GEZOND Tips voor Ihbti'ers op reis Vraag het onze specialisten 18 Lhbti-stellen kunnen op reis niet altijd op een warm welkom rekenen. Hoe bereid je je dan voor? Daar zijn speciale reisgidsen en meerdere blogs voor. Ik word wakker van pijn aan mijn rechterwreef Krijg ik een tekort aan jodium door een zoutloos dieet? Wat zijn uw tips voor beoordelingen op het werk? Bij de balie van een hotel in Leeuwarden vroeg ik om een tweepersoonsbed voor mij en mijn vriend. Op de kamer die we eerder na het inchecken toegewezen kregen, ston den tot ons ongenoegen twee losse bedden. 'Ik had het op de reservering aangegeven', hoorde ik mezelf zeg gen tegen de man achter de balie. 'Nou, vooruit dan maar', zei hij toen hij schoorvoetend de sleutels om ruilde. Achteraf denk ik dat ik razend had moeten worden om zijn reactie. Het was niet onze eerste slechte reiservaring. In een klein dorp in Noord-Portugal waren we getuige van een ruzie tussen de twee eigena ren van een hotel, over de vraag of we bij elkaar in bed mochten slapen of niet. Afgelopen jaar kregen we na een bijzonder ongemakkelijk gesprek bij een balie in Ljubljana (Slovenië) een kamer met een stapelbed. ,,Ik heb nooit dat soort dingen meegemaakt'', zegt Amsterdammer David Ladiges (31). ,,Maar dat komt doordat ik nadenk over de plekken waar ik heenga. Voor onze huwelijks reis hebben mijn man en ik gekeken naar de situatie voor lhbti'ers in ver schillende landen. Uiteindelijk zijn we naar Griekenland gegaan. So wieso willen wij niet op vakantie naar plekken waar je als lhbti'er crimineel bent of vervolgd kunt wor den. Dat betekent dat je dan niet naar bepaalde landen kunt reizen.'' ,,Deze manier van voorbereiden is wijdverbreid onder lhbti-reizigers'', vertelt toerismeconsultant Peter Jordan. Hij is gespecialiseerd in het lhbti-aandeel van de toeristische sec tor. ,,Als lhbti-stel, maar ook als sin gle, is het belangrijk om je huiswerk te doen. Je moet je verdiepen in het land waar je heen reist: hoe zijn de rechten voor lhbti'ers daar? Loop je risico? Maar ook: hoe is de gangbare cultuur daar? Moet je als je naar bepaalde landen reist accepteren dat je op een bepaalde manier terug in de kast moet, door bijvoorbeeld als broers te reizen?'' Deportatie Er zijn praktische manieren om dat huiswerk aan te pakken. Zo bestaat er een gay-reisgids (Spartacus) en een internationale lhbti-reisorgani- satie, de IGLTA. Daarnaast is er een ruime keuze aan blogs, met speci fieke doelgroepen als homomannen, lesbische vrouwen en in mindere mate transgender reizigers. Sommige van deze blogs bieden, naast foto's en reistips, praktische aanwijzingen over hoe je als lhbti'er reist in be paalde landen. Ik zou zo graag naar Rusland willen, maar het is er niet veilig als open lhbti-persoon Zo beschrijft Jennifer Riley van The Rainbow Route per bezocht land de situatie voor lhbti'ers, en hebben Ste fan Arestis en Sebastien Chaneac van Nomadic Boys voor een aantal moei lijke landen, zoals Tunesië, Myanmar en Indonesië, concrete reistips. Ze schrijven over India dat het daar gebruikelijk is dat mannen vriendschappelijk hand in hand lopen, en over Abu Dhabi juist dat je daar niet openlijk je seksuele oriënta tie moet laten zien: op homoseksua liteit staat de doodstraf. Voor buiten landers is een celstraf of deportatie echter gebruikelijker, zo schrijven ze. ,,Voor ons was Abu Dhabi alsof we terug in de kast moesten. We gedroe gen ons als vrienden en vermeden publieke affectie.'' Amsterdammers Daan Colijn en Karl Krause runnen met zijn tweeën het gay-friendly travelblog Couple of Men: het stel reist de wereld rond en schrijft over uitjes, steden en bezienswaardigheden. Zij kiezen dinsdag 6 augustus 2019 GO Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@persgroep.nl Huisarts Voedingsdeskundige Bedrijfspsycholoog Rutger Verhoeff Klaske van Norren Ellen Huijsmans Met een röntgenfoto kan wor den vastgesteld of er een breuk is. Slijtage is niet altijd te ontdekken op een foto en ook standsafwijkingen worden vaak pas duidelijk bij lopen. Uw klacht past meer bij een Morton-neuroom, een goed aardige zwelling van een zenuw in de voorvoet die ont staat door een beknelde zenuw. Dit kan komen door slecht passende schoenen, het dragen van hoge hakken, slij- tage of andere gewrichtsaan doeningen (reuma). U kunt branderige of schietende pijn in de voorvoet krijgen of een uitstralende pijn naar de tenen of een doof, prikkelend gevoel. Draag comfortabel schoeisel. En soms helpt een aangepaste schoenzool de klachten te verminderen (via de podo- therapeut). Bij aanhoudende klachten kan de huisarts u een injectie met corticosteroïden geven. Maar als u de adviezen opvolgt, gaan de klachten meestal vanzelf over. Anders kan uw huisarts u alsnog ver wijzen voor een operatie. -Rutger Verhoeff Wij halen in Nederland onge veer 40 procent van het jodium dat we nodig hebben (150 microgram per dag) uit voedsel dat jodium bevat. Daarom wordt in Nederland bakkers- zout aan brood toegevoegd, daar zit veel jodium in. De jodiuminname in Nederland wordt dus bepaald door onze broodconsumptie. Zoutloos en zoutarm brood bevatten geen of minder bakkerszout. Wie vier sneetjes gewoon brood per dag eet, haalt volgens Diëtisten Nierziekten Neder land (DNN) de 150 microgram, terwijl bij zoutarm brood twee derde en bij zoutloos brood een derde wordt gehaald. DNN geeft aan dat het bij een zoutarm dieet verstandig is om voldoende zuivel te eten en eventueel multivitaminen te nemen om daarmee meer jodium binnen te krijgen. Ga daarbij niet te hoog zitten, want te veel jodium is niet goed. Dit is de reden dat kelp- tabletten worden afgeraden: die bevatten wisselende hoe veelheden en soms te veel jodium. -Klaske van Norren Ik vind het een mooie ontwik keling dat de verantwoordelijk heid voor ontwikkeling meer bij de medewerker zelf wordt gelegd. Bijvoorbeeld door de medewerker zelf meer te laten nadenken over eigen kwalitei ten en ontwikkelpunten. Maar ook over irritaties (naar uzelf en de omgeving) en over zaken waar u energie van krijgt. Zo komen we naar mijn idee tot meer medewerkers die hun potentieel benutten. Met een persoonlijk ontwikke lingsplan bent u toekomst gericht bezig met wat u zelf wilt ontwikkelen. Deze methode lijkt me beter dan achteraf beoordeeld worden op wat u wel of niet goed genoeg deed in het afgelopen jaar. Ook 360 graden feedback wordt meer ingezet. Daarmee kunt u met collega's onderling bespreken waarin u uitblinkt en hoe u dat meer kunt inzetten. Dat bespreekt u dan met uw manager. Sowieso kan zo'n gesprek met uw leiding gevende zinvol zijn om uw ontwikkeling en functioneren regelmatig te bespreken. Dat is beter dan eenmaal per jaar bij een beoordelingsgesprek. -Ellen Huijsmans Terug in de kast op vakantie JESSE BEENTJES - KARL KRAUSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18