O O O lil Zien banken de test als verdienmodel? Farmaciesector wil claims afkopen 16 ECONOMIE Er bestaat veel onduidelijkheid over de verplichte toets voor het afsluiten van een hypotheek. De Consumentenbond vindt dat banken transparant moeten zijn over de kosten die ze berekenen. Kort CBS: op 65ste met pensioen Werknemers gaan later met pensioen. De gemiddelde pensioenleeftijd is in 2018 ge stegen naar 65 jaar. Dat is vijf maanden later dan in 2017. Dat blijkt uit cijfers van het CBS. In 2006 ging nog 88 procent van de werkne mers vóór hun 65ste met pensioen. Een kwart was zelfs nog jonger dan 60 jaar. 450.000 Nederlanders vergeten hun zorgtoeslag Zo'n 450.000 Nederlanders zijn vorig jaar een financiële tegemoetkoming voor de zorgpremie misgelopen, terwijl zij daar wel recht op hadden. Samen lieten zij 100 mil joen euro door hun vingers glippen. Alleen staande ouderen kunnen jaarlijks een be drag tot 1128 euro terugkrijgen, maar dan moet de aanvraag wel vóór 1 september de deur uit zijn. Via de zorgtoeslagcheck van prijsvergelijker Independer is te achterhalen of een aanvraag zinvol is. 'China wint handelsconflict' China is de bovenliggende partij in het han delsconflict met de VS. Dat schrijft Kristina Hooper, strateeg bij vermogensbeheerder Invesco, in een nieuw rapport. Ze stelt dat er een kleine 'maar groeiende kans' is dat de VS al op korte termijn moeten capituleren om tot een handelsakkoord met China te komen: ,,China heeft een langere adem.'' 'Risico voor belegger zelf' Een consument die bewust risico's neemt door te beleggen in onbetrouwbare finan ciële producten als bitcoins, en vervolgens zijn inleg kwijtraakt, heeft dat aan zichzelf te wijten. Dat oordeelde de geschillencom missie van klachteninstituut Kifid in een zaak waarbij een gedupeerde belegger cre ditcardmaatschappij ICS verantwoordelijk probeerde te stellen voor geleden schade. Volgens de klager had ICS hem moeten waarschuwen voor de onbetrouwbaarheid van de platforms en voor de risico's. PostNL woensdag 7 augustus 2019 Het telecomcon- cern behoorde tot een beschei den groepje stij- gers in de AEX. Aegon De verzekeraar eindigde in het rechterrijtje van de dalers. Flow Traders De beursinterme- diair die eerder profiteerde van de onrust op de beurzen, leverde gisteren in. Bij een groeiend aantal financiële dienstverleners kunnen klanten - in theorie - een hypotheek afslui ten of aanpassen zonder bemoei enis van een dure tussenpersoon. Daarmee kunnen ze duizenden euro's besparen. Voorwaarde is wel dat zij slagen voor een online ken nistoets. De kennistoetsen verschillen echter sterk van elkaar. Vaak zijn ze erg makkelijk, soms juist razend moeilijk. De Vereniging Eigen Huis (VEH) en hypotheekadviseur De Hypotheker zijn niet te spreken over de kennistoetsen, omdat con sumenten met een kluitje in het riet worden gestuurd. Om een hy- potheektoets met goed gevolg te kunnen afleggen, moet negen van de tien keer alsnog een hypotheek adviseur worden geraadpleegd. Banken sluiten in het hele land kantoren en proberen hun dien sten steeds nadrukkelijker online te slijten. Voor hypotheken is in de meeste gevallen wél een gesprek nodig met een adviseur. Toch kiest zo'n 4 tot 5 procent van de klanten voor de optie 'execution only', waar bij iemand zelf zijn hypotheek af sluit of aanpast, aldus vergelij kingssite Independer. De wet maakt dat mogelijk, maar schrijft wel voor dat de bank toetst of de klant voldoende kennis heeft om zelf de financiële risico's van Voor die toets slaagt echt niemand. Wij vinden dat niet netjes zo'n hypotheek in te schatten. Hoe ze dat aanpakken, mogen banken zelf weten. Dat zorgt volgens Ver eniging Eigen Huis voor grote ver schillen. ,,Het is de vraag of je er iets aan hebt'', zegt een woordvoer der. ,,Wat wij horen is dat de toets in de branche niet serieus wordt genomen. Het is een halfzacht sys teem, omdat er geen specifieke ei sen zijn gesteld aan de toets. Deze kan door de bank gebruikt worden voor extra inkomsten.'' Ook De Hypotheker vindt de toetsen geen garantie dat de hui zenkoper kennis van zaken heeft, aangezien de toets in sommige ge vallen meerdere keren is in te vul len. ,,Dat is dus geen goede poort wachter en dat baart ons zorgen'', zegt een woordvoerder. ,,Bij De Hypotheker is altijd een adviesge- sprek nodig. Klanten kunnen wel zelf het dossier opbouwen, voor een korting van 1000 euro. Hypotheekverstrekker Florius, NEW YORK Drie bedrijven die een rol spelen bij de versprei ding van verslavende medicij nen hebben een voorstel inge diend voor een schikking van 10 miljard dollar. McKesson, Cardi nal Health en AmerisourceBer- gen willen daarmee een einde maken aan claims van meerdere Amerikaanse staten, die stellen dat ze hebben bijgedragen aan wat al een opiatenepidemie wordt genoemd, zo meldt pers bureau Bloomberg op basis van ingewijden. Jaarlijks komen tienduizen den Amerikanen om door het overmatig gebruik van opiaten, die voornamelijk door de drie bedrijven worden geleverd. Het is voor het eerst in jaren van on derhandelingen dat de bedrijven een bedrag noemen om de vele rechtszaken tegen hen te beëin digen. Of het voorstel genoeg zal zijn om tot een akkoord te komen is nog de vraag. De aanklagers die optreden namens de meer dan 35 staten zouden inzetten op 45 miljard dollar. Daarnaast lopen er ook nog claims van lokale overheden. Volgens een analist van een zorginvesteerder kunnen de to tale kosten voor de farmaciesec- tor oplopen tot een bedrag tus sen de 30 miljard en 55 miljard dollar. Een andere analist van Wells Fargo schat de kosten zelfs op 100 miljard dollar. De zaak richt zich vooral op de distributeurs van de medicijnen en minder op producenten. GEMIDDELDE PENSIOENLEEFTIJD STIJGT ZORGTOESLAGCHECKINDEPENDER STRATEEG WAARSCHUWT VS KIFID WIJST KLACHT VAN DE HAND O GO Het postbedrijf won maandag ook al flink na beter dan ver wachte kwar taalcijfers. m Kritiek op kennistoets om hypotheek af te sluiten Stefan ten Teije Den Haag —Gerard Spierenburg, Consumentenbond E o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16