600 10 NIEUWS Een op drie verongelukte automobilisten zonder gordel op de weg Riviercruise Rijn Moezel Cruise van Rotterdam naar Italië HET ZIJN WEER.... woensdag 7 augustus 2019 De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) onderzocht alle dodelijke ongelukken op de rijkswegen in 2017. In totaal kwamen dat jaar 58 mensen om, van wie er achttien (bijna een derde) tijdens het onge val geen gordel droegen. Dat aan tal kan overigens nog iets hoger zijn, omdat bij elf ongevallen de auto zo ernstig was beschadigd, dat niet meer was vast te stellen of de slachtoffers wel of niet een gor del om hadden. Opvallend is dat veel slachtoffers het irritante ge piep van de gordelverklikker had den omzeild door de gordel achter het lichaam vast te klikken of de gordel van de bijrijdersstoel te ge bruiken. Het blijkt dat sinds de invoering van de autogordel in 1976 bijna ie dereen (97 procent) die voorin zit, zijn gordel omdoet. Op de achter bank is dat percentage iets lager (82 procent). Agenten bekeurden vorig jaar 34.236 mensen omdat ze geen gordel om hadden. Dat kostte hun 140 euro en leverde de schat kist in totaal een bedrag van bijna 4,8 miljoen euro op. Het eerste kwartaal van dit jaar gingen 15.000 automobilisten hiervoor op de bon. Dat zijn er nagenoeg evenveel als in het eerste kwartaal van 2018. Volgens onderzoekster Ragnhild Davidse van de SWOV is dat gis sen. ,,De slachtoffers kunnen we het zelf niet meer vragen. Mis schien vinden mensen het dragen van een gordel niet lekker zitten.'' Uit de ongevalstatistieken blijkt dat zowel jongeren als ouderen en Misschien vinden mensen het dragen van een gordel niet lekker zitten mensen van middelbare leeftijd hun gordels niet omdoen. Af gaande op wat automobilisten zeggen die zijn staande gehouden in uitzendingen van de tv-pro- gramma's Blik op de Weg en Weg misbruikers, zijn de overwegingen divers. Daarin komen smoezen voorbij als 'ik ben het één keer ver geten' tot 'ik vind het gedoe' en 'het is een slechte gewoonte'. Niemand kan de krachten die vrij komen bij een aanrijding, opvan gen met zijn handen. Dat kan zelfs niet bij een snelheid van 20 kilo meter per uur, waarschuwt rij- vaardigheidsinstituut CBR. Auto mobilisten die geen gordel dragen, lopen het risico dat ze door de auto worden geslingerd bij een botsing. Sommige mensen denken nog steeds dat ze beter af zijn zonder gordel als ze te water raken, maar ook dat is volgens het CBR een misvatting. De kans dat de automobilist zonder gordel tegen de voorruit belandt en bewusteloos raakt, is groter. Ontsnappen is daarna hele maal niet meer mogelijk. Een life- hammer in de auto bevestigen is aan te raden. Lifehammers zijn standaard uitgerust met een mesje waarmee de gordel is door te snij den. Gordels kunnen niet voorkomen dat automobilisten gewond raken, maar ze verkleinen het risico op letsel aanzienlijk. Volgens het Openbaar Ministerie gaat het om een vermindering van 40 procent. Als de auto ook een airbag heeft, is er 50 procent minder kans dat ie mand gewond raakt. Volgens de SWOV gelden die percentages vooral als de auto op vier wielen blijft staan. Bij voer tuigen die over de kop slaan, bij voorbeeld omdat ze in de berm te recht komen, is er ook met auto gordels een grotere kans op dode lijk letsel. Dat komt doordat veel auto's in dat geval minder be scherming bieden. reizen e nl KORTING P.P 8 dagen 3*+ MS Allegro 12 dagen 14*+ Costa Smeralda Nergens voordeliger! van 569 nu v.a. van 1199 nu v.a. Nu tijdelijk 130 korting p.p. Comfortabele busreis Ontbijt, lunch en diner aan boord Stip-begeleiding aan boord O.a. Cochem, Bernkastel, Rüdesheim Koblenz Vertrek augustus t/m oktober Nu tijdelijk 150 korting p.p. Terugvlucht transfer Cruise per gloednieuw schip o.b.v. volpension fooien tw.v. 136 p.p. Stip-begeleiding aan boord 2 dagen in Lissabon, Barcelona Marseille Alléén vertrek op 23 oktober ffi m Handen vangen klap niet op Zonder gordel om is het risico heel groot dat een automobilist bij een aanrijding met zijn hoofd tegen de voorruit belandt. foto politie Autogordels hebben al heel wat levens gered, maar toch zijn in 2017 nog achttien automobilis ten die geen gordel droegen op de snelweg, om het leven geko men. Vijf vragen over het ge bruik van autogordels. Raymond Boere Den Haag Wat is er aan de hand? Hoeveel mensen dragen nog steeds geen autogordel? Waarom dragen nog veel men sen geen autogordel? -Ragnhild Davidse, SWOV Wat gebeurt er als mensen geen gordel dragen? Hoeveel bescherming bieden autogordels? stip) KORTINGSDAGEN geldig t/m\ donderdag 18 aug. 2019/ IWI zie stipreizen.nl/crrhdb zie stipreizen.nl/crcsrb *Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer/hut excl. Calamiteitenfonds van €2,50 reserveringskosten €35 per boeking. Kortingen zijn reeds in bovenstaande prijzen verwerkt. Onze prijzen zijn onderhevig aan vraag aanbod, beschikbare voorraden zijn een momentopname, dus deze kunnen dagelijks variëren. Op onze website vindt u de juiste prijzen en kortingen. Op deze reizen zijn de ANVR reizigersvoorwaarden van toepassing. Bekijk a lie voorwaarden opstipreizen.nl/actievoorwaarden. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10