Kom niet aan het wapen van de Amerikaan 4 In Nederland groeit, net als in de VS, extreemrechts. Deskundigen vrezen dat dat ook hier tot geweld zou kunnen leiden. Ze willen meer onderzoek om te kijken hoe openlijk racisme beter bestreden kan worden. VERENIGDE STATEN SCHIETPARTIJEN tin afgelegen gebieden kan de politie bij acute noodsituaties nooit op tijd zijn De VS telt meer wapens dan mensen - een beetje zoals Neder land meer fietsen dan inwoners heeft. Wapens zijn deel van een cultuur, een identiteit waarin onafhankelijkheid en individua lisme centraal staan. Ze zijn een symbool van de vrijheid en de moed die Amerikanen bezingen in hun volkslied. Dit alles ontstond eeuwen ge leden. Vroege immigranten, ko lonisten uit Europa, trokken de leegte en de wildernis in op zoek naar goud, grond en kansen. Be scherming, tegen wilde dieren of de oorspronkelijke volkeren, daar moesten ze zelf voor zorgen. In sommige delen van de VS is dat nog steeds zo: de politie kan in afgelegen gebieden bij acute situaties nooit op tijd zijn. Ook zijn er beren en poema's. Zo'n twee derde van de Amerikanen noemt bescherming als belang rijke reden om een wapen in huis te hebben. Vaak gebruiken ze het ook om te jagen, of om te schie ten voor de sport. Amerikanen vormen 4,4 pro cent van de wereldbevolking, maar hebben zo'n 42 procent van alle wapens in de wereld in bezit, schatte Adam Lankford, hoogle raar aan de universiteit van Ala bama; ongeveer 120 op elke 100 Amerikanen. Het verschil met Nederlanders en hun fietsen: in de VS zijn de wapens in handen van een relatief kleine groep, bo vengemiddeld vaak witte man nen. Zo'n 42 procent van de Amerikanen woont in een huis waar een wapen voorhanden is, volgens een peiling uit 2017, maar 30 procent heeft zelf een wapen, vaak meer dan één. Het recht op wapenbezit is ver ankerd in het Tweede Amende ment van de Amerikaanse grond wet. De tekst is voor interpretatie vatbaar is. Fanatieke voorstanders lezen erin dat elke beperking in strijd is met de grondwet, ook een antecedentonderzoek of een verplichte vergunning. Voor vechters van strengere regels wij zen juist op de passage waarin wordt gesproken van een 'goed gereguleerde militie', waaruit zij afleiden dat destijds niet bedoeld is dat iedereen een persoonlijk oorlogsarsenaal mag verzamelen. Toen, in 1791, was het gebruike lijke wapen een musket. Aan een automatisch geweer met gigama- gazijn dat je niet hoeft te herla den had niemand nog gedacht. Tussen 1994 en 2004 waren half-automatische geweren nog tijdelijk verboden. Het is dankzij onder meer de wapenlobby nooit gelukt een nieuwe versie hiervan aan te nemen. President Donald Trump brengt het vastgelopen wapende- bat iets in beweging. Zo riep hij in een tweet op tot betere antece dentenonderzoek. In een speech hield hij het bij wetgeving om wapens af te kunnen nemen van mensen die een gevaar vormen. Hij beklaagde zich vooral over ra dicalisering online, 'gruwelijke videogames' en stipte racisme en de ideologie van witte superiori teit aan. „Mentale gezondheid en haat halen de trekker over, niet het wapen", zei hij. Het is een argument dat voor standers van vrij wapenbezit va ker gebruiken. Maar alle ge noemde zaken bestaan in Europa ook. Toch zijn massaschietpar tijen nergens anders routine, en geen ontwikkeld land kent zo veel vuurwapendoden als de VS De enige variabele die dat kan verklaren, komt telkens uit on derzoek, is het voorhanden zijn van wapens. Meer vuurwapens betekent meer vuurwapendoden. kent geen uitgebreide traditie van extreemrechts geweld. De laatste grote schietpartijen in ons land, die in Alphen aan den Rijn in 2011 en in Utrecht in maart van dit jaar, hadden een ander motief. Geweld uit rechtse hoek bleef de laatste ja ren beperkt tot bijvoorbeeld een aanslag met molotovcocktails bij een moskee in Enschede en het plaatsen van een vuurwerkbom bij een Somalisch gezin. Vergelijk dat met Duitsland, waar in 2016 1600 geweldsincidenten met een extreemrechtse achtergrond plaatsvonden. Of dus met de Ver enigde Staten, waar de schietpartij in El Paso van zaterdag de jongste is in een inmiddels lange rij schut ters die zich lieten inspireren door rassenhaat. Dat wil niet zeggen dat er in Ne derland niets aan de hand is. De Algemene Inlichtingen- en Veilig heidsdienst (AIVD) constateert in een vorig jaar uitgebracht rapport Zou dit ook in Nederland kunnen gebeuren? Het is een vraag die on herroepelijk opborrelt als aan de overkant van de Atlantische Oce aan iemand geïnspireerd door rechts-radicale ideeën een geweer leeg schiet op straat, in een disco theek of een winkelcentrum. Om te beginnen: Nederland dinsdag 6 augustus 2019 GO Wapens zijn diep verankerd in de Amerikaanse cultuur. Daar door is het moeilijk iets tegen buitensporig vuurwapenge weld te ondernemen. Karlijn van Houwelingen New York Versnipperd extreemrechts broeit hier vooral online Wapens in een winkel van Dick's Spor ting Goods. In de VS (372 miljoen inwo ners) zijn 393 miljoen wa pens in om loop. FOTO REUTERS Chris van Mersbergen Carla van der Wal Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4