mmW-- pt.** j NIEUWS 13 Middellandse Zee vier maal zo vervuild als de Noordzee, met name met plastic De Middellandse Zee blijft een van de meest vervuilde zeeën ter wereld. Er drijft aanzienlijk meer afval in rond dan in de Noordzee, blijkt uit een nieuwe studie. Het is belangrijk dat regeringen plastic zakken verbieden -■ lÉ&slÈL- -f ^Èg 3? m mm 9 woensdag 7 augustus 2019 ijna een kwart eeuw heeft Ifremer, het Franse insti tuut voor zee-onderzoek de Middellandse Zee - op locaties bij Marseille en aan de noordoostkant van Corsica - gemonitord. Aan het begin van de stu die, in 1994, werden daar gemiddeld zo'n honderd stuks zwerfafval (plastic flessen, plastic tassen, blikjes, verpak kingen van voedingsmiddelen en kle ding) geregistreerd in de onderzoeks gebieden van elk één vierkante kilo meter. Sinds 2012 blijkt dat twee keer zoveel geworden. Dus tweehonderd stuks drijvend zwerfafval per vier kante kilometer, met pieken van zelfs bijna driehonderd stuks in 2015. Tus sen 60 en 80 procent van al die troep is plastic. Onderzoekster Olivia Gérigny (36) is verknocht aan de Middellandse Zee. Drie jaar woont ze in de havenstad Toulon en daarvoor ruim twintig jaar op Corsica. De zorgen om de vervui ling van de Middellandse Zee zijn be kend, zegt ze aan de telefoon, alleen is de zee zelden over zo'n lange periode in eenzelfde gebied onderzocht. Het leeuwendeel van de rommel komt in zee vanaf het land. Bijvoorbeeld via ri vieren als de Rhone of de Po. Zwerfafval wordt op stranden ook door de wind in zee geblazen. Sommi gen mensen gooien plastic flessen ge woon in zee. Op de routes van veerbo ten drijft meer afval dan elders. Door de stromingen verplaatst de rommel zich ook. Wat Italianen in zee gooien, kan eindigen op de bodem voor de kust van Marseille en wat Fransen dumpen verpest de zeebodem bij Bar celona. Recent kwam het Wereld Natuur Fonds (WWF) met een zorgwek kende studie over de vervuiling van de Middellandse Zee. De studie van Ifre mer laat zien dat mate van vervuiling kan variëren. Soms zit er een goed jaartje tussen waarin minder troep wordt geteld, maar de gemeten ver vuiling neemt gestaag toe en is onder tussen verdubbeld. Gérigny maakt zich zorgen om grote zeedieren (on der meer schildpadden, dolfijnen) die sterven in netten die door vissers zijn 200 ht verloren maar ook om stukken plastic die zijn neergedaald op de zeebodem waar ze hoornkoraal en koraal verstik ken. „Een zwervend stuk scheeps touw rond een hoornkoraal zal de boel na verloop van tijd kapottrekken. Het duurt decennia zo'n indrukwekkend stuk weer terug te krijgen." Kwetsbaar De 'gesloten' Middellandse Zee is veel kwetsbaarder dan een oceaan of een open zee als de Noordzee, waar de sterke stromingen de boel tenminste W'MM/r/fMSiït}- nog kunnen doorspoelen. In de Noordzee is ook gemeten en daar wer den vijftig stuks zwerfafval gevonden op een vierkante kilometer. Vier keer minder dus dan in Europa's grootste vakantiezee. Positief vindt Gérigny dat de 'ecolo gische bewustwording' in de loop der jaren is gegroeid, zowel onder bewo ners van de kustgebieden als bij toe risten. „Toen ik jong was, gooiden mensen hun peuken op het strand. De wind blies ze in zee. Nu zie ik vaak dat mensen hun peuk uitdrukken in het zand en hem vervolgens in een afval bak gooien. Over het algemeen zijn mensen zich ervan bewust welke eco logische gevaren de zee bedreigen. We halen onze voeding uit de zee dus ook dat willen we beschermen." Opruimen Regelmatig ziet ze ook bezorgde bur gers het strand opruimen. „Dat is ab soluut sympathiek, maar het is dwei len met de kraan open. Als je thuis een overstroming hebt, draai je allereerst de kraan dicht voordat je gaat drogen. Opruimen is prima en het is ook belangrijk goede afspraken te maken met vissers die zwerfafval aan land brengen. Maar veel belangrijker is dat regerin gen maatregelen nemen als een ver bod op plastic tassen. Er worden al veel maatregelen genomen door ver schillende landen en in Europees ver band. Rietjes, plastic vorkjes voor picknick: het is goed als die niet in zee eindigen. Je kunt altijd meer doen, maar je kunt niet zeggen dat er niets gebeurt. Dat is op zich positief." En al die miljoenen badgasten die nu aan de Middellandse Zeestranden zitten? Heeft de onderzoekster een boodschap voor de toeristen? „De zelfde boodschap als aan de bewoners. Let op hoe je met je afval omgaat. Neem een asbakje mee naar het strand en gooi de peuken in een afvalbak als je weggaat. Met een windvlaag liggen ze anders zo in zee." M - - r GO Lekker zwemmen in de troep Bob van Huët Rotterdam/Marseille B 60-80% plastic Noordzee 50 stuks vuil per km? Bij Franse kust (was 100 in 1994) Overig blikjes, verpakkingen, kleding, etc. —Olivia Gérigny, zee-onderzoeker Winkelwagentjes, autobanden en andere rommel in de zee nabij de haven van Marseille. De foto's zijn ge maakt in 2015 tijdens een onderzoek naar vervuiling. Aangespoelde rotzooi op de stranden van Kreta. FOTO'S AFP, GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13