Amsterdams slib naar de Axelse Vlakte IN DE REGIO 6 Switchback Scrapbook Mijlpaal voor visserijmuseum MIJN DORP, MIJN STAD De Zeeuwse milieudienst RUD heeft in samenspraak met de pro vincie vergunning verleend. Bee len mag al zuiveringsslib opslaan. Getoetst is wat de milieugevolgen van de opslag van het Amster damse slib zijn; of die binnen de eerder gestelde eisen vallen. Dat is volgens de RUD en de provincie het geval. Waterschap Amstel, Gooi en Vecht, verantwoordelijk voor de rioolwaterzuivering, moet het slib elders kwijt, omdat het niet (meer) kan worden verwerkt in de deels stilgelegde afvalver- werkingsfabriek AEB in Amster dam. In afwachting van de aanleg van een slibdepot in het Amster dams havengebied komt het ont waterde slib naar de Axelse Vlakte. Dagelijks zes vrachtauto's met een laadcapaciteit van elk 30 ton. Bij Westdorpe mag in totaal 40.000 ton worden opgeslagen. De landing van Canadese soldaten in juni 1944 en hun moeizame tocht richting Vlaanderen komen tot leven in het Switchback Scrap book. De modder, de regen, de kou en het vlakke polderlandschap zijn verbeeld in foto's, tekeningen, schetsen en fragmenten uit war diaries, logboeken die door regi menten werden bijgehouden. Rianne Frauenfelder schreef en ontwierp het boek met steun van museum Het Bolwerk in IJzendijke en het For Freedom Museum in Knokke-Heist. Ze maakt deel uit van de programmacommissie van Het Bolwerk, en denkt mee over de inrichting van tentoonstellingen. Het idee voor een boek ontstond tijdens de inrichting van de expo over Operation Switchback. De Slag om de Schelde wordt daarbij breder belicht. Vanaf D-Day is chronolo gisch te zien hoe het traject naar Switchback, waarbij de geallieer den Zeeuws-Vlaanderen bevrijd den, verliep. ,,We waren bezig met de tentoonstelling en we hadden zó veel materiaal over", vertelt ze. ,,Dat moet je toch laten zien?" Het resulteerde in een toeganke lijk boek, dat doet denken aan het Maple Leaf Scrapbook uit 1945: ,,De Maple Leaf was een soldatenkrant die in 1944 en 1945 in Brussel werd gedrukt." Daarin werden nieuws- berichten gebundeld met foto's, cartoons, gedichten en verhalen van soldaten. Het Switchback Scrapbook volgt de bevrijding van West-Zeeuws- Vlaanderen en het meest Noord westelijke puntje van Vlaanderen. Foto's en kaarten begeleiden de tekst, maar ook werk van de solda ten zelf, waaronder schetsen, hu moristische cartoons en schilde rijen uit de archieven van het Cana dian War Museum. Zo is een schil derij van een ondergelopen weg bij Schoondijke te zien, waar een auto door ploetert. Het boek is tweetalig, met teksten in het Nederlands en Engels. Switchback Scrapbook (uitgeverij Lamedh) kost 19,95 euro. Het boek is te koop bij onder meer museum Het Bolwerk in IJzendijke, het Wa renhuis in Axel, Primera in Bres- kens, Duo Duo Boek en Beeld in Groede, Petra en Nellie in Oostburg en Ferini in Nieuwvliet. Tijdens de viering van 75 jaar vrijheid in Ter- neuzen op 31 augustus wordt het boek ook verkocht in het tot Cine- City omgedoopte Vrijheidshuis. Laatste Route 55 Avondmarkt Concert AARDENBURG dinsdag 6 augustus 2019 BRESKENS Het Visserijmu seum in Breskens heeft in het weekend de 350.000ste bezoeker ontvangen. De eer was aan het gezin Hilhorst uit Amersfoort. De ouders en drie kinderen werden op gewacht door een 'wel komstcomité'. Naast de feli citaties werden als aanden ken enkele attenties, een bos bloemen en een schaal model van de vuurtoren van Breskens overhandigd. Het museum is opgericht in 1990 en trekt ieder jaar ruim tienduizend bezoekers. OOSTBURG Hoe en wanneer de vonk over sloeg, weten Michiel Beun (88) en Elsa de Clerck (85) niet meer, maar het was wel goed raak. Gisteren vierden ze hun 65-jarig huwe lijk. Begin jaren vijftig van de vorige eeuw had Michiel zijn diploma van de hbs op zak, maar geen werk. ,,Destijds kwamen militairen uit Indië terug en die gingen voor. Ik bleef maar even thuiswerken op de boerderij." Dus moest hij vaak met paard en kar door Aardenburg, vaak genoeg om steeds maar weer Elsa te zien! Het echtpaar geniet nu van hun zeven kinderen, negen kleinkinderen en zes achter kleinkinderen. foto boaz timmermans De eerste vrachtwagens met Amsterdams zuiveringsslib komen deze week al naar het opslagterrein van sloop- en re cyclingbedrijf Beelen op de Axelse Vlakte bij Westdorpe. Harmen van der Werf Terneuzen Bevrijding door ogen van soldaat Hoe zag de bevrijding van West- Zeeuws-Vlaanderen eruit door de ogen van een Canadese of Britse soldaat in 1944? Dat laat het Switchback Scrapbook zien in woord en vooral beeld. Sophie Stockman IJzendijke Cover Switchback Scrapbook. ZUIDDORPE De laatste Route 55 voor fietsers vindt don derdag plaats. Opstap plaatsen zijn dorpshuis 't Kaaike in Zuiddorpe en de tennisclub aan de Melkerijstraat 39e in Wachtebeke. De tocht is 38 kilometer lang en doet Zuiddorpe, Wach- tebeke, Moerbeke en Overslag aan. Stop plaatsen onderweg zijn open van 10.00 tot 17.00 uur. SLUIS Sluis beleeft vandaag de derde avondmarkt van deze zomer. Vanaf 17.00 uur is er livemuziek. Ook zijn er straattheater-acts en één of meerdere le vende standbeelden. In waterballen kan over het water van de Kaai wor den gelopen, waar dit jaar ook een waterorgel speelt. Striptekenaar D'Auwe, bekend van ka rikaturen onder meer van politie, Knokke-Heist gestript en De avontu ren van ridder Dolf, is eregast. WATERLANDKERKJE Sopraan Sarah Van Mol en Bart Rodyns, die kla- Avondmarkt in Sluis. foto boaz timmermans vecimbel speelt, zijn morgen te gast in 't Kerkje van Waterland kerkje aan de Molen straat, waar ze het vijfde Zomeravondconcert aan Zee geven. Ze brengen werken van onder ande ren Monteverdi, Vivaldi en Scarlatti. Aanvang 20.00 uur, entree tien euro, tot 12 jaar gratis. Koffie, thee en frisdrank gratis in de pauze. Archeologisch mu seum, 10.00-17.00 uur: Expositie over bevrijding; AXEL Museum Het Warenhuis, 12.30 uur geopend: Expositie fossielen en bodem vondsten; 't Kas teeltje, 19.00 uur: Bingo; BIERVLIET Het Tref punt, 14.00 uur: Rondleiding met gids; BRESKENS 't Hof Waterdunen, 10.00 uur: Fietstocht rond Waterdunen; Keerdam, 10.00 en 11.30 uur: Rondvaart naar de zeehondjes; Oi Biotaria aan Veer haven, 13.00 uur: Nordic Walking; GROEDE Huistheater de Twee Duiven, 21.00 uur: Kleinkunstvoorstel- ling Adrie Oosterling; HULST Museum Hulst, 14.00 uur: Expositie 'Bezet ting en bevrijding'; Blaauwe Hoeve, 14.00 uur: Bingo; 't Jagertje, 10.00 uur: Jeugd Vakantie Week voor kinderen ge meente Hulst met hutten bouwen; TERNEUZEN Portaal van Vlaande ren aan Beneluxweg 101, 10.00-17.00 uur: Infocentrum ge opend; 13.00 en 15.00 uur: rondleiding en rondvaart; WALSOORDEN Café Rue du Nord, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; IJZENDIJKE Museum Het Bol werk, 13.00 uur: Ex positie '75 jaar bevrij ding van West- Zeeuws-Vlaanderen'; ZUIDZANDE Dorpshuis, 19.30 uur: Zomerloop over di verse afstanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51