Marjan Berk NIEUWS 15 Moslims vrezen minderheid te worden In dat ene hotel Maurice Chevalier uit het raam zien hangen India schrapt de 72 jaar oude speciale status voor Jammu en Kashmir. Vijf vragen over een besluit dat de moslimmeerderheid in de deelstaat én aartsrivaal Pakistan witheet maakt. We nemen je mee. We gaan tien dagen weg, we zeggen niet waarheen en dat is dan je verjaardagscadeau!" Ze weten precies hoe ze mij opgewonden krijgen. 'Ze' zijn mijn een-na-jongste zoon en mijn oudste kleindochter, twee van mijn hartelappen, die gewel dig goed zijn in het verzinnen van verrassingen, die bij mij grote onrust veroorzaken. De rest van de familie schijnt op de hoogte te zijn van het plan, maar ondanks strategisch vissen, bonk ik op gesloten deuren. Tot iemand zich verspreekt. ,,Frank- rijkhoor ik ze mompelen. Ha! Dat is een indicatie in welke richting ik het moet zoe ken! Misschien gaan we wel naar Bretagne. Jawel. Daar gaan we heen! Ik ben vijfjaar niet met va kantie geweest. Wel vijf keer ver huisd. Ook leuk, maar vakantie... Uren dom voor je uitkijken naar de zee, of naar een passerende meeuw. man, kinderen en kleinkinderen. Kamperen, huisjes huren, oude hotels zoeken. In dat ene hotel Maurice Chevalier uit het raam zien hangen en een andere keer Donald Sutherland met een hoogzwangere vriendin op het terras zien zitten. Nu wonen we een dikke week in een Airbnb-huis in Saint-Na- zaire, helemaal milieuneutraal gebouwd. Je gaat in bad, op voor waarde dat je het daarna met een emmer leegschept om de plee door te spoelen! Het wordt in het dagelijks leven bewoond door een echtpaar met twee kleine meisjes Tess en Sybille. Ik slaap in de kamer van Sybille, waar door ik zie wat ze leest en wat haar bezighoudt. In dit huis wordt zorgvuldig omgegaan met spullen en dingen, het vervult je met respect, waardoor je zelf ook zorgvuldig omgaat met dit bij zondere huis. Overdag maken we tripjes door ons Bretonse verleden. En on derzoeken onze nieuwe stand plaats: Saint-Nazaire. Vroeger re den we er alleen maar doorheen, een in de oorlog kapotgebombar- deerde en platgeschoten stad. Somber; vol regen en verlaten ka des, zoals in de even sombere film van Marquerite Duras. En nu: de stad heeft nieuw elan. Re laxed en ontspannen, nog niet toeristisch, maar er valt veel te zien: De kapotte huizen zijn prachtig gerestaureerd en op de boulevard wordt op zondagmid dag druk gewandeld door de lo kale bevolking. Er wordt gedanst op het pleintje bij de haven. Er is overigens geen Neder lands, Engels of Duits nummer bord te bekennen. Precies één Nederlands echtpaar kwam ons vriendelijk groeten en we ver baasden ons gezamenlijk over het totale gebrek aan buiten landse nummerborden We rijden ook naar de haven van Saint-Nazaire om te kijken naar de resten van de enorme bunker waar de Duitsers hun on derzeeboten bouwden. Tot 1942 waren de Duitsers de baas op zee, toen kantelden de kansen. Er zijn daar verschrikkelijke dingen ge beurd, waarbij de Duitsers zware verliezen leden. We bezochten ook nog de zoutpannen in het achterland van Saint-Nazaire, die door harde actie van de bevolking op het nippertje zijn gered van vernieti ging als gevolg van de bouwplan nen van projectontwikkelaars. Nu zijn ze voor altijd gekwalifi ceerd als cultureel erfgoed. Waar door ook werkgelegenheid voor een grote groep mensen is gega randeerd. o^rv lil-dl Premier Narendra Modi zet het mes in Artikel 370 van de Indiase grondwet dat Jammu en Kashmir een autonome status geeft in de Indiase unie. Zij wor den twee aparte staten, de hoofd stad Ladakh valt voortaan onder direct gezag van de centrale over heid. Ook komt er een einde aan Artikel 35A voor Kashmir. Dat verbiedt Indiërs van buiten de deelstaat om zich er permanent te vestigen, er grond te kopen en overheidsbanen aan te nemen. Het artikel geldt als een extra be scherming voor de moslims in deze staat, de enige waar zij in de meerderheid zijn. Nationalistische hindoes noemen de speciale status voor Kashmir en zijn moslims 'wetge ving die aanzet tot discriminatie'. Vorige regeringen wilden of kon den er niets aan doen, maar pre mier Modi grijpt zijn kans nu zijn Bharatiya Janata Party (BJP) de absolute meerderheid heeft ver overd in het parlement. Die geeft hem ruimte zijn verkiezingsbe lofte - het beëindiging van de speciale status van Kashmir - waar te maken. Hij plaatst kriti sche politici in Kashmir onder huisarrest en stuurt extra verster king voor politie en leger naar de deelstaat. De gevolgen voor Kashmir zijn ingrijpend. De federale rege ring krijgt de volledige controle over het gebied. Tot nu toe had Kashmir zelfbestuur, met uitzon dering van de portefeuilles De fensie, Financiën, Buitenlandse Zaken en Communicatie. Vol gens de BJP bleef Kashmir on danks alle miljardensteun achter bij de rest van India. Nu zal de deelstaat volgens Modi 'beter aansluiting vinden'. De achterlig gende gedachte is anders: het be sluit opent de grenzen van Kash mir voor hindoes die zich er wil len vestigen. Op termijn zullen de moslims in Kashmir daardoor een minderheid zijn, net als in de rest van de India. De deelstaat wordt 'gehindoeniseerd'. Kashmir De Indiase regering stuurt niet voor niets versterkingen naar de deelstaat. Kashmir is sinds de on afhankelijkheid van India en Pa kistan in 1947 een kruitvat. Beide landen eisen het oude konink rijkje op en ze hebben er al eerder oorlog om gevoerd. India en Paki stan hebben elk een deel van Kashmir in handen. De demarca tielijn wordt bewaakt door de UNMOGIP, een van de oudste VN-missies. Modi's besluit is extra zuurstof voor de moslims in Kashmir die een eigen staat wil len of aansluiting zoeken bij het Pakistaanse deel. De regering in Islamabad reageert woedend op Modi's besluit en 'zal gebruik maken van alle opties in reactie op de illegale beslissingen' van New Delhi. De kans daarop is klein zo lang premier Modi en zijn BJP het op nationaal niveau voor het zeg gen hebben. De politieke oppositie is gedecimeerd. Vooral de Con grespartij van de Nehru- en Gandhi-dynastieën die aan de wieg stond van de speciale status voor Kashmir, heeft bij de laatste verkiezingen een enorm pak slaag gekregen. Op Pakistan na heeft Na rendra Modi van de rest van de we reld weinig te duchten. De aartsri vaal zal allereerst een beroep doen op de VN-Veiligheidsraad maar die zal zich niet geroepen voelen om in te grijpen. De kans dat Pakistan, net als India een kernmacht, de wapens wil opnemen, lijkt niet groot. Donald Trump heeft aange boden om te bemiddelen. Pakistan 'verwelkomt' het aanbod, Modi wijst het af. woensdag 7 augustus 2019 GO Saint-Nazaire En Bretagne... waar ik de geluk kigste zeventien vakanties van mijn leven doorbracht met een Einde 'autonomie' Kashmir in India Hans van Zon Rotterdam/New Delhi IWat is er aan de hand? 2 Waarom beëindigt de In diase regering de status? 3 Wat betekent de maatregel voor Kashmir? 50 km PAKI- CHINA STAN ND A CH NA Controle PAKI- C Pakistan y'™: Controle STAN y... China Controle India INDIA 4 Hoe reageren de Kash miri's en aartsrivaal Paki stan? 5 Is dit besluit terug te draaien? Pakistanen reageren woedend op het besluit van de Indiase regering om de speciale status van de regio Kashmir te beëindigen. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15