Lokroep uit Zeeland Cel voor overvallers van bewoner Colijnhof Bresjes 'Bestuurder speedboot had niet te veel alcohol op' 2 KINDEROPVANGTOESLAG BOETE A Commentaar Zoals iedere werknemer hebben hulp- en zorgverleners recht op een welverdiende zomervakantie. De vervanging van huisartsen, politieagenten en ambulancedienstmede werkers is echter elk jaar een puzzel. Hulpdiensten moeten trucs uithalen om de zomerroosters rond te breien. Om col lega's elders in het land te porren voor een zomerbaan in Zee land, moet je een lokkertje bedenken. Wie komt vervangen, krijgt bijvoorbeeld een gratis verblijf in een vakantiehuis. Als te genprestatie werkt de zomerkracht een aantal diensten in Zee land. Het Witte Kruis slaagt er zo in de ambulances 's zomers voldoende te bemensen. Een geruststellende gedachte in een uitgestrekte provincie als Zeeland, waar tienduizenden toeris ten aan de kust verblijven. Formeel is de zomerbezetting een verantwoordelijkheid van rijksoverheid en zorgverzekeraars. Maar er is niks op tegen als de regio het zelf regelt. Door gratis vakantiehuisjes aan te bie den, trekken ambulancedienst, politie en Zeeuwse Huisartsen Coöperatie gemotiveerde krachten naar Zeeland in plaats van mensen die met tegenzin worden gestuurd. Omdat de zomer- krachten hun gezin mogen meenemen, wordt het nuttige met het aangename verenigd: vakantie en een beetje werken. Mis schien raken de 'tijdelijke' ambulancemedewerkers, vakantie dokters en agenten tijdens deze kennismaking wel zo enthou siast dat ze hier permanent willen gaan werken. Met zijn chro nische tekort aan professionele krachten zou Zeeland zo twee vliegen in één klap slaan. Er is niks op tegen als de regio de zomerbezetting zelf regelt De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 21-jarige Vlissinger C. I. een celstraf van drie jaar waarvan acht maanden voorwaardelijk op gelegd. Zijn maat, de dakloze D. M. (18) kreeg dertig maanden cel en acht maanden voorwaardelijk op gelegd. Tegen het duo waren straffen van 42 maanden respectievelijk 42 maanden waarvan acht voorwaar delijk geëist. De twee, die vlot hadden bekend, pleegden in de nacht van 29 decem ber een gewapende overval op de bewoner van een woning aan het Colijnhof in Goes. Volgens geruchten zou het slachtoffer een kluis met aardig wat geld bezitten. In de bewuste nacht trapten I. en M. een ruitje in en kreeg de slapende bewoner een pi- stool tegen zijn hoofd gedrukt. De inhoud van de kluis leverde vrijwel niets op. Nog dezelfde dag konden de verdachten in Vlissingen wor den aangehouden. Een derde be trokkene, de man die de twee had getipt en ook de 'opdracht' had ge- I. en M. wilden graag deel uitmaken van een op te richten 'Street Dream Team' geven, de 21-jarige Middelburger N. R., moet zich later verantwoorden. Hun beweegredenen: I. en M. wilden graag deel uitmaken van een op te richten 'Street Dream Team'. De core business zou 'wer ken op straat' ofwel het plegen van overvallen zijn. ALMANAK Wat er ook gebeurt: kom niet aan Bresjes. Voormalig burgemeester Jetten weet er alles van. Ze pro beerde ooit de sluitingstijden van de Visserijfeesten te ver vroegen. Ze heeft het geweten: heel het dorp viel over haar heen. ,,Dat was onzin, want er is nooit rottigheid", zei een oer-Bressi- aander dit weekend. De ochtend erna: een steekpartij en een ar restatie met pepperspray. Er was toch nooit gedoe? Ook hier weet de Bressiaander een draai aan te geven. „Normaal gebeurt dat in Amsterdam, Utrecht of Rotter dam. Nu op Bresjes. Zo zie je maar, we zijn een wereldstad." Balen stro en akker vliegen in brand Straten in centrum bezaaid met stro SCHOONDIJKE Twee fietsers gewond bij botsing Brieven, bezwaarschriften, onbeantwoorde mails en een rechtszaak. Jarenlang vochten Inez en Jochem Marcus uit Clinge tegen de Belastingdienst. Tevergeefs: het stel moest ruim 18.000 euro terugbetalen aan de fiscus. Ze zouden in 2008 en 2009 onterecht kinderopvangtoeslag hebben ontvangen. Nu, bijna tien jaar later, hebben ze weer hoop. De politiek roert zich nadat bekend werd dat de Belas tingdienst de kinderopvangtoeslag van zo'n driehonderd ouders in 2014 onterecht stopzette. Een com missie onder leiding van Piet Hein Donner doet onderzoek naar de werkwijze van de Belastingdienst bij het stopzetten van toeslagen. ,,Ik heb niet de illusie dat we het geld ooit terugkrijgen", zegt Inez. ,,Maar we hopen op gerechtigheid." Het verhaal begint eind 2007. Vlak na de geboorte van hun tweede kind overlijdt de toenmalige vrouw van Jochem. Zijn wereld stort in. Hij blijft achter met een baby en een meisje van bijna drie. Jochems ouders zijn een enorme steun: ze passen veel op de kinderen als hij weer gaat werken. Enkele maanden later leert hij Inez kennen. In de zomer van 2008 wordt J ochem benaderd door gastouderbemidde lingsbureau De Appelbloesem. Dit bureau vertelt hem dat hij kinder- opvangtoeslag kan krijgen over de uren die zijn ouders op de kinderen passen. Dat zou met terugwerkende kracht kunnen, liet het bureau we ten. Zakcentje Inez: ,,Mijn man ging in zee met het bureau uit dankbaarheid voor zijn ouders. Ze hadden in het half jaar daarvoor zo veel opgepast: hij wilde dat ze daar een zakcentje voor kre gen." Het stel betaalt geen eigen bij drage aan de ouders van Jochem, terwijl dat wel verplicht is. ,,Wij wisten dat niet. De Appelbloesem heeft ons daar nooit iets over ver teld." Achteraf gezien hadden ze dingen misschien beter moeten uit zoeken, erkent Inez. ,,We waren na ïef, en hadden veel kopzorgen." In 2009 valt een briefvan de FIOD op de deurmat: De Appelbloesem blijkt een malafide bedrijf. Het heeft zo'n zevenduizend euro achter ge houden van Inez en Jochem. Ze zijn niet de enige: ongeveer driehonderd jonge gezinnen zijn gedupeerd. De eigenaar van het bureau wordt in 2015 veroordeeld tot anderhalf jaar cel. Rechtszaak Jochem en Inez moeten ruim 18.000 euro terugbetalen aan de Belasting dienst. Inez: ,,Ik heb tig keer gebeld met de Belastingdienst, maar ik kreeg geen contact. We hebben nooit gehoord wat we nu precies verkeerd gedaan hebben, en waar dat bedrag op gebaseerd is. We kre gen alleen rekeningen." Samen met andere gedupeerde ouders spannen ze in 2010 een rechtszaak aan, maar die verliezen ze, ook in hoger be roep. Inez en Jochem houden een bitter gevoel over aan de hele kwes tie. ,,Het was een voorwaarde om bij een bureau aangesloten te zijn. An ders konden we geen kinderop- vangtoeslag krijgen", legt Inez uit. ,,De Belastingdienst controleert z'n eigen organen niet. We vinden dat ons onrecht is aangedaan: ons spaargeld was in één klap weg, en het contact met de ouders van Jo- chem is door de hele situatie ver broken. Het bureau bleek malafide te zijn, maar wij moeten de reke ning betalen." VLISSINGEN De 33-jarige man uit Koudekerke die twee weken geleden betrokken was bij het dodelijke on geluk voor de kust van Zoutelande had volgens zijn advocaat niet te veel alcohol op. Dat zou blijken uit een bloedonderzoek. Bij de dodelijke aanvaring kwam de 15-jarige Mirthe uit het Lim burgse dorpje Neer om het leven. Zij zat in de rubberboot en werd over varen door de speedboot. De Koude kerkenaar heeft bekend dat hij ach ter het stuur zat en volgens zijn ad vocaat Rivka Davidse is hij zwaar aangeslagen. ,,Hij vindt het echt af schuwelijk wat er is gebeurd", zegt Davidse. ,,Hij zal het voor de rest van zijn leven met zich meedragen. Ook zijn eigen familieleden vinden het meer dan verschrikkelijk. Mijn cliënt wil aan alles meewerken om de familie van het slachtoffer te hel pen en heeft ook al contact met ze opgenomen om zijn medeleven te uiten." Vlak na het ongeluk werd bij de man op het politiebureau een ade manalyse uitgevoerd. Daaruit bleek dat hij net boven het toegestane al cohollimiet zat: 225 ug/l, terwijl 220 ug/l is toegestaan. De man liet direct een tegenonderzoek uitvoeren. Die resultaten zijn afgelopen donderdag bekendgemaakt. Daaruit bleek dat hij net onder het toegestane alcohol percentage zat (200 ug/l). Het Openbaar Ministerie bevestigt dat een tegenonderzoek is gedaan, maar wil niets zeggen over de uitkomsten. dinsdag 6 augustus 2019 n Ad Roos Middelburg Tip? redactie@pzc.nl KORTGENE De brandweer is gister middag massaal uitge rukt vanwege een brand in strobalen op een akker aan de Provincialeweg in Kortgene. De brand ont stond tijdens het persen van de balen. Tenminste drie balen (van zo'n 300 kilo per stuk) gingen in vlammen op. De eerste melding (rond 14.45 uur) luidde een voertuigbrand op de Kortgeenseweg. Er werden een tankauto spuit, twee andere blus- voertuigen en een water wagen werden naar de brand gedirigeerd. Het bleek niet om de Kort- geenseweg maar om de Provincialeweg te gaan. -.5- - HULST Sinds zaterdag liggen meerdere straten in het centrum, zoals de Frans van Waesberghestraat, en aan de rand van de binnenstad van Hulst be zaaid met stro. De ge meente onderzoekt welke 'grappenmaker' het strooien met stro op zijn geweten heeft. Her en der lagen ook complete strobalen, die inmiddels zijn opgeruimd. De dader mag opdraaien voor de kosten. Geruchten dat het om een uit de hand gelopen 'ossewai' gaat (een ludiek verjaardags feest van een dertigjarige vrijgezel), kan de ge meente niet bevestigen. Twee fietsers zijn zon dagnacht gewond ge raakt bij een aanrijding in de Lange Heeren straat tussen Schoon- dijke en Oostburg. Dat meldt HV Zeeland. Een 49-jarige fietser en een 17-jarige jongen, beiden uit Oostburg, kwamen met elkaar in botsing tij dens het passeren. De man werd door de am bulancedienst naar het ziekenhuis gebracht. De jongen werd ter plaatse onderzocht door de am bulancedienst, maar hoefde niet mee naar het ziekenhuis. Hij is door kennissen naar huis gebracht. Jochem en Cornelleke Blok Clinge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34