het lijkt erop dat het middel van een kennistoets wordt misbruikt, om de ploeg ad viseurs aan het werk te houden. Ik ken de risico's en vind een bedrag van 10.000 euro niet iets waar ik zo'n duur adviesgesprek voor no dig heb.'' Verdienmodel De klacht over Florius is bekend bij de Consumentenbond. ,,Voor die toets slaagt echt niemand'', aldus Gerard Spierenburg namens de Consumentenbond. ,,Sommige vragen zijn op verschillende manie ren te interpreteren en ze zijn ook niet toegespitst op de situatie van de hypotheekaanvrager. Het lijkt er in derdaad op dat ze er bij Florius een verdienmodel in zien. Wij vinden dat niet netjes. Banken moeten transparant zijn over de kosten voordat een klant z'n keuze maakt.'' Florius spreekt de suggestie te gen dat de toets wordt gebruikt om extra inkomsten te genereren. ,,Het is goed om te zeggen dat klanten niet direct bij ons een hy potheek afsluiten'', aldus directeur Karin Polman. ,,Dat gaat via een netwerk van duizenden tussen personen, die hun eigen tarieven hanteren. Enkel voor het verhogen van de hypotheek is een kennis toets nodig. De kennistoets is in derdaad niet gemakkelijk, maar wij hebben een zorgplicht en wil len niet dat de klant in financiële problemen komt. Daarom is het belangrijk dat de klant de risico's goed overziet.'' Toezicht Om te zorgen dat de kennistoets niet te moeilijk of juist te makke lijk is, vindt Independer dat er strakker toezicht moet komen. ,,Zelf zijn wij voor een strenge toets'', aldus Marga Lankreijer- Kos, hypotheekmanager bij Inde- pender. ,,Wij zien er ook op toe dat je de test maar één keer kunt ma ken. Haal je het niet, dan kom je niet meer in aanmerking voor exe cution only en wordt een adviesge- sprek verplicht. Het is echt be doeld voor mensen die meestal vakmatig bezig zijn met hypothe ken.'' Wel vindt ze dat banken de toets moeten toespitsen op de vraag van de klant. ,,Starters op de huizen markt hoeven geen vragen voor doorstromers te beantwoorden. Die situatie is niet voor hen van toepassing dus het heeft geen zin om ze daar vragen over te stellen'', vindt ze. ,,Het slagingspercentage is bij ons trouwens 90 procent.'' Toezichthouder Autoriteit Fi nanciële Markten (AFM) ziet de verschillen ook, maar legt de ver antwoordelijkheid bij de hypo- Ik voel me besodemieterd. Die kennistoets lijkt misbruikt te worden theekverstrekkers: ,,Op basis van de test wordt gekeken of de klant vol doende kennis heeft om de risico's van een hypotheek te overzien. Maar ook als iemand de test niet haalt mag de bank het krediet ver strekken. Aan de invulling van de test zijn geen eisen gesteld.'' Maar is het niet gek dat de ver schillen tussen de tests zo groot zijn? ,,Het is in het belang van de hypotheekverstrekkers om hun klanten goed te helpen en ervoor te waken dat ze verkeerde producten afnemen'', zegt de woordvoerder. ,,De kennistest zegt verderniks over de leennormen, want die blijven even streng voor mensen die zelf hun hypotheek afsluiten of wijzi gen.'' Als het aan de Consumenten bond ligt, mogen banken best de ruimte nemen om bij relatief over zichtelijke diensten de klanten zelf een keuze te laten maken. Voor het aanpassen van een bestaande hypo theek moeten klanten soms onno dig diep in de buidel tasten, stelt de bond in een onderzoek van vorig jaar. De bond houdt een pagina bij waarop de verschillende kosten voor het wij zigen van de hypotheek inzichtelijk worden gemaakt. 5 dagen Sauerland all-inclusive 8-daagse najaarsreis Beierse Woud, Bayerisch Eisenstein Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 8-daagse najaarsreis Drautalin Karinthië 8-daagse najaarsreis Centraal Zwitserland, Meiringen 8-daagse najaarsreis Toscane, Umbrië en Rome 8-daagse najaarsreis Balatonmeer en Boedapest 299,- www.bolderman.nl GO —René Geervliet, haalde de test zelfs met hulp van een adviseur niet Vertrekdata: 7,21,28 okt 4.11 nov. Vertrekdata: 12,21 oktober. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata 12,21 oktober. Vertrekdata: 12,21 oktober. Vertrekdatum 21 oktober. - 7 v.a. slechts Vertrekdata: 12 oktober. Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excL Calamiteitenfonds reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17