Sofia-Skopje is een van de busverbin dingen die niet door Europees marktleider Flixbus wordt aangebo den. Daarom reizen we met Matpu, een lokale maatschappij, naar de hoofdstad van Noord-Macedonië. Die heeft de onlineverkoop van tickets nog niet uitgevonden: kaartjes kunnen alleen in het krappe hokje op het busstation worden gekocht. Een hokje dat voor wie het cyrillische al fabet niet beheerst, nauwelijks te herkennen is. En dan krijg je er dus ook nog eens een Bulgaars stuk cha grijn bij cadeau. De Japanse rugzaktoerist Taka Ka- gawa is net verwikkeld in een en thousiaste omhelzing met een land genoot, als de baliemedewerkster hem toebijt dat hij zijn paspoort te voorschijn moet halen. Taka schrikt zichtbaar van het schrijnende gebrek aan hartelijkheid. ,,Ik kwam een jongen tegen die ik drie maanden geleden in Kirgizië had ontmoet. Dat geloof je toch niet?", verklaart de goedmoedige Taka even later als de bus zich in gang zet. Het gezelschap bestaat uit andere toeristen - uit China, Ierland, Duitsland - maar ook uit Noord-Ma- cedoniërs die terug naar huis gaan. Zoals Aleksandr Pocev, die dankzij Europese subsidie het afgelopen jaar een master civiele techniek kon doen aan de universiteit van Sofia. Stap vooruit Waar Bulgarije voor ons als arm land geldt, is het voor Noord-Macedoniërs een stap vooruit. Aleksandr (25) zou willen dat hij in het westelijke buur land kon blijven, maar makkelijk is dat niet. Eerst moet hij werk zien te vinden, dan een visum aanvragen. Noord-Macedonië, dat tot 1991 deel uitmaakte van Joegoslavië, is geen EU-lidstaat, wat de bewegingsvrij heid van de inwoners beperkt. ,,Toch is iedere jongere die weg kan, meteen vertrokken'', zegt Aleksandr. Zelf was hij een paar jaar geleden ook gevlogen, hij woonde een maand of acht in Boston in de Verenigde Sta ten, zonder enige kans op een perma nent legaal verblijf. ,,Maar mijn moe der kon me niet missen, daarom ben ik uiteindelijk toch maar teruggeko men.'' Voor een civiel technicus als hij is er in Noord-Macedonië genoeg werk, blijkt als we via de onaanzienlijke Ik kwam een jongentegen die ik drie maanden geleden in Kirgizië had ontmoet. Dat geloof je toch niet? grenspost bij Gueshevo Bulgarije en daarmee de EU achter ons laten. De weg is meteen merkbaar slechter. We worden omringd door een mix van de auto's die we in Nederland voor 500 euro per stuk op trailers richting het oosten zetten en voertuigen die nog achter het IJzeren Gordijn gebouwd werden. Een afgeragde Volkswagen sedan met voor driekwart loshan gende achterbumper passeert ons. Meer nog dan Bulgarije is Noord- Macedonië een land van problemen. Grotendeels straatarm en met ruim twee miljoen inwoners veel te klein om zelfstandig uit te groeien tot een welvarende staat. Om een langlopend conflict met zuiderbuur Griekenland op te lossen en daarmee eindelijk lid maatschap van de Navo mogelijk te maken, werd in februari het woordje Noord voor Macedonië geplaatst. Berusten Het is een stap die door de inwoners is begroet met berustend schouder ophalen. Alsof het echt wat uitmaakt, somberen ze. ,,Ook met de naam Noord-Macedonië hebben we geen geld'', houdt Aleksandr het simpel. Schuin achter hem aanschouwt Taka Kagawa door het busraam het voor hem onbekende land. De Japanner filosofeert over de landen die hij hierna nog kan aandoen. Een vriend heeft hem uitgenodigd om naar Am sterdam te komen, maar Californië is ook een optie. ,,Ik kan daar waar schijnlijk werk krijgen.'' Voor Taka zijn de beslissingen die hij de komende weken moet maken, keuzes uit luxe. Wat een contrast: Aleksandr hoopt dat hij überhaupt iets te kiezen héeft. ,,Ik weet echt niet wat er de komende maanden gaat ge beuren. Ik hoop maar dat ik wat vind.'' We bereiken het bescheiden bus station van Skopje. De hoofdstad werd de laatste tien jaar volgeplempt met een duizelingwekkend aantal enorme standbeelden, in een poging toeristen te trekken. Dat lukt, een beetje. Op weg naar de binnenstad kruisen twee tienermeisjes mijn pad, ze lopen vlak achter elkaar. 'Imagine, Believe, Achieve', staat op het shirt van de een. 'Just do it', op dat van de ander. Teksten die de Amerikaanse droom belichamen. Dit is de Noord-Mace- donische realiteit, en die is toch echt een stuk taaier. dinsdag 6 augustus 2019 Op reis in Europa vliegen Nederlanders meestal naar het zonnige Zuiden. Wij niet. Wij pakken deze zomer de bus naar het Oosten. Vandaag deel vijf: van Sofia naar Skopje. Aleksandr Pocev zegt gedag tegen Dragana Lazarova en Simona Stojkovska, die ook in de bus van Sofia naar Skopje zaten. De hoofdstad van Noord-Macedonië, Skopje. Aan standbeelden is er geen gebrek. FOTO'S CHRIS VAN MERSBERGEN -Taka Kagawa, rugzaktoerist uit Japan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9