Loodvervuiling rond Notre Dame nog altijd ver boven norm NIEUWS 13 Partij neemt afstand van Pride-actie raadslid In Parijs wordt morgen begonnen met alweer een grote schoon maakactie rond de Notre Dame. Daar blijkt nog steeds meer lood op straat te liggen dan gedacht, heeft het stadsbestuur bekendge maakt. Het metaal smolt tijdens de brand in de kathedraal, waarna fijnstofdeeltjes zich over de stad verspreidden. Zo'n twee weken lang worden daarom het plein voor de Notre Dame en de straten eromheen afgesloten en opnieuw schoonge maakt. ,,Wat we tot nu toe hebben gedaan, was niet goed en niet voldoende", bevestigde de Parijse t Iedereen die rond de kathedraal woont, moet de gezondheid laten testen wethouder Anne Souyris. ,,Het terrein is nog steeds vervuild en de vervuiling ligt ver boven de toegestane norm.'' De wethouder heeft iedereen die in een straal van 500 meter rond de kathedraal woont of werkt op geroepen zich te laten testen. Het inademen van grote hoeveelhe den loodstofdeeltjes kan leiden tot een loodvergiftiging. Dat kan effect hebben op de voortplanting en het immuunsys teem van mensen en kan ook het groeiproces van baby's en kinde ren aantasten. Kort na de brand op 15 april sloeg een milieuorganisatie, Robin des Bois, al alarm. In het dak en met name in de torenspits, die allebei instortten, zat zo'n 400 ton van het zware metaal. De stofdeeltjes verspreidden zich na de brand met de wind over Parijs en zelfs tot ver daarbuiten, en daalden neer op straten, in gebou wen, in huizen en in scholen. De autoriteiten kwamen pas laat in actie, vinden veel Parijzenaars. In eerste instantie werd omwo nenden alleen maar opgedragen thuis 'met een natte doek' te stof fen. Maar Franse media meldden vervolgens dat op verschillende plekken in de stad verhoogde loodconcentraties waren geme ten. De autoriteiten zagen zich daarna gedwongen de officiële cij fers openbaar te maken, waaruit bleek dat inderdaad op verschei dende locaties de normen werden overschreden. Niet beschermd Vorige maand meldde de Franse arbeidsinspectie dat met de veilig heidsregels bij de werkzaamhe den in de kerk een loopje was genomen. Arbeiders werden 'niet voldoende en niet systematisch beschermd' tegen de looddeeltjes. Zo zouden ze geen handschoenen en geen maskers dragen tijdens het werk, hoewel de risico's bekend waren. Daarop besloten de autoriteiten eind vorige maand al het werk in de kathedraal stil te leggen. Werknemers moesten eerst goed beschermd worden voor het werk hervat mocht worden. Het stadsbestuur in Parijs besloot tevens twee scholen in de omgeving te sluiten. Daar werd de afgelopen tijd ook extra schoon gemaakt. Inmiddels zouden alle scholen in de buurt het predicaat 'veilig' hebben gekregen. Milieuorganisatie Robin des Bois diende een aanklacht in, om dat de autoriteiten te laat zouden hebben gereageerd en de bevol king onvoldoende zouden hebben beschermd tegen het lood. Vakbonden en bewonersorganisa ties eisen vergaande maatregelen: de kathedraal en de directe omge ving moeten hermetisch worden afgesloten. Voor het publiek moet er een meldpunt komen waar alle bezorgde Parijzenaars terecht kunnen. Vandaag worden de resultaten van nieuwe loodmetingen rond de Notre Dame bekend. ,,Als daar uit blijkt dat ook nog andere straten vervuild zijn, dan sluiten we die ook'', aldus wethouder Souyris. Dat de kwestie binnen de PvdA gevoelig ligt, blijkt uit de afwe rende reactie van Ronald Plasterk wanneer hem gevraagd wordt naar commentaar. Vorige week nog nam hij fors stelling tegen Amnesty International, dat zich uitsprak tegen het boerkaverbod. „Treurig dat wat ooit een goed doel was dat overal in de wereld martelingen bestreed, een ver knipte actiegroep is geworden die onderdrukking vergoelijkt'', schreef de voormalig PvdA-minis- ter toen op Twitter. Nu een partijgenoot met een ludiek bedoelde actie - hij en zijn medestanders presenteerden zich op Pride Amsterdam als de 'Burka Queens' - hetzelfde standpunt in neemt, zwijgt hij liever. Wat hij ervan vindt, is wel duidelijk; Plasterk was de minister die het verbod op het dragen van gelaats- bedekkende kleding op bepaalde openbare plekken als minister door de Tweede Kamer loodste. Lokale kwestie Marjolein Moorman, wethouder in Amsterdam, velde gisteren het officiële PvdA-oordeel over de escapade van Biemond. ,,Voor mij symboliseert een boerka de onge lijkheid van vrouwen en man nen", twitterde ze vanaf haar vakantieadres. ,,Een man mag zich vrij vertonen, maar de vrouw moet zich bedekken. Dat heeft voor mij niets met vrijheid te maken." De landelijke PvdA sloot zich hierbij aan en noemde het verder 'een lokale kwestie'. Toch werd die kwestie de wereld in ge holpen door een PvdA'er die in een verleden getipt werd voor een ministers post. Bij zijn entree in Amsterdam werd zelfs ge zegd dat Biemond een 'Haags profiel' heeft. Hij is advocaat en partner bij het gerenommeerde kantoor Allen&Overy, en was voorheen ook officier van justitie. In die hoedanigheid kreeg hij voor malig topbe stuurders van Ahold veroor deeld in een geruchtma kende fraude zaak. De Amster- Ik heb zelf niets met de boerka, maar ik ben nog meer tegen het boerkaverbod dammer, opgegroeid in een gere formeerd gezin in Maassluis, pro fileerde zich als een maatschappe lijk bewogen jurist. ,,Je leeft niet voor jezelf, denk ik", zei hij in 2007 in een interview met Intermediair. ,,Het mooie aan de maatschappij is dat de meeste mensen niet voor zichzelf leven. Zonder dat ze dat misschien door hebben." Zo'n interview was in die jaren een uitzondering. Biemond zag er de toegevoegde V waarde niet zo van. „Verder ben ik best saai", zei hij ook. „Althans, dat beeld probeer ik van mezelf te cultiveren." Mensen die hem in zijn werk meegemaakt hebben, kennen hem als een intellectueel begaafd, bekwaam en vooral ook rustig per soon. Wat dat betreft kwam de uitspatting van afgelopen zaterdag als een verrassing. Toch liet Biemond bij zijn kandidaatstelling als raadslid in Amsterdam al door schemeren dat de activist in hem aan het ontwaken was. ,,Ik heb besloten niet langer deel uit te ma ken van de zwijgende meerder heid", zei hij begin 2018 in Het Parool. ,,Ik heb het gevoel dat we zijn aanbeland op een kantelpunt. En dat we over vijfjaar terugkijken en denken: hadden we maar meer gedaan. Dat gevoel is bij mij heel urgent." Populisten In 2017 gaf hij in een gesprek met NRC Handelsblad aan dat hij zich zorgen maakt over de opkomst van populisten. ,,We kunnen wel ach teraf gaan demonstreren, maar het is beter om vooraf iets te doen." Op zijn boerka-actie wil Biemond geen verder commentaar geven. Hij houdt het bij zijn reac tie van zaterdag. ,,Ik heb zelf niets met de boerka, maar ik ben nog meer tegen het boerkaverbod", zei hij toen. ,,Ik wil dat mensen de vrijheid hebben om aan te doen wat ze willen." In eerste instantie bracht de hoofdstedelijke PvdA het kleurige protest op haar sociale kanalen nog vrolijk onder de aandacht: ,,Voor de PvdA Amsterdam bete kent vrijheid dat je mag zijn wie je bent en dus ook mag dragen wat je wilt." Gisteren was de toon com pleet anders. Of de actie ook consequenties heeft voor de positie van Biemond binnen de partij, is niet duidelijk. De Amsterdamse PvdA twitterde het kleurrijke protest aanvanke lijk enthousiast de wereld in. Biemond draagt geel. foto twitter pvda dinsdag 6 augustus 2019 GO Door de brand kwamen veel loodstofdeeltjes vrij. foto epa Rond de Notre Dame liggen, bijna vier maanden na de brand in de Parijse kathedraal, nog steeds te veel loodresten op straat. Dat kan gevaarlijk zijn voor de volksgezondheid. Frank Renout Parijs PvdA roept 'Burka Queen' tot de orde Met zijn actie als 'Burka Queen' tijdens de Canal Parade deed het Amsterdamse raadslid Hen drik Jan Biemond wat hij bij zijn aantreden beloofde: zich uit spreken. Hij bewees zijn partij echter geen dienst. Gisteren nam de PvdA schielijk afstand van de actie. 'Een boerka heeft niets met vrijheid te maken.' Sander van Mersbergen Amsterdam -Hendrik Jan Biemond M Hendrik Jan Biemond had zaterdag nog een boerka y* aan tijdens Pride. FOTO TAMMY VAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13