i n EUWS 11 UITZICHTLOOS VLUCHTELINGENKAMP De wanhoop onder Rohingya groeit. Twee jaar na hun massale vlucht uit Myanmar kunnen zij nog steeds niet terug. Tv-presentatrice Nadia Moussaid bezocht als ambassadeur van Save the Children het grootste vluchtelingenkamp ter wereld. pnieuw doken af gelopen week sa- tellietbeelden op van platgebrande Rohingyadorpen. Wie snel keek, dacht een archief beeld te zien uit augustus 2017, toen honderdduizenden islamitische Ro- hingya met bruut geweld werden verjaagd uit het grotendeels boed dhistische Myanmar. De recente beelden van zwartgeblakerde huizen en bomen maken duidelijk dat de vernietiging van Rohingyadorpen gewoon doorgaat. De uitzichtloosheid is daarom groot onder de Royhingya. Dat zag ook Nadia Moussaid. De presenta trice van de VPRO - die bij het grote publiek bekend werd toen ze vorige zomer Eva Jinek verving - is sinds kort ambassadeur voor Save the Chil dren. In die rol bezocht ze vorige week Cox's Bazar, het vluchtelingen kamp in Bangladesh waar ruim 700.000 Rohingya twee jaar geleden hun toevlucht zochten na plunderin gen, verkrachtingen en moord door Myanmarese militairen. Moussaid weet niet precies wat ze had verwacht, maar niet dit. Ze ver telt over een stad zo groot als Amster dam, waar vluchtelingen in benauw de hutjes van bamboe en plastic wo nen. Er zijn geen bomen, dus is er ook geen schaduw. Nu het regensei zoen is begonnen, zijn duizenden van deze onderkomens ingestort. Op haar kaplaarzen liep Moussaid langs de weggeslagen aarde. Reclameborden zijn er niet. Alleen logo's van hulporganisaties die wa- terleidingen en sanitair hebben aan gelegd. Bij de voedselposten is het een komen en gaan van mensen. Ze krijgen een beetje rijst, linzen of ge droogde vis op vertoon van een pasje met een vingerafdruk. In de wachtka mer van een geïmproviseerd hospi- taaltje zit een jongetje met ontstoken ogen. Het ruikt naar varkensstal. ,,Die stad is leefbaar, op een bizarre manier. Mensen gaan niet meer dood van de honger. Er zijn inmiddels tienduizend kinderen geboren. Er is zelfs een ondergrondse economie ontstaan van Rohingya die iets pro beren te verdienen in de regio, ook al is dit verboden en mogen ze officieel het kamp niet verlaten. Het is nu vooral de vraag hoe je voorkomt dat al deze mensen doordraaien.'' Watnu? Moussaid refereert aan de twaalfdui zend vraaggesprekken die Save the Children hield onder kinderen en volwassenen, van juni 2018 tot afgelo pen mei. Bijna de helft van de men sen kampte met stress, een kwart was depressief. ,,Ik las het ook af van hun gezichten. Ik zag apathische blikken. Dit volk heeft geen toekomstpers pectief. Hun familie is vermoord, hun huizen zijn platgebrand. Ze zijn mishandeld, verkracht of verminkt. Terugkeren naar Myanmar lijkt niet veilig. Wat nu?'' Moussaid, wier carrière afgelopen jaar een vlucht nam, wilde per se tijd maken voor deze reis. ,,Ik vind dat ik niet weg mag kijken van de dingen die in de wereld gebeuren. We moe ten voor elkaar zorgen.'' Dat idealisti sche is gevormd tijdens haar jeugd, denkt ze. Moussaid heeft een Marok kaanse vader en een Nederlandse moeder. ,,Mijn vader kwam als mi- grant naar Nederland, hopend op een beter leven. We hebben altijd geld gespaard voor onze familie in Ma rokko die het niet breed had en geen geld had voor medicijnen. Wat ik er mee wil zeggen is dit: het maakt uit waar je wieg staat. Dat heb ik altijd beseft.'' Volgens hulporganisatie Artsen zonder Grenzen zijn er in 2017 zeker 6700 Rohingya vermoord. Volgens de organisatie is dit zelfs een conserva tieve schatting, aangezien hele fami lies zijn uitgeroeid en niemand hen als vermist heeft opgegeven. De Verenigde Naties spreekt over 'ge nocide', maar tot een vervolging van de Myanmarese militairen is het nog niet gekomen. Vorig najaar werd een vooronderzoek opgezet door de aan klager van het Internationaal Strafhof in Den Haag. Een speciale VN-missie verzamelt getuigenissen, van oogge tuigen en slachtoffers. Een missie die jaren tijd zal vergen. Ook Save the Children levert getui genissen aan, al is dat niet het pri maire doel. Moussaid vertelt over de psychische hulp die haar organisatie biedt aan honderden getraumati seerde kinderen en hun ouders. Hulp die overigens niet hardop wordt be noemd. ,,Bij het woord psychiater denken mensen dat je gek bent.'' Vogelgeluid Ambassadrice Moussaid was erbij toen een hulpverleenster in de snik hete wachtkamer van het hospitaal spontaan een mindfullness-oefening startte. De vrouw speelde een vogel geluid af op haar mobieltje en hield deze tegen de hoorn van een mega foon. ,,Je zag de gezichten oplichten. Het is een geluid dat ze amper nog herkennen. Hier, in Cox's Bazar, is geen natuur. Mensen worden om ringd door hutjes en stank.'' Speciaal voor de kinderen bouwde de organisatie zeker honderd speel ruimtes en scholen. In één van die geïmproviseerde klaslokalen vroeg een jongetje aan Moussaid of ze mis schien een Nederlands versje én dansje wilde voordoen. Lachend: ,,Die vraag had ik even niet zien aan komen." En zo gebeurde het dat te midden van alle ellende de heupen van tientallen kinderen werden los- geschud en de Vogeltjesdans opklonk in Cox's Bazar. woensdag 7 augustus 2019 GO Eén moment van vrolijkheid in kamp zonder toekomst Hanneke van Houwelingen Rotterdam/Cox's Bazar Nadia Moussaid vrolijkt kinderen in Cox's Bazar een beetje op met de Vo geltjesdans. FOTO'S ALLISON JOYCE Het enorme vluch telingenkamp is een verzameling krakke mikkige hutjes, in het ziekenhuis stinkt het. -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11