In de rij voor gratis vis Twijfel over wilsbekwaamheid van mensen met verstandelijke beperking JOL Knooppunt Drie Klauwen Valse start competitie voor Ajax, Feyenoord en PSV Walcheren Kosten 20 miljoen, maar dan heb je ook wat Een half uurtje moest je zaterdag toch wel in de rij staan om een gratis gebakken scholletje te bemachtigen tijdens de Visserijfeesten in Breskens. Duizenden mensen liepen door het vissersdorp om de geur en de sfeer van het Bressiaander feest op te snuiven. De testamenten zijn omstreden, omdat niet duidelijk is of mensen wilsbekwaam waren toen de akte werd opgemaakt. Emeritus hoogle raar Martin Jan van Mourik, de au toriteit op het gebied van notarieel recht, kent vele tientallen gevallen uit de afgelopen jaren: „Mensen zijn uit op het geld van afhankelijke mensen en bewegen hen blijkbaar om een testament op te maken. Het is een grote graaiende bende.'' Geruzie om dit soort testamen ten is volgens Van Mourik 'aan de orde van de dag'. De Koninklijke Notariële Beroepsorganisatie (KNB) onderkent het probleem en voorziet vanwege de toename van aandoeningen zoals dementie va ker getouwtrek om testamenten. ,,Daar zijn we alert op'', stelt woord voerder Hens Meengs. De notaris sen hebben de richtlijnen rond het opstellen van testamenten inmid dels aangescherpt, 'hoewel we geen signalen hebben dat misbruik op grote schaal voorkomt'. Afgelopen week vernietigde het Mensen zijn uit op het geld. Het is een grote graaiende bende Gerechtshof in Arnhem het testa ment van Herman, die de verstan delijke vermogens had van een kind van 6 jaar. Hij overleed in 2014 op 67-jarige leeftijd, maar tot schrik van de nabestaanden bleek hij een testament te hebben. Dat was in 1991 zonder medeweten van de fa milie opgemaakt. Daarin staat dat Herman zijn bezittingen via de Prinsen Geerligs Stichting nalaat aan de zorginstelling waar hij ver bleef. Zijn zus Jolanda de Vries (56) uit Apeldoorn procedeerde vijf jaar lang tegen de voor de familie onbe kende stichting die in het testa ment is opgenomen. Het gerechts hof stelt nu dat Herman tijdens het opstellen van het testament inder daad wilsonbekwaam was. Daar naast was er sprake van belangen- verstrengeling tussen de stichting en de zorginstelling waar Herman woonde. Een 'unieke' uitspraak, meent KNB-woordvoerder Meengs. ,,Het is bijna niet meer vast te stellen of iemand in die tijd ook echt wilson bekwaam was. De kans dat iemand succes behaalt bij de rechter, is dan ook niet groot.'' De Prinsen Geerligs Stichting is woest over de uitspraak van de rechter. ,,Wij zijn van mening dat Herman wist wat hij deed'', zegt voorzitter Arthur Breukers. ,,Er moet sprake zijn van een misver stand. We gaan de mogelijkheden bekijken om in beroep te gaan.'' Nieuwsmedia SPORT 1T/M5 Gesjoemel met testamenten Testamenten van mensen met een zware verstandelijke beper king vormen steeds vaker inzet van (juridische) strijd. Notaris sen vrezen een verdere groei, onder meer door de toename van dementie. Stefan Keukenkamp Apeldoorn —Martin Jan van Mourik, emeritus hoogleraar maandag 5 augustus 2019 Typisch Hollands zomerweer 23°C pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 711688 55555

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1